11.1 C
Panevėžys
Trečiadienis, 4 spalio, 2023

Seimo teisininkai įvertino vietos politikams siūlomas algas ir socialines garantijas

AutoriusJadvyga Bieliavska (ELTA)Fotofreepik.com

Seimo Teisės departamentas, įvertinęs ketvirtadienį Seimui planuojamas pateikti Vietos savivaldos įstatymo pataisas, abejoja dėl savivaldybių politikams siūlomo nustatyti atlyginimo proporcingumo.

Seimo teisininkai atkreipia  dėmesį į tai, kad Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, jog savivaldybių politikams nustatytas apmokėjimo už darbą dydis turi atitikti jų veiklos specifiką ir priklausyti nuo jiems priskirtų funkcijų pobūdžio, sudėtingumo, reikšmingumo, veiklos apimties ir jiems tenkančios atsakomybės už šių funkcijų vykdymą.

„Atsižvelgiant į šiuos kriterijus, be kita ko, į tai, kad pagal Vietos savivaldos įstatymą savivaldybės tarybos posėdžiai šaukiami prireikus, ne rečiau kaip kas 3 mėnesiai, įvertintina, ar projekte numatytas savivaldybės tarybos nariams siūlomo nustatyti atlyginimo dydis būtų adekvatus (proporcingas), palyginti su mero darbo užmokesčio dydžiu, turint mintyje merui priskirtų funkcijų kiekį, iš to kylantį darbo krūvį ir merui tenkančią atsakomybę“,- sakoma Seimo Teisės departamento išvadoje.

Pagal šių metų gegužės 25 d. Seimo priimtą Valstybės politikų darbo užmokesčio įstatymą nuo šių metų liepos 1 d. savivaldybės mero darbo užmokestis  bus apskaičiuojamas merui nustatytą pareiginės algos koeficientą (nuo 2,8 iki 3,5 priklausomai nuo savivaldybės teritorijoje gyvenančių gyventojų skaičiaus) padauginus iš naujo pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio – 1785,4 euro.

Seimui ketvirtadienį planuojamu pateikti projektu siūloma vietos politikams nustatyti tokius atlyginimus: savivaldybės tarybos nariui – 20 procentų tos savivaldybės, kurios tarybos narys jis yra, mero darbo užmokesčio dydžio atlyginimą; savivaldybės tarybos opozicijos lyderiui ir nuolatinių savivaldybės tarybos komitetų ir komisijų pirmininkams – 20 procentų didesnio dydžio savivaldybės tarybos nario atlyginimą; nuolatinių savivaldybės tarybos komitetų ir komisijų pirmininkų pavaduotojams – 10 procentų didesnio dydžio savivaldybės tarybos nario atlyginimą.

Ar savivaldybės tarybos narys galės  pasinaudoti nėštumo ir gimdymo, tėvystės atostogomis?

Seimo Teisės departamentas kritiškai vertina  ketinimus įstatyme numatyti savivaldybės tarybos nariui galimybę pasinaudoti tikslinėmis nėštumo ir gimdymo, tėvystės atostogomis, gauti lengvatas, susijusias su vaikų auginimu, negalia.

„Svarstytinos (…) Vietos savivaldos įstatymo projekto nuostatos, pagal kurias savivaldybės tarybos nariui turėtų būti suteikiamos tikslinės atostogos ir taikomos Darbo kodekse nustatytos lengvatos asmenims, auginantiems vaikus, bei lengvatos neįgaliems darbuotojams. (…) Savivaldybės tarybos narys nėra darbo ar kitokiuose panašiuose santykiuose su savivaldybės taryba, visi savivaldybės tarybos nariai yra lygūs, todėl nėra subjekto, kuris galėtų suteikti jam tikslines atostogas ar minėtas lengvatas“,- sako Seimo teisininkai, įvertinę Vietos savivaldos įstatymo pakeitimo projektą.

Jie atkreipia dėmesį ir į tai, kad savivaldybės tarybos narys posėdžių laiku yra atleidžiamas nuo tiesioginio darbo ar pareigų bet kurioje institucijoje, įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje, išsaugant jam darbo vietą. Be to, anot Seimo teisininkų, jis savo darbovietėje gali naudotis visomis Darbo kodekse nustatytomis teisėmis, įskaitant teisę į tikslines atostogas, ar papildomomis lengvatomis.

Ketvirtadienį Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys Audrius Petrošius  planuoja pateikti parlamentui Vietos savivaldos įstatymo pataisas, numatančias, kad „savivaldybės tarybos nariui netaikomos Darbo kodekso nuostatos, išskyrus nuostatas, reglamentuojančias atostogas, žalos atlyginimą ir darbuotojų saugą ir sveikatą“.

Taip pat į įstatymą siūloma įrašyti, kad „vadovaujantis Darbo kodekso nuostatomis, savivaldybės tarybos nariui gali būti suteikiamos šios tikslinės atostogos: nėštumo ir gimdymo, tėvystės“.  Savivaldybės tarybos narys, kaip numatyta projekte, turi teisę į Darbo kodekse nustatytas lengvatas asmenims, auginantiems vaikus, ir į lengvatas neįgaliems darbuotojams.

Vietos savivaldos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma nustatyti fiksuotus tarybos narių atlyginimus ir atsisakyti kanceliarinių išmokų, parengtos siekiant užkardyti savivaldos politikų piktnaudžiavimą jų veiklai skirtomis lėšomis.

Dėl įstatymo projekto Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė- Nielsen buvo surengusi pasitarimą, kuriame dalyvavo visų Seimo frakcijų deleguoti atstovai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vyriausybė pritarė valstybės valdomų įmonių vadovų algų didinimui

confident-noyce

Statistikai: mokytojai uždirba 10 proc. daugiau nei kiti darbuotojai

confident-noyce

Siūloma didinti algas valstybės valdomų įmonių vadovams

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau