Seimas ėmėsi pataisų, kurios skatintų nuteistuosius dirbti

Seimas ėmėsi pataisų, kurios skatintų nuteistuosius dirbti

Milena ANDRUKAITYTĖ (BNS) / DELFI nuotr.

Seimas ėmėsi Bausmių kodekso pakeitimų, kuriais siekiama skatinti nuteistuosius dirbti.

Projektus Seime pristatęs teisingumo ministras Elvinas Jankevičius teigė, jog priėmus siūlomą pataisų paketą nuteistiesiems nebeapsimokės nedirbti.

„Mes turim du pagrindinius tikslus: mažinti pakartotinį nusikalstamumą, šiuo metu 62 proc. kali pakartotinai, pirmaujam visoje Europos Sąjungoje, taip pat skatinti nuteistųjų užimtumą, mokymąsi, darbą“, – teigė ministras.

BIC

Pristatytiems projektams Seimas po pateikimo pritarė bendru sutarimu, toliau juos nagrinės Seimo Teisės ir teisėtvarkos bei Socialinių reikalų ir darbo komitetas.

E. Jankevičius pažymėjo, jog šiuo metu bausmes atlikę nuteistieji į laisvę dažnai grįžta praradę darbo įgūdžius, ar išvis jų neturėdami, vėl nusikalsta ir grįžta į įkalinimo įstaigą – ratas užsidaro.

„Siekiant, kad taip neatsitiktų, mes siūlome naują užimtumo paketą, kuris skatintų nuteistuosius dirbti. Tik dirbant ir dalyvaujant resocializacijos programose nuteistasis galės tikėtis didesnių lengvatų pataisos namuose, tokių kaip pasimatymai su artimaisiais, skambučiai, apsipirkimai parduotuvėse įstaigos viduje“, – kalbėjo ministras.

Jo žodžiais, „piktybiškai vengiantiems dirbti sąlygos griežtės, laikai, kai nedirbantys nuteistieji gauna išmokas, nors ir nedideles, baigtųsi“.

Pateiktos pataisos sudarytų daugiau galimybių įdarbinti nuteistuosius už įkalinimo įstaigų ribų, būtų nustatoma aiškesnė motyvacinė sistema, skatinanti pačių nuteistųjų norą dirbti.

Pakeitimais siekiama įtvirtinti aiškius kriterijus, kuriuos atitinkantys nuteistieji būtų perkeliami iš vienos drausminės grupės į kitą.

Pavyzdingai besielgiantys nuteistieji, laikomi lengvoje drausminėje grupėje, galėtų gauti neribotą skaičių pasimatymų su artimaisiais, reguliariai be sargybos išvykti už įstaigos sienų ar apsilankyti namuose, susitikti su artimaisiais ne kalėjime, naudotis virtualiais pasimatymais internetu. Jie privalėtų dirbti, bet galėtų tai daryti ir už įkalinimo įstaigos ribų.

Pretenduoti būti perkelti į pusiaukelės namus ar apskritai anksčiau išeiti į laisvę galėtų tik šiai grupei priskirti nuteistieji.

Laikomiems drausmės grupėje nuteistiesiems siūloma apriboti galimybes apsipirkti parduotuvėje – jiems būtų leidžiama įsigyti tik higienos reikmenų ir kanceliarinių prekių. Už nuobaudas prasižengėliams būtų ribojama ir suma, už kurią galima įsigyti asmeninių daiktų.

Taip pat planuojama kviesti verslą perkelti savo gamybos padalinius į nenaudojamas įkalinimo įstaigų patalpas. Dabar nuteistųjų įdarbinimu užsiimančią įmonę „Mūsų amatai“ siūloma pertvarkyti į viešąją įstaigą, pagrindinė jos funkcija būtų darbo jėgos nuoma privačiam verslui.

Teisingumo ministerijos duomenimis, Lietuvos įkalinimo įstaigose darbine veikla užimtų nuteistųjų dalis siekia 41 proc. ir tik nežymiai atsilieka nuo bendro Europos Sąjungos vidurkio, 44 proc., tačiau, įvertinus bendrą didesnį nuteistųjų skaičių, yra gana didelė.

Jokia darbine veikla neužimtų, tačiau dirbti galinčių nuteistųjų skaičius Lietuvoje siekia apie 2,5 tūkst. asmenų.

AIK

Kraujo labaratorija

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.