Seimas ėmėsi prezidentės pataisų dėl permainų teismuose

Seimas ėmėsi prezidentės pataisų dėl permainų teismuose

BNS / Gedimino BALČIŪNO nuotr.

Seimas ėmėsi prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotų pertvarkų teismuose: pakaitinio teisėjo instituto įvedimo, didesnio Teisėjų tarybos vaidmens formuojant teisėjų korpusą, įgaliojimų stabdymo iškėlus drausmės bylą.

Antradienį po pateikimo Teismų įstatymo pataisoms pritarta 91 Seimo nariui balsavus „už“ ir dviem susilaikius. Jas toliau svarstys Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.

Pataisomis būtų leidžiama stabdyti teisėjo, kuriam iškelta drausmės byla, įgaliojimus. Šiuo metu įstatymai neleidžia laikinai sustabdyti teisėjo įgaliojimų iškėlus jam drausmės bylą, net jeigu teisėjo veiksmai, dėl kurių jam iškeliama drausmės byla, yra nesuderinami profesine prasme su teisėjo darbu.

BIC

Pataisomis taip pat būtų didinamas Teisėjų tarybos vaidmuo formuojant teisėjų korpusą, kartu mažinamas tarybos narių skaičius.

„Siekiant tobulinti Teisėjų tarybos efektyvumą siūloma mažinti jos narių skaičių iki 17. Šiuo metu Teisėjų taryba turi 23 narius, tai yra vienas didžiausių skaičių, palyginti su Europoje veikiančiomis teisėjų savivaldos institucijomis“, – pataisas pristatė prezidentės patarėja Rasa Svetikaitė.

Kartu būtų nustatyta, kad Teisėjų taryba skirtų tris narius teisėjus į Pretendentų atrankos komisiją, o likusius keturis narius visuomenės atstovus – prezidentas. Pagal jau dešimtmetį galiojantį teisinį reguliavimą šią komisiją formuoja šalies vadovas.

Taip pat siūloma įtvirtinti pakaitinio teisėjo institutą – dvejiems metams į laikinai laisvas apylinkės teismo teisėjo pareigas galėtų būti skiriamas reikalavimus atitinkantis asmuo.

„Siekiant užtikrinti greitą ir kokybišką teismų procesą, tinkamą teismo darbo organizavimą, šiame projekte numatoma įteisinti naują, pakaitinio teisėjo institutą“, – sakė patarėja.

„Pavyzdžiui, teisėjui išėjus vaiko teisių atostogų ar kvalifikacijos tobulinimo atostogų, į jo vietą dvejiems metams galės būti paskirtas asmuo, atitinkantis apylinkės teisėjui keliamus reikalavimus. Tai užtikrins spartesnį bylų nagrinėjimą ir tolygų teisėjų darbo krūvį“, – kalbėjo R. Svetikaitė.

Patarėja pažymėjo, šiuo metu teisėjui išėjus ilgalaikių atostogų jam tenkantis darbo krūvis paskirstomas kitiems to teismo teisėjams, taip lėtėja bylų nagrinėjimas.

Šalies vadovė tikisi, kad jos Seimui teikiamos Teismų įstatymo pataisos prisidės prie aukštos kvalifikacijos ir nepriekaištingos reputacijos teisėjų korpuso formavimo bei padidins teisėjų atrankos procedūrų skaidrumą.

„Tai sustiprins teismų sistemos savarankiškumą, nepriklausomumą bei padidins pačių teisėjų atsakomybę (…). Suteikti daugiau galių teisėjų savivaldai rekomenduoja ir Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupė“, – pataisas argumentavo Prezidentūra.

Be to, siūloma įvesti asmens kompetencijų vertinimo modelį, kuriuo bus nustatomas asmens tinkamumas teisėjo pareigoms ir sprendžiamas teisėjų karjeros klausimas. Taip pat numatoma įtvirtinti pretendentų į teisėjus egzamino galiojimo laiką – 5 metus.

Pataisų rengimą inicijavo Teisėjų taryba. Joms parengti buvo sudaryta darbo grupė iš teismų sistemos, įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžių deleguotų atstovų.

AIK

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.