9.1 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 24 balandžio, 2025

Seimas planuoja įpareigoti Registrų centrą suteikti daugiau duomenų LGGRTC

AutoriusJūratė Skėrytė (BNS)
FotoBNS

Partizanų palaikų paieška ir identifikavimu užsiimančiam Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) norima palengvinti darbą ir suteikti galimybę gauti daugiau duomenų iš Registrų centro.

Seimas po pateikimo bendru sutarimu pritarė Gyventojų registro įstatymo pataisai, kad Genocido centrui būtų suteikiami Lietuvoje gyvenančių asmenų kontaktiniai duomenys.

„Tai būtų pagalba centrui greičiau atliekant savo darbą“, – pristatydamas projektą sakė Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Darius Jakavičius.

Anot jo, šiuo metu LGGRTC iš Registrų centro gali sužinoti tik gyventojo adresą, bet negauna nei elektroninio pašto, nei telefono numerio.

Genocido centro Paieškų ir identifikavimo skyriaus vedėjas Rimantas Zagreckas Seimo komisijai yra pasakojęs, kad jų darbą labai apsunkinai tai, jog negali gauti partizanų giminaičių telefonų numerių.

Jis prisiminė atvejį, kai asmeniškai tris kartus turėjo vykti į Klaipėdą, kol namuose rado ieškomą asmenį.

Pasak R. Zagrecko, tai, kad negalima žmogui paskambinti, o reikia vykti į namus, atima daug laiko, be to, kainuoja.

Pagal pateiktą projektą, LGGRTC galėtų gauti asmens kontaktinius duomenis – elektroninio pašto adresą, fiksuotojo arba judriojo ryšio telefono numerius, – kai to reikia organizuojant okupacijų laikotarpiu žuvusių, dingusių be žinios, represuotų, persekiotų, nukentėjusių Lietuvos gyventojų, pasipriešinimo okupacijoms dalyvių, laisvės kovotojų palaikų identifikavimą, ieškant jų giminaičių.

„Žinant, kad pokariu žuvusių partizanų buvo ne mažiau kaip 20 tūkst., identifikavimo procesas yra prasidėjęs, galimybes tikrai turi LGGRTC, tačiau susiduria su tokiomis techninėmis spragomis“, – tvirtino D. Jakavičius.

Jo teigimu, Registrų centro atstovai patvirtino, jog dalytis minėta informacija dabar neleidžia galiojantis įstatymas.

Partizaninis karas prieš Sovietų Sąjungos okupaciją Lietuvoje vyko 1944–1953 metais. Jame dalyvavo ne mažiau kaip 50 tūkst. žmonių, o visame pasipriešinimo judėjime kaip pogrindžio organizacijų nariai, rėmėjai dalyvavo apie 100 tūkst. Lietuvos gyventojų. Šiame kare žuvo per 20 tūkst. partizanų ir jų rėmėjų.

LGGRTC vykdo kovoje žuvusių ar okupantų nužudytų ir slapčia užkastų laisvės kovotojų – partizanų, ryšininkų ir jų rėmėjų – palaikų paieškas. Jis taip pat renka  laisvės gynėjų giminaičių DNR, kad paskui galėtų identifikuoti rastus palaikus.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

J. Olekas apie VSD išvadą dėl R. Žemaitaičio: slapta informacija teks nesidalinti

JP Redakcija

Nors remia siekį atkurti santykius su Kinija, URK nariai nesutiktų keisti Taivaniečių atstovybės pavadinimo

JP Redakcija

R. Žemaitaitis negavo leidimo dirbti su įslaptinta informacija: sulaukė nepalankios VSD išvados

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads