12.5 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 28 spalio, 2021

Seimui vėl ketinama teikti psichologų veiklą reglamentuosiantį įstatymo projektą

AutoriusJūratė Skėrytė (bns)Fotofreepik.com

Seimui antradienį ketinama teikti naują psichologų veiklą turintį reglamentuoti įstatymo projektą.

Tai bus mažiausiai ketvirtas bandymas Seime priimti tokį įstatymą.

Anot naujausio projekto, psichologu būtų laikomas asmuo, turintis psichologo kvalifikaciją, registruotas Psichologų registre ir užsiimantis praktine veikla.

Psichologo kvalifikacija būtų suteikiama tiems, kas universitete įgijo psichologijos magistro laipsnį arba baigė vientisąsias universitetines psichologijos krypties studijas, arba turi šiai kvalifikacijai lygiavertę užsienyje įgytą psichologo kvalifikaciją.

Pagal darbo grupės, susidėjusios iš skirtingoms frakcijoms priklausančių parlamentarų, parengtą projektą, psichologai turėtų pasirašyti įsipareigojimą laikytis profesinės etikos kodekso.

Šiuo atžvilgiu jų veiklą vertintų Lietuvos psichologų etikos komitetas, jį tvirtintų švietimo, mokslo ir sporto ministras.

Lietuvos psichologų etikos komitetui antrą kartą per kalendorinius metus priėmus sprendimą, kad psichologas šiurkščiai pažeidė etiką, tai yra šiurkščiai elgėsi, žemino paciento orumą, seksualiai prie jo priekabiavo, pasinaudojo pareigomis, sukčiavo ar atliko vagystę, apsvaigęs teikė paslaugas, atliko kitą neleistiną veiką, – jis netektų teisės vienus metus verstis praktika.

Psichologo registracija būtų panaikinama įsigaliojus atitinkamam teismo sprendimui, taip pat paaiškėjus, kad registracijai pateikti suklastoti dokumentai ar juose nurodyti klaidingi duomenys.

Įstatymas taip pat įpareigotų psichologus saugoti pacientų jiems patikėtą informaciją, juos būtų draudžiama kviesti liudytojais ir prašyti pateikti kokių nors paaiškinimų dėl aplinkybių, kurias jie sužinojo atlikdami psichologo praktinę veiklą.

Konfidencialią informaciją psichologas galėtų atskleisti tik tais atvejais, kai grėstų rimtas pavojus visuomenei, asmenų sveikatai ar gyvybei ir kai nepažeidžiant konfidencialumo neįmanoma išvengti žalos, taip pat jis turėtų suteikti tik su atliekamu ikiteisminiu tyrimu ar nagrinėjama byla tiesiogiai susijusią konfidencialią informaciją.

Anot projekto autorių, šiuo metu psichologų veiklą daugiausia reglamentuoja poįstatyminiai aktai.

„Vieningo įstatyminio reglamentavimo stoka yra nepalanki tiek patiems psichologams, tiek ir psichologų paslaugų gavėjams: nėra nustatytos vieningos psichologų kvalifikacijos įgijimo ir praktinės veiklos sąlygos, registracijos Psichologų registre reikalavimai ir tvarka, psichologų teisės ir pareigos, psichologų praktinės veiklos priežiūros ir atsakomybės pagrindai“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Anot projekto rengėjų, siūlomas reglamentavimas užtikrins vienodai aukštą psichologais įvairiose srityse dirbančių asmenų kvalifikaciją ir jų teikiamų paslaugų kokybę.

„Be to, atviras Psichologų registras leis teismams, antstoliams, valstybinių institucijų, nevyriausybinių organizacijų atstovams bei fiziniams asmenims lengvai rasti tinkamai kvalifikuotą reikiamos srities psichologą, užkirs kelią klaidinančiam psichologo vardo naudojimui“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Psichologų veiklą reglamentuojantys įstatymų projekte buvo parengti 2003, 2008, 2017 metais, tačiau jie būdavo arba nesvarstomi, arba sulaukę kritikos įstrigdavo.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Seime – idėja bazinę algą didinti labiau nei siūlo Vyriausybė

confident-noyce

V. Čmilytė-Nielsen pasveikino naująją Bundestago pirmininkę

confident-noyce

G. Nausėda į diskusijas dėl Partnerystės įstatymo įsitrauks, kai šį klausimą aptars Seimas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau