25.1 C
Panevėžys
Penktadienis, 12 liepos, 2024

Šeimų lankymo specialistės – ramstis pirmosioms 325 šeimoms, laukiančioms ir auginančioms naujagimius

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Nuo 2022 m. teikiama sveikatos priežiūros paslauga, kai besilaukiančias, ką tik pagimdžiusias ir auginančias vaikus iki dvejų metų šeimas, namuose lanko šeimų lankymo specialistės, tampa paklausi ir vertinama. Šiuo metu 16-oje savivaldybių 13 šeimų lankymo specialisčių reguliariai lanko 325 šeimas, šioms dalyvaujant bandomuosiuose šeimų lankymo modelio įdiegimo projektuose. Šalies mastu šeimų lankymo paslaugą planuojama teikti nuo 2025 gegužės.

Sveikatos priežiūros paslauga Lietuvoje pradėta teikti remiantis užsienio šalių patirtimi, kai specialias žinias įgiję sveikatos priežiūros specialistai padeda mamoms sumažinti galimas rizikas arba jų išvengti bei padėti joms saugiai pasirūpinti savo ir vaiko sveikata, suformuoti gerus motinystės įgūdžius.

„Naujagimio atsiradimo džiaugsmą lydi dideli gyvenimo pokyčiai, keliantys iššūkius, pirmiausia, mamai, todėl programoje daugiausia dėmesio skiriama jai ir naujagimiui. Pirmosios gyvenimo dienos yra itin svarbios ir gali būti lemiamos visam vaiko gyvenimui, todėl šeimų lankymo specialistai pasiūlo pagalbą gana anksti, dar nėštumo laikotarpiu, ir vėliau, gimus naujagimiui, kad iškylantys iššūkiai būtų sprendžiami laiku. Kaip rodo pirmųjų šeimų lankymo specialisčių patirtis, su šeima kartu sprendžiamos situacijos neleidžia abejoti šių specialisčių pagalbos reikalingumu“, – teigia Gytė Sirgedienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Investicijų departamento Investicijų įgyvendinimo skyriaus vedėja.

Šeimų lankymo specialistės lankydamos šeimą namuose pagal poreikį atlieka higienos ar slaugos procedūras, taip pat padeda motinai keisti gyvenimo būdą, įpročius. Šeimą namuose specialistės aplanko 64 kartus: 14 kartų nėštumo laikotarpiu, 28 nuo gimimo iki vaikui sueis 1 metai, 22 kartus nuo 1 metų iki vaikui sueis 2 metai.

Šeimų lankymo specialistės: mūsų visapusiška pagalba labai reikalinga

Šeimas lankančios sveikatos priežiūros specialistės teikia sveikatos priežiūros paslaugas, pavyzdžiui, gali pamokyti kaip prižiūrėti naujagimio bambutę, konsultuoja žindymo klausimais ir pan. Per paslaugų teikimo laikotarpį pasitaikė atvejų, kai specialistės atvykimas į namus ir laiku suteikta pagalba užkirto kelią žymiam motinos ir vaiko sveikatos būklės pablogėjimui.

„Mes esame šeimos medikai, turintys didžiulį šeimos pasitikėjimą, kurį, žinoma, reikia užsitarnauti. Esame labai arti šeimos ir galime laiku užbėgti už akių tokioms problemoms, kaip pogimdyvinė depresija ar žindymo sunkumai“, – patirtimi dalijasi Irena Stažinskaitė-Glinskienė iš Plungės rajono – viena iš trylikos pirmųjų šeimų lankymo specialisčių.

Jos nuomone, moterims labai reikia pagalbos ir žinių gerokai anksčiau – tinkamai jas parengiant gimdyti ir tapti mamomis. „Kai moteris žino, kas kiekvieną gimdymo sekundę vyksta su jos kūnu, žino, kad jos tikslas – padėti vaikeliui ateiti į šį pasaulį, gimdymą ji priima kur kas ramiau ir drąsiau“, – įsitikinusi šeimų lankymo specialistė.

Šeimų lankymo programa – geroji užsienio patirtis

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), įvertinusi bandomojo projekto rezultatus ir įgytą patirtį, vykdo darbus reikalingus reglamentuoti šių medicininių paslaugų teikimą šalies mastu. Iki to laiko numatyta paruošti ir daugiau šeimų lankymo specialistų. Juos rengia Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU), remdamasis užsienio šalių gerąja patirtimi.

Klinikiniai tyrimai, atlikti JAV, kur šeimų lankymo namuose programa taikoma jau daugelį metų, atskleidžia, kad įdiegus šeimų lankymo modelį, 60 proc. sumažėja naujagimių mirtingumas, skaičiuojama ir 38 proc. mažiau vaikų (0–2 m.) hospitalizacijų dėl patiriamų traumų, fiksuojama 31 proc. mažiau smurto prieš vaikus (4–15 m.) atvejų, 46 proc. sumažėja jaunimo (15–17 m.) suėmimų už nusikalstamas veiklas, taip pat gerėja kūdikių raida, ilgėja žindymo laikotarpis, didėja žindančių motinų skaičius.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Šeimos gydytojai siūlo pavėlinti vairuotojo teisių be sveikatos pažymos „įšaldymo“ datą

confident-noyce

Šalies gyventojų tyrimas atskleidė, kad beveik 40 proc. lietuvių į gydytojus kreipiasi tik ligai užsitęsus

confident-noyce

SAM sveikatos priežiūros specialistų pritraukimui numatė beveik 23 mln. eurų investicijų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau