Seimui antradienį nepanaikinus į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio socialdemokrato Arūno Dudėno teisinės neliečiamybės, opozicijos atstovai tikina – tai dar viena valdančiosios partijos apgavystė. Anot jų, šiuo sprendimu Lietuvos politinė kultūra grįžta atgal dešimtmečiais.
„Balsuojant dėl Seimo nario Arūno Dudėno neliečiamybės, ji nebuvo atimta. Ką tik Lietuvos politinė kultūra grįžo dešimtmečiais atgal. Gėda. (…) Dar viena socialdemokratų apgavystė“, – iš karto po balsavimo feisbuke paskelbė Liberalų sąjūdžiui vadovaujanti Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Tuo metu konservatorius Jurgis Razma sako, kad vis akcentuoti valdančiųjų koaliciniai susitarimai po balsavimo dėl A. Dudėno imuniteto panaikinimo pasirodė nieko verti.
„Atrodo, kad buvo specialiai paties Seimo nario paprašyta nagrinėti klausimą komisijoje ir per tą laiką organizuoti tam tikri veiksmai, kurie užtikrino menką Seimo narių dalyvavimą salėje. (…) Tai gali būti tam tikras atskirų frakcijų suokalbis, numanant, kad gali būti prokurorės prašymai ir dėl kitų frakcijų buvusių savivaldybių tarybų narių. Matyt, ir ten galime išvysti panašų vaizdą“, – Seime žurnalistams antardienį kalbėjo J. Razma.
„Labai liūdna, kad tie garsiai skelbti valdančiųjų koaliciniai susitarimai, esą bus vieningai balsuojama už imuniteto naikinimą, deja, subliuško ir pasirodė nieko verti. Manau, kad koalicijos lyderiai per mažai įdėjo pastangų, kad užtikrintų savo atstovų dalyvavimą, o kai kurie gal net ir tyliai taip veikė, kad kuo mažiau dalyvautų“, – teigė jis.
Savo ruožtu valdančiajai koalicijai priklausančios „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis primena – toks atvejis nėra pirmas Lietuvos politikos istorijoje.
„Seimas apsisprendė nenaikinti Seimo nariui neliečiamybės. (…) Tai ne pirmas toks atvejis“, – žurnalistams sakė R. Žemaitaitis.
ELTA primena, kad antradienį Seime nepakako balsų tam, kad būtų panaikinta į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio socialdemokrato A. Dudėno teisinė neliečiamybė. Balsavime dalyvavo tik 69 parlamentarai, kai tam, jog būtų išduotas leidimas Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn reikia ne mažiau kaip 71 balso.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, 16 valdančiajai daugumai priklausančios „Nemuno aušros“ atstovų, taip pat – 11 Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių, 7 konservatoriai, 2 demokratai „Vardan Lietuvos“, po vieną liberalą bei Mišrios Seimo narių grupės narį.
Kadangi A. Dudėnas nesutiko, kad jo imunitetas būtų naikinamas supaprastinta tvarka, socialdemokratą patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimui siūlė šį klausimą nagrinėjusi laikinoji komisija. Pastarąją suformuoti parlamentaras prašė pats, vildamasis, kad toks formatas Seimo nariams leis susidaryti tikslesnę nuomonę.
Kiek anksčiau Seime sprendžiant dėl A. Dudėno teisinės neliečiamybės atėmimo, pats politikas svarstė, kad bylos procesas jo atžvilgiu buvo vilkinamas dėl politinių motyvų. Savo ruožtu generalinė prokurorė Nida Grunskienė tokius kaltinimus atmetė. Anot jos, prokurorai nesirenka tinkamo laiko atlikti tyrimą, nes atitinkami sprendimai priimami tada, kada yra surenkami visi įrodymai.
N. Grunskienės teigimu, šiuo metu turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad A. Dudėnas, 2019–2023 metais eidamas Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas, galimai sukčiavo, klastojo dokumentus ir piktnaudžiavo.
Tyrimo duomenimis, pagal šias suklastotas ataskaitas tuometiniam tarybos nariui 17 kartų nepagrįstai buvo pervesta daugiau nei 10,5 tūkst. eurų.
