12.9 C
Panevėžys
Šeštadienis, 3 birželio, 2023

Seime kelią skinasi projektas, kad kariuomenės vadu būtų keturių žvaigždučių generolas

AutoriusJūratė Skėrytė (bns)Fotobns
V. Rupšys.

Seime kelią skinasi projektas, kad Lietuvos kariuomenės vadui būtų suteikiamas keturių žvaigždučių generolo laipsnis.

Po svarstymo tam pritarė 117 parlamentarų, nė vienas nebuvo prieš, trys susilaikė.

„Jei­gu pri­im­si­me ši­tą įsta­ty­mą, tu­rė­si­me ga­li­my­bę, kad ka­riuo­me­nės va­das ga­lė­tų gau­ti ke­tu­rias ge­ne­ro­lo žvaigž­du­tes“, – sakė vienas iš projekto iniciatorių Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

„Tai su­si­ję pir­miau­sia su so­li­des­niu, di­des­nį svo­rį tu­rin­čiu at­sto­va­vi­mu NATO struk­tū­ro­se. Daug ma­žes­nės ša­lys ir jų ka­riuo­menių va­dai jau tu­ri ke­tu­rias žvaigž­du­tes, Lie­tu­vo­je tai dar nė­ra pa­da­ry­ta“, – pabrėžė jis.

Pasak L. Kasčiūno, šis klausimas tampa aktualus ir svars­tant galimybę Lietuvoje įkurti diviziją.

„Ju­da­me į prie­kį su ka­ri­niu po­ten­cia­lu, tu­ri­me ju­dė­ti į prie­kį ir su mū­sų ka­riš­kių laips­niais“, – teigė jis.

Pagal projektą, generolo (admirolo) laipsnis įrašomas kaip aukščiausias karinių laipsnių lentelėje.

Trečiadienį Seimo NSGK pritarė siūlymui numatyti, jog karininką paskyrus kariuomenės vadu, jam suteikiamas generolo (admirolo) laipsnis.

Be to, būtų numatyta, jog kariuomenės vadu galės būti skiriamas karininkas, turintis ne žemesnį nei brigados generolo (flotilės admirolo) laipsnį. Dabar tokio reikalavimo nėra.

Buvęs kariuomenės vadas, Seimo narys Arvydas Pocius taip pat sakė, jog keturių žvaigždučių generolo laipsnio reikia, kad Lietuvos kariuomenės vadas nebūtų žemesnio laipsnio nei jo kolegos iš NATO valstybių.

„Di­džio­sios da­lies NATO ša­lių ka­riuo­me­nių va­dai tu­ri ke­tu­rias žvaigž­du­tes, na, o ad­mi­ro­lai ant sa­vo ran­ko­vių tu­ri ati­tin­ka­mą kie­kį juos­te­lių. At­sto­vau­jant Lie­tu­vai, su­si­ė­jus į tam tik­rus po­sė­džius, vis dėl­to yra hie­rar­chi­ja, kur ke­tu­rios žvaigž­dės ati­tin­ka ir kva­li­fi­ka­ci­ją, ir bū­tent pa­rei­gas“, – tvirtino A. Pocius.

Anot jo, kiltų keblumų, jei būtų norima Lietuvos kariuomenės vadą paskirti NATO Ka­ri­nio ko­mi­te­to pir­mi­nin­ku. Be to, keturių žvaigždučių generolai tarnauja ir NATO štabe, vadavietėse.

„At­ei­ty­je ga­li bū­ti, kad Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės va­dui bus pa­siū­ly­ta už­im­ti NATO Ka­ri­nio ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko pos­tą, ir to­kiu at­ve­ju tik­rai bū­tų ne­ko­rek­tiš­ka ir ne­su­pras­ta, jei­gu Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės va­das at­vyk­tų su tri­mis žvaigž­dė­mis, kai aukš­čiau­sias ka­ri­nis laips­nis yra ge­ne­ro­lo – bū­tent ke­tu­rios žvaigž­dės“, – argumentavo Seimo narys.

„Valstietis“ Jonas Jarutis sakė, kad ketvirtos žvaigždutės suteikimas kariuomenės vadui būtų ir savotiškas kariuomenės įvertinimas.

„Ši­tas pa­vė­luo­tas, sa­ky­čiau, pri­pa­ži­ni­mas, kad mū­sų ka­riuo­me­nės va­dai ir aukš­čiau­si pa­rei­gū­nai tu­rė­tų bū­ti ly­gia­ver­čiai su ki­tų NATO ša­lių va­do­vais, ma­nau, ver­tas dė­me­sio“, – teigė jis.

Dėl šių pataisų Seimas dar balsuos vieną kartą – dėl jų priėmimo.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

V. Rupšys lankysis Vokietijoje, aptars kariuomenės dalyvavimą rengiant Ukrainos karius

confident-noyce

Kariuomenės vadas V. Rupšys susitiko su Lietuvos kariuomene bendradarbiaujančių institucijų vadovais

confident-noyce

V. Rupšys vyksta į Vokietiją: aptars vokiečių brigados pratybų planus ir Ukrainos karių mokymus

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau