19.7 C
Panevėžys
Pirmadienis, 24 birželio, 2024

Scenos meno atstovai prašo leisti repetuoti, finansiškai užtikrinti galimybes kurti

Per 60 šalyje veikiančių teatrų, operos ir kitų scenos meno atstovų prašo valdžios karantino metu leisti repetuoti mažomis grupelėmis, užtikrinti finansus naujiems darbams kurti.

Išplatintame laiške šalies vadovams, kultūros ir finansų ministrams, Lietuvos kultūros tarybai bei trijų didmiesčių merams menininkai taip pat prašo numatyti mechanizmus ir aiškią programą, kaip kompensuoti pagrindinėse šios srities erdvėse atšauktų kultūros renginius ir nori, kad jų atstovai būtų įtraukti į Kultūros ministerijos bei kitas būsimas darbo grupes, sprendžiančias karantino poveikio kultūros pasekmes.

Kūrėjai taip pat prašo leisti lanksčiau naudoti Kultūros tarybos ir ministerijos projektų finansavimą, leidžiant pinigus panaudoti ir kitais metais, nereikalauti prisidėti lėšų patiems.

Taip pat prašoma numatyti dalinę paramą kūrėjams, netelpantiems į dabartines paramos schemas, su savivaldybėmis tartis dėl galimybės atleisti kūrėjus ir įstaigas nuo patalpų nuomos.

„Vienareikšmiai palaikydami jūsų sprendimus bei veiksmus (…) norėtume atkreipti jūsų dėmesį, kad toli gražu ne visų ūkio šakų ir ne visų jų sektorių situacija yra įvertinta ir išanalizuota“, – teigiama laiške.

„Norėtume atkreipti dėmesį, kad ligšiolinės kultūros politikos priemonės tik iš dalies patenkina arba visiškai nepatenkina šių organizacijų ir pavienių menininkų veiklos apsaugos. O tai yra vienos svarbiausių kultūros organizacijų, festivalių, kūrėjų, reprezentuojančių Lietuvos vardą visame pasaulyje“, – teigia kreipimosi autoriai.

Jie primena apie kūrėjų pernai tarptautinius pasiekimus, įskaitant nacionalinės premijos laureatų: trijų kūrėjų – Rugilės Barzdžiukaitės, Linos Lapelytės ir Vaivos Grainytės sukurtos šiuolaikinės operos „Saulė ir jūrą“ pelnytą pagrindinį prizą Venecijos bienalėje, Asmik Grigorian titulavimą geriausia pasaulio operos soliste.

Laišką be šių kūrėjų ir kitų menininkų pasirašo „Meno Fortas“, „Menų spaustuvė“, OKT/Vilniaus miesto teatras ir keliasdešimt kitų žinomų teatrinių įstaigų, operos solistai Asmik Grigorian, Merūnas Vitulskis, Kostas Smoriginas. Tarp pasirašiusiųjų – režisierė Dalia Ibelhauptaitė, festivaliai „Kino pavasaris“, „Sirenos“, „Gaida“, menininkus vienijančios asociacijos.

„Tarp krizės pasekmių kultūros sektoriui švelninimo priemonių iki tol, kol bus leisti vieši renginiai, siūlome numatyti galimybę repetuoti naujus darbus, t. y. darbuotis mažomis grupėmis įvairiais formatais ir skirti lėšų naujų darbų prodiusavimui – idant būtų galima po karantino į sales grįžti su nauja scenos menų produkcija, ne tik skaitmeniniu turiniu“, – teigiama laiške.

Kūrėjai taip pat norėtų, jog būtų pradėta rinkti bendra statistika apie valstybinio ir nevyriausybinio sektoriaus įstaigų, atskirų menininkų finansavimą, ji būtų aiškiau pateikiama visuomenei.

Prašoma pusmečiui numatyti laikinų papildomų patalpų naudojimą, numatyti dezinfekavimo ir asmens apsaugos priemonių tiekimą, kai jau bus leisti vieši renginiai.

Reikalaujama, kad kultūra ir menas būtų įtraukti į bendrą ekonominio bei socialinio atsinaujinimo strategiją, sutariant, kad kultūra ir menas prisideda ir prie piliečių gerovės kūrimo, ir prie tolygios šalies raidos.

Visuotinis karantinas Lietuvoje paskelbtas kovo 16 dieną. Jis truks mažiausiai iki balandžio 27 dienos. Paskelbus karantiną uždarytos visus kultūros įstaigos, atšaukti renginiai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pasineriant į kūno atmintį: instaliacija „Nėščia tyla“ bus pristatyta ir panevėžiečiams

confident-noyce

J. Miltinio dramos teatras panevėžiečius kviečia į pikniką

confident-noyce

Panevėžio lėlių vežimo teatras pradeda vasaros gastroles po Lietuvą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau