16 C
Panevėžys
Sekmadienis, 16 gegužės, 2021

Šeimos gyvenimas – konkūrų sporto ritmu

Veckų šeima konkūrinį sportą puoselėja ir apdovanojimų kraitį pildo jau daugiau nei dešimtmetį. Nesenai prie trijų Audriaus Veckos dukterų treniruotis prisijungė ir panevėžietė.

Kai dauguma mūsų žiemą slepiasi šiltuose namuose, Ugnė, Rugilė, Viktorija ir Martyna skuba į apsnigtus laukus. Nei laikas, nei žirgai nelaukia – reikia treniruotis. Patarimais, raginimais ir priežiūra jas visas kasdien lydi Audrius Vecka. Netoli Berniūnų kaimo įsikūrusioje sodyboje šis pašnekovų penketukas ne tik rūpinasi 15 žirgų, bet jau ilgą laiko tarpą Panevėžio rajone puoselėja konkūrų sportą.

Pomėgis – iš kartos į kartą

Audrius Vecka pasakoja, kad žirgais domėjosi nuolatos. Baigęs Raudondvaryje žirgininkystės mokslus, jis arkliais ne tik rūpinosi, bet ir sportinėse varžybose dalyvavo. 1988 ar 1989 metais, pats dvejodamas dėl tikslumo, pasakoja laimėjęs trečią vietą Sartų lenktynėse.

„Daugelyje varžybų dalyvavau ir pats, tik kai jau atitolau – grįžti buvo sunku. Reikėjo darbuotis, todėl pomėgį žirgams teko atidėti į šalį. Viskas pasikeitė, kai būdama pusantrų metukų dukra Viktorija pirmą kartą užlipo ant arklio. Vos nukėlėme“, – prisimena A.Vecka.

Mažoji arklių mėgėja iš pradžių jodinėjo darbiniais arkliais, kiek vėliau pats tėtis pradėjo kalbėti, kad reikia sportinio žirgo. Šiuo sportu susidomėjo ir jaunesnės Viktorijos seserys Rugilė ir Ugnė. Ilgainiui šeimos turimų žirgų skaičius išaugo iki 15, o treniruotėms prie merginų prisijungė panevėžietė Martyna Zinytė.

Paklaustos, kaip merginos įsivaizduoja ateitį, nė viena nedvejoja ir sako, kad ją sieja tik su žirgais. Vienintelė Ugnė paatvirauja, kad jei nebūtų žirgų, gal į kariuomenę eitų. Taip žirgų sportas, konkūrų varžybos ir nuolatinis rūpinimasis gyvūnais tapo neatsiejama šios šeimos dalimi.

„Tik mamai mažiau patinka mūsų veikla, iš pradžių mums šokant per kliūtis ji net užsimerkdavo. Dabar ji į varžybas važiuoja kartu, filmuoja viską. Jai apie kai kuriuos kritimus ar nedidelius susižeidimus ir dabar neretai nutylime“, – pasakoja Viktorija Veckaitė.

Merginos jau turi kuo didžiuotis

Kambaryje, kuriame vyko pokalbis, sunku buvo nepastebėti didelės lentynos, kurioje vos telpa visos laimėjimų taurės. „Čia dar ne visos“, – kukliai šypsosi Rugilė Veckaitė. Jaunosios jojikės atstovauja klubui „Pasaga“, kur jojimo paslapčių mokosi iš trenerio Antano Buganausko.

Laimėjimai ir jų kiekis išties stebina, kai sužinai konkūrų sportu besidominčių merginų amžių: Viktorijai nesenai suėjo 19, Rugilei – 17, Ugnei – 14. Paklaustos apie svarbiausius pasiekimus, pašnekovės negalėjo apsispręsti nuo kurio čia pradėjus.

„Aš pernai pagerinau Naisių konkūrų varžybų su žemaitukais rekordą. Su savo žemaituku Utrafu peršokome 1,4 metro aukščio kliūtį, – šypsosi Ugnė. – Dar prisimenu labai įsimintinos buvo mano pirmosios su Utrafu ilgio varžybos Raseiniuose, kur žirgai tiesiog bėga ir rungiasi, kuris atbėgs pirmas. Tąkart vos startavus žirgas pasibaidė, aš nukritau, bet greitai vėl užšokau ir tada finišavau trečia. Labai daug kas priklauso nuo žirgo, kuriuo joji“, – pastebi jauniausioji iš seserų.

„Pritariu. Pavyzdžiui, aš su Vendi‘S pirmuosius metus, kai jojome kartu, sunkiai susikalbėdavau, bet dabar jau žinau, kaip kokioje situacijoje ji elgsis. Pradėjome ir laurus skinti, – pasakoja Rugilė. – Visai nesenai Harmony parke vykusiose „Winter show“ varžybose užėmiau pirmąją vietą, „Trijų karalių šou“ iš 80 dalyvių užėmiau ketvirtą vietą metro konkūre.“

Debiutanto sėkme džiaugiasi ir Martyna Zinytė, ji pasakoja, kad jau teko dalyvauti varžybose Raseiniuose, Antalieptėje ir kt. Ji joja jau trejus metus, o minėtose varžybose atsiėmė antros vietos laimėjimus.

„Man asmeniniai pasiekimai didžiausią įspūdį paliko. Su kumele Fila esame Linkuvoje peršokusios 1,6 metro, vėliau, bet jau su kitu arkliu, esu ir aukščiau iššokusi, – prasitaria Viktorija. – Pamenu, Joninių taurėje, Pakiršinyje, pradėjau joti maršrutą: kuo toliau joju – tuo smarkiau lyja. Paskutinę kliūtį šokau užsimerkusi, nes pylė ledukais. Šeima per lietų net nematė ar finišavau, ar ne. Tada užėmiau pirmąją vietą 1,2 metro konkūre. Sunku visus laimėjimus ir prisiminti“, – apgailestauja vyriausioji Veckaitė.

Neišvengia kuriozų

Šeimos prižiūrimų žirgų skaičių vasaromis papildo iš kitų vietovių atvežti apjodyti žirgai, tad merginoms vasara – pats darbymetis.

„Laukiame vasarų, kol galėsime joti daugiau, nereikės į mokyklą. Tada būna, kad tenka dirbti ir su 6-7 žirgais kiekvienai. Vieno žirgo treniruotė trunka valandą, tad kol visais pasirūpiname, nė nepastebime, kaip vasaros darbo diena praskrieja“, – atvirauja merginos.

„Jei diena vasarą karštesnė – einame su žirgais maudytis. Nevėžis čia pat, vos perėjus kelią,“ – pasakoja Viktorija. – „Bet būna ir mažiau juokingų situacijų. Štai, pavyzdžiui, praėjusį rudenį upė pradėjo tvinti ir rugsėjo pabaigoje žirgų iš salos parsivesti bridome per šaltą vandenį.“

Pasakodami šią istoriją nė vienas iš Veckų netramdė šypsenos. „Aš pats negalėjau, tuo metu sirgau. Kol mes užtvėrėme papildomą gardą, kur žirgus laikyti, vanduo ištvino, o žirgai subėgo į upėje likusią salą. Merginos brido jų pasiimti: guminiai iki kelių, o vandens iki kaklo, – pasakojimą papildo Audrius Vecka. – Visi devyni žirgai buvo išgelbėti“, – nuramina jis.

Konkūrų mylėtojų jau laukia varžybose

Veckų šeima su pagalbininkais iš Berniūnų bendruomenės jau trečius metus iš eilės liepos mėnesį kvies konkūrų mylėtojus į varžybas. „Į mūsų rengiamus konkūrus dalyvauti atvažiuoja net iš Palangos. Dažniausiai pasirinkimą, kur dalyvauti, nulemia prizinis fondas, gruntas ir jojimo trasos. Vasaros metu konkūrai vyksta bene kiekvieną savaitgalį, tad tai, kad dalyviai su dviem sunkvežimiais atvyksta dalyvauti pas mus – daug reiškia“, – atvirauja jau dabar varžyboms besiruošiančios merginos.

Audrius Vecka prasitaria, kad yra planų konkūrų varžybas suorganizuoti ir prie „Cido“ arenos. Kol kas dar laukiama reikiamų leidimų, tačiau vos juos gavus, žadėjo pasidalyti kvietimu su visais besidominčiais.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Berniūnuose vykusiose konkūrų varžybose Ugnė su Utrafu iškovojo tris prizus

erikas

Berniūnų kaimo šventėje virė žirgų ir raitelių kovos

erikas

Velžyje jau trečiąjį kartą vyko žirgų konkūras (atnaujinta nuotraukų galerija)

erikas

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau