Seimas svarstys kelių parlamentarų siūlymus keisti savivaldybės tarybos opozicijos apibrėžimą.
Vienas iš Vietos savivaldos įstatymo pakeitimų iniciatorių, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Domas Griškevičius siūlo opozicijos formavimui atsisakyti reikalavimo turėti visus mažumai priklausančius tarybos narius.
Nauja tvarka numatytų, jog opozicijos formavimui pakaktų „daugumos“ mažumai priklausančių ir opozicija pasiskelbusių tarybos narių.
Pasak iniciatoriaus, šiuo metu galiojanti tvarka leidžia „tam tikrus žaidimus teisinių apibrėžimų sąvokomis“. Pasak jo, bent penkiose šalies savivaldybėse merai nesuteikė opozicijai teisės turėti lyderį, motyvuodami tuo, kad nėra visumos tarybos narių pritarimo.
„Kas įvyksta praktikoje – deleguoja vieną iš daugumos, atseit nebepriklausantį daugumai, ir sako: štai visuma nesusitarė ir panašiai“, – aiškino parlamentaras.
Į tą patį aspektą nutaikytas įstatymo pataisas pateikęs konservatorius Mindaugas Lingė teigė, jog šiuo metu iškyla problemos interpretuojant apibrėžimą „savivaldybės tarybos narių visuma“.
„Siūlymas būtų paprastas: pritaikyti tokį principą, kaip egzistuoja ir Seime. Nepriklausomai frakcijos, kurios priklauso mažumai, gali kaip nori skelbtis opozicinėmis. Opoziciniais gali pasiskelbti ir pavieniai politikai. Jie neprivalėtų vienytis į jokius papildomus darinius. Darinius privalėtų tik tuo atveju, jeigu norėtų pasinaudoti opozicijos lyderio teise“, – savo siūlymą pristatė parlamentaras.
Politiko siūlymui po pateikimo Seimas taip pat pritarė.
M. Lingės teigimu, pateikti siūlomus pakeitimus paskatino situacija Kauno miesto savivaldybės taryboje. Anot politiko, joje po savivaldos rinkimų nėra viešais pareiškimais paskelbta apie susiformavusią valdančiąją daugumą, o tokia situacija kelia „valdymo efektyvumo, politinės atsakomybės ir stabilumo grėsmių“.
Savo ruožtu D. Griškevičius taip pat siūlė peržiūrėti savivaldybės tarybų narių atlygio tvarką. Jo teigimu, šiuo metu tarybos nario atlyginimas mažinamas reglamente nustatyta tvarka proporcingai nuo praleistų posėdžių.
Pasak politiko, dabartinė tvarka suteikia išimtį tik dėl savivaldybės tarybos nario vykimo į komandiruotę, tačiau nenumato kitų pateisinamų aplinkybių.
„Dabar savivaldybėse kartais susidaro tokia situacija, pavyzdžiui, tu turi tris, keturis komiteto posėdžius, komisijų posėdžius, susitikimus, bet tarybos posėdžio dieną liga ar panašiai ir tu nedalyvauji, ir tau labai sumažinamas atlyginimas. Tiesiog dėl tos priežasties irgi registruoju būtent pataisą, kur siūlome papildyti žodžiais „be pateisinamos priežasties“, – sakė jis.
Pataisomis taip pat siūloma panaikinti nuostatą, sudarančia galimybę savivaldybės Antikorupcijos komisijai pačiai spręsti dėl posėdžių įrašymo ir viešinimo.
D. Griškevičiaus pateiktas pataisas palaikė 99 Seimo nariai, dar keturi susilaikė. Tuo metu M. Lingės siūlomi pakeitimai sulaukė 73 parlamentarų palaikymo, prieš balsavo dešimti ir 19 susilaikė.
