Seimo Žmogaus teisių komitetas siūlo naują amnestijos variantą

Seimo Žmogaus teisių komitetas siūlo naują amnestijos variantą

Jūratė SKĖRTYTĖ (BNS) / Luko VARANAUSKO nuotr.

Kadangi „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio inicijuojama amnestija gali pažeisti žmonių lygiateisiškumo principą ir prieštarauti Konstitucijai, Seimo Žmogaus teisių komitetas siūlo nuo neatliktos bausmės atleisti visus nuteistuosius, kuriems kalėti liko mažiau nei metai.

Trečiadienį posėdžiavęs Žmogaus teisių komitetas pritarė savo narių pataisai, kad amnestiją reikėtų taikyti nuteistiesiems, kuriems šio įstatymo įsigaliojimo dieną neatliktosios bausmės dalis yra mažesnė nei vieni metai.

Kitiems nuteistiesiems neatliktosios laisvės atėmimo bausmės dalis būtų sumažinta vienais metais, išskyrus numatytus atvejus.

BIC

Šį pasiūlymą Žmogaus teisių komiteto nariai pateikė, atsižvelgdami į parlamento teisininkų ir lygių galimybių kontrolierės kritiką.

„Lygių galimybių kontrolierė mano, kad tai per daug siauras apibrėžimas. Įdėti amžiaus cenzą, negalią būtų diskriminacija. Komitetas atsižvelgė į lygių galimybių kontrolierės ir Teisės departamento pastabas“, – trečiadienį BNS sakė Žmogaus teisių komiteto narė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

R. Karbauskio projekte siūloma nuo neatliktosios laisvės atėmimo bausmės dalies atleisti nepilnamečius, nėščias moteris, motinas, auginančias nepilnametį vaiką, vyresnius nei 65 metų vyrus bei vidutinę arba sunkią negalią turinčius asmenis.

„Amnestijos suteikimas neabejotinai pagerintų kalinčių žmonių gyvenimą. Tačiau šiame įstatymo projekte trūksta objektyvaus pagrindimo, kodėl malonė suteikiama tik daliai nuteistųjų, kurių padėtis iš esmės nesiskiria nuo tų, kuriems amnestija nebūtų suteikta. Pagyvenusios moterys arba mažametį vaiką auginantys tėčiai neturėtų būti pamiršti“, – teigė lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė.

Tuo metu Seimo Teisės departamentas teigia, kad „valstiečių“ lyderio projektas gali prieštarauti Konstitucijai ir konstituciniam teisinės valstybės principui.

Žmogaus teisių komitetas taip pat siūlo pakoreguoti nuteistųjų, kuriems netaikoma amnestija, sąrašą. Pagal komiteto narių pataisą, amnestijos nesulauktų asmenys, už tyčinius nusikaltimus nuteisti didesne kaip šešerių metų laisvės atėmimo bausme.

Pagal R. Karbauskio siūlymą, išėjimo į laisvę negalėtų tikėtis žmonės, nuteisti didesne nei dešimties metų įkalinimo bausme.

Amnestija taip pat nebūtų taikoma už genocidą teistiems asmenims, nuteistiesiems iki gyvos galvos, nusikaltusiesiems laisvės atėmimo vietose, lygtinai nuteistiesiems, recidyvistams.

Pagal Konstituciją, įstatymus dėl amnestijos leidžia Seimas, o malonę nuteistiesiems teikia prezidentas.

R. Karbauskis siūlo amnestiją paskelbti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio ir popiežiaus vizito Lietuvoje proga.

AIK

Kraujo labaratorija

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.