Seimui nesutikus „čekiukų“ byloje panaikinti teisinės neliečiamybės socialdemokratui Arūnui Dudėnui, demokratų frakcijos narė Agnė Širinskienė sako, kad tarp valdančiųjų galimai vyksta politiniai mainai.
„Kaip žinome, socialdemokratų frakcijoje dar gali būti keturi–penki asmenys, kurių lauktų panašus veikimas. Tai, greičiausiai, yra kartu metamas gelbėjimosi ratas ir jiems“, – antradienį Seime žurnalistams sakė A. Širinskienė.
„Ir, antra vertus, aš tikrai neatmetu – čia jau mano asmeninė nuomonė – ir politinių mainų, nes matome, kaip dabar ponas (Remigijus – BNS) Žemaitaitis yra gelbstimas dėl neigiamos VSD (Valstybės saugumo departamento – BNS) išvados“, – pridūrė ji.
Politikė pabrėžė, jog nors turi pagrindo įtarti, tai tėra jos asmeninė nuomonė.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, nors frakcijos sprendimas buvo palaikyti imuniteto panaikinimą. Tarp nedalyvavusiųjų buvo Seimo vicepirmininkės Rasa Budbergytė, Orinta Leiputė, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkė Vaida Aleknavičienė, Aplinkos apsaugos komiteto vadovas Linas Jonauskas.
Taip pat balsavime nedalyvavo 16 „aušriečių“, 11 Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių.
Anot A. Širinskienės, pasibaigus prieš tai vykusiam balsavimui, ji girdėjo kaip dalis frakcijos kolegų ragino vieni kitus išeiti.
„Jeigu palygintumėt prieš tai buvusius balsavimus, o prieš tai buvo balsuojama berods dėl Civilinio turto konfiskavimo įstatymo, kur priėmimui buvo svarbu turėti 71 balsą, tai kolegos dalyvavo. Tada tiesiog jie atsistojo ir paliko“, – kalbėjo politikė.
„Ir kadangi ties tais kolegomis, prie kurių tenka sėdėti arčiau, tai skambėjo raginimai, kad mes dabar turime išeiti. Tai akivaizdu, kad tai yra sąmoningas sprendimas“, – teigė ji.
Parlamentarės supratimu, tai buvo Roberto Puchovičiaus ir Artūro Skardžiaus iniciatyvos. Tiesa, pats „aušrietis“ R. Puchovičius balsavo už teisinės neliečiamybės naikinimą kolegai.
„Na, tai žinot, dėl kvapo politiškai kartais palieki vieną balsuotoją“, – teigė A. Širinskienė.
Ji akcentavo netikinti sutapimais, jog atsitiktinai iš Seimo salės gali pradingti per 30 parlamentarų.
„Dalis žmonių yra komandiruotėse, tai jie turi objektyvias priežastis, bet paprastai, na, aš po savo dviejų kadencijų Seime nelabai tikiu sutapimais, kuomet vienu metu dingsta labai daug žmonių“, – sakė ji.
A. Širinskienės teigimu, tokiu būdu buvo sulaužyta koalicinė sutartis, tačiau kokios to pasekmės – „bus diskusijos dalykas“. Ji pabrėžė, kad sudarant sutartį buvo žadėta, kad įsipareigojimas dėl imuniteto panaikinimo bus taikomas visiems parlamentarams, ne tik Remigijui Žemaitaičiui.
„Patys socialdemokratų atstovai toje darbo grupėje (sudarant koalicinę sutartį – BNS) tvirtino, kad jie taikys šitą nuostatą ir savo kolegoms, ir būtent tuomet buvo įvardinta, kad yra ir keturi ar penki asmenys, kurie greičiausiai iš socialdemokratų pusės pateks į tą asmenų ratą, kuriems galios šitas sutarties punktas. Tai dabar matome, kaip jis galioja“, – sakė ji.
Pagal Konstituciją, Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržoma jo laisvė.
Kaip skelbė BNS, prokuratūra norėjo Seimo nariui A. Dudėnui pateikti įtarimus dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir disponavimo suklastotu dokumentu bei piktnaudžiavimo einant Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas 2019–2023 metais.
Bylos duomenimis, eidamas šias pareigas politikas pateikė ne savo dokumentus ir nepagrįstai gavo 10,5 tūkst. eurų kompensaciją už degalus.
