Seimo rūmus papuošė Panevėžio rajono meistrų kūriniai

Seimo rūmus papuošė Panevėžio rajono meistrų kūriniai

Birutė KRONIENĖ ("Tėvynė") / Birutės KRONIENĖS nuotr.

Jei Panevėžio rajono mero Povilo Žagunio linkėjimai pasieks Dievo ausį, intrigų Seime balandžio mėnesį nebus – tam turėtų pasitarnauti mūsų krašto tautodailininkų Sauliaus Kronio ir Eduardo Tito parodos.

Su tokia smagia nuotaika ir skambia muzika trečiadienį Seime atidarytos dvi ekspozicijos: velžiečio kalvio Sauliaus Kronio kalviškosios kryždirbystės kolekcija „Tradicijų dermė kryžių viršūnėse“ ir miežiškiečio medžio drožėjo „Ąžuolo sakmė Lietuvai“. Kalvystės kūriniai pasitikti Šilagalio pučiamųjų orkestro „Sklepučini“, drožiniai – Miežiškių kultūros centro kapelos „Rudenėlis“ muzika.

BIC

Darbai sukurti su didele meile

„Panevėžio rajonas okupavo Seimą“, – sveikindama juokavo Seimo narė Guoda Burokienė. Medžio drožėjas Eduardas Titas – iš tų kūrėjų, kurių darbus sunkiausia eksponuoti parodoje, jais grožėtis reikia ten, kur kūriniai apgyvendinti. Dauguma E. Tito kūrinių – masyvios ąžuolo skulptūros, todėl parodoje eksponuojamos jų nuotraukos. Į Seimą atvežta tik nedidelė dalis drožėjo darbų. Panevėžio rajono žmonėms E. Titas puikiai pažįstamas – jo skulptūromis išpuošti Miežiškiai, sukurtas „Duonos kelias“ džiugina Radviliškių kepyklos šeimininkus ir svečius, Paįstryje stovi skulptūra Juozui Zikarui atminti, daug kūrinių išsibarstę po visą Lietuvą.

Seime atidaryta paroda „Ąžuolo sakmė Lietuvai“ pavadinta taip pat, kaip ir Panevėžio Beržų progimnazijos kieme pastatyta E. Tito skulptūra. Parodos autorius ir globėjas – Seimo narys Petras Nevulis, atidaryme pasidžiaugęs, kad jam likimas lėmė ne tik pažinti, bet ir gyventi šalia tokių puikių žmonių, kokie yra pats E. Titas ir jį į parodą atlydėję miežiškiečiai. „Šiandien yra viena iš tų gerųjų mano gyvenimo dienų, kai drąsiai galiu pasakyti, kad neteisūs tie žmonės, sakantys, jog Lietuvos kaimas nykstantis, skęstantis alkoholyje. Ir ne tik pasakyti galiu, bet štai kiek turiu įrodymų – pilnas Seimas puikių kuriančių, grojančių žmonių, – sakė pasveikinti atvažiavęs Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis.

Mero sveikinimus patvirtino Gražinos Krikščiūnienės vadovaujamos kapelos „Rudenėlis“ muzika, Panevėžio rajono Garbės pilietės Valerijos Bartulienės, Miežiškių seniūno Albino Jacevičiaus sveikinimai. Parodos autorių sveikino ir kiti Panevėžio krašte išrinkti Seimo nariai – Guoda Burokienė ir Antanas Baura.

Visada neslepiantis, kad jam daug mieliau prakalbinti ąžuolą, nei viešai kalbėti pačiam, E. Titas nedaugžodžiavo ir šįkart. „Dirbu tikrai labai mylimą darbą, visi mano darbai sukurti su meile ir kantrybe, – sakė parodos autorius. – Esu dėkingas Seimo nariui Petrui Nevuliui už galimybę savo darbus eksponuoti šiuose rūmuose, visiems sveikinantiems ir palaikantiems.“

Tęsia kryždirbystės tradicijas

Sauliaus Kronio kalviškosios kryždirbystės parodos „Tradicijų dermė kryžių viršūnėse“ globėjas – Seimo narys Antanas Baura atidarydamas parodą pasidžiaugė, kad viena iš pirmųjų vietų, aplankytų pradėjus politinę veiklą Panevėžio rajone, buvo būtent šio kalvio dirbtuvės Velžyje.

„Žaviuosi visapuse Sauliaus veikla – štai jis ir orkestre kartu su dukromis groja, ir tautodailininkams vadovauja, dabar jį dar sveikinam kaip naujai išrinktą Panevėžio rajono savivaldybės tarybos narį, tačiau svarbiausia, kad jis yra geras „kavolius“, kaip mūsų kaimuose seniau kalvius vadindavo, – sakė A. Baura. – Tai žmogus, metalą paverčiantis kūriniais.“

„Džiaugiuosi, kad šių rūmų sienas papuošė tokie kūriniai. Tikiuosi, kad jie Seimo narius įkvėps geriems sprendimams, bet ne intrigoms“, – sakė P. Žagunis.

Parodoje „Tradicijų dermė kryžių viršūnėse“ pristatoma pastarojo dešimtmečio autorinių kryžių ir saulučių kolekcija, sukurta laikantis aukštaitiškų kryždirbystės tradicijų. Dalis kūrinių gimė 2018 metais, gavus vardinę Kultūros ministerijos skiriamą stipendiją kryžių kolekcijai sukurti. Ekspozicijoje – ir saulutė, skirta Lietuvos valstybės šimtmečio atkūrimui, kurios dydis – 1,72 m, svoris – 70 kilogramų.

Parodos autorių sveikino, kūrybinės sėkmės linkėjo Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis, Seimo nariai Guoda Burokienė, Petras Nevulis, Robertas Šarknickas. Tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas kalbėjo apie dar vieną, tautodailininkų gretose itin svarbų dalyką – S. Kronis kalvystės mokėsi iš Lietuvos kalvių kalvio Vytauto Kryževičiaus, tad jį galima laikyti senųjų kalviškosios kryždirbystės tradicijų tęsėju. Apie S. Kronio kryžių ornamentiką kalbėjo menotyrininkė A. Počiulpaitė. Pats parodos autorius sakė dėkojantis likimui už galimybę tęsti kalviškosios kryždirbystės tradicijas. „Ugnis, vanduo, saulė, augaliniai motyvai – visa tai susilieja kalvystėje“, – apie savo darbus sakė kalvis.

Parodos pristatyme grojo Šilagalio kultūros centro pučiamųjų orkestras „Sklepučini“, vadovaujamas Vilmanto Vapsvos. Orkestre tūba groja ir pats parodos autorius.

Abiejų Seime atidarytų parodų autoriai E. Titas ir S. Kronis – kolegos Lietuvos tautodailininkų sąjungoje, bičiuliai gyvenime, abiem suteiktas meno kūrėjo statusas. Bendras abiejų kūrėjų darbas – Meilės suolas – stovi prie Ramygalos kultūros centro, kartu jiems teko darbuotis kituose pleneruose.

AIK

Labirintų parkas

Mano namukas

Biuro verslas

Dattoo tattoo

Panevėžio gimtadienis

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.