11 C
Panevėžys
Sekmadienis, 22 birželio, 2025

Seimas svarstys, ar pavojingų branduolinių atliekų tvarkymą turėtų prižiūrėti Aplinkos apsaugos departamentas

AutoriusŪla Klimaševska (ELTA)
FotoFREEPIK.COM

Seimas svarstys, ar Aplinkos apsaugos departamentui (AAD) turėtų būti pavesta prižiūrėti, kaip tvarkomos pavojingų savybių turinčios branduolinės atliekos.

Šiuo metu Ignalinos atominės elektrinės (IAE) teritorijoje laikomos atliekos, kurios pasižymi ne tik užterštumu radioaktyviosiomis medžiagomis, bet ir pavojingosiomis savybėmis.

Radioaktyviųjų ir pavojingųjų atliekų tvarkymu skirtingais etapais rūpinasi Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) ir Aplinkos ministerija, reikalavimus nustato skirtingi teisės aktai.

Siūloma nauja tvarka, nes pavojingosiomis savybėmis pasižyminčių radioaktyviųjų atliekų Ignalinos AE negali sutvarkyti tol, kol nebus nustatyti tinkami reikalavimai.

Energetikos ministerijos parengtus įstatymo projektus šią savaitę pateikimo stadijoje palaikė 94 parlamentarai, susilaikė 8, nė vienas nebuvo prieš.

Skaičiuojama, kad didžiąją pavojingų atliekų dalį sudaro asbestas ir jo turinčios radioaktyviosios atliekos – jų yra apie apie 4,2 tūkst. tonų, dar apie 950 tonų yra radioaktyvių švino ir naftos produktais užterštų atliekų.

Dalis pavojingų atliekų dar susiformuos po Ignalinos AE įrenginių išmontavimo, kurį planuojama užbaigti iki 2038 m.

Kita dalis atliekų šiuo metu yra saugoma atominėje elektrinėje, o ateityje jas planuojama perkelti į mažo ir vidutinio aktyvumo trumpaamžių radioaktyviųjų atliekų paviršinį atliekyną.

Jo statybos turėtų būti pradėtos metų pabaigoje, bet, pasak ministerijos, dar nėra suformuluoti atliekų laikymo kriterijai, nežinoma, ar atliekyno inžineriniai barjerai yra tinkami laikyti pavojingoms radioaktyviosioms atliekoms.

Tad Aplinkos apsaugos departamentas, priėmus naują tvarką, prižiūrėtų šio atliekyno uždarymą ir priežiūros nutraukimą, turėtų kontroliuoti, kaip tvarkant atliekas laikomąsi reikalavimų dėl galimo jų poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkai.

„Nekalbame dabar apie giluminį atliekyną, tiesiog kalbame apie teisinės bazės sutvarkymą, kad (…) tiek Aplinkos apsaugos departamentas, tiek Aplinkos apsaugos agentūra galėtų prižiūrėti jų (taisyklių – ELTA) laikymąsi“, – Seimo posėdžių salėje sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Kaip jau skelbta, šiuo metu Ignalinos AE ieško tinkamos vietos giluminiam branduolinio kuro atliekynui, kur būtų perkeltas panaudotas branduolinis kuras. Potenciali vieta atliekų laidojimui renkama iš 77 teritorijų 29 savivaldybėse.

Giluminio atliekyno vieta turėtų būti parinkta iki 2047 metų, atliekyną pastatyti planuojama iki 2067 metų, eksploatuoti iki 2074, o uždaryti – iki 2079 metų.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kretingos rajone sutvarkytos dvi užterštos teritorijos: išvežta daugiau nei 115 tonų atliekų

JP Redakcija

Žiniasklaida: Greta gyvenantys vilniečiai skundžiasi Kinijos atstovybės darbuotojų deginamomis atliekomis

JP Redakcija

Prasidėjo žygių gamtoje sezonas – kodėl net viena išmesta baterija gali tapti pražūtinga?

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads