Šalies savivaldybės nuo kitų metų privalės užtikrinti atskirą rūšiuojamąjį tekstilės atliekų surinkimą – įrengti specialius tekstilės atliekų surinkimo konteinerius, įrenginius ar kitas tam pritaikytas priemones, pranešė Aplinkos ministerija.
Kaip BNS nurodė ministerija, iki šiol savivaldybės tekstilės surinkimo tvarką užtikrindavo savarankiškai.
„Vietos tekstilės atliekų konteineriams savivaldybių sprendimu turi būti parenkamos prie prekybos vietų, degalinių, suderinus su žemės sklypų savininkais arba valdytojais, sodų bendrijų, greta antrinių žaliavų konteinerių statymo vietų ar kitose gausiai atliekų turėtojų lankomose vietose“, – nurodoma pranešime.
Pasak ministerijos, turi būti įrengtas ne mažiau kaip vienas tekstilės atliekų konteineris tūkstančiui gyventojų miestų seniūnijose, miesteliuose ir kaimuose.
„Tankiai apgyvendintose miesto seniūnijose ar miestuose, kuriuose nėra seniūnijų, gali būti įrengtas vienas tekstilės atliekų konteineris 2 tūkst. gyventojų, užtikrinant dažnesnį tekstilės atliekų surinkimą“, – teigiama pranešime.
Purvinos ir šlapios tekstilės atliekos, anot ministerijos, į rūšiuojamos tekstilės atliekų surinkimo priemones turės būt metamos sandariai supakuotos į vandeniui ir kitiems skysčiams nepralaidžią pakuotę.
Tepaluotos, cheminėmis medžiagomis užterštos tekstilės atliekos, kurios priskiriamos pavojingosioms atliekomis, bus surenkamos apvažiuojant atliekų turėtojus ir priimant šias atliekas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.
Naujuose reikalavimuose taip pat numatyta, suderinus su savivaldybe, plėtoti jau dabar kai kuriose drabužių parduotuvėse veikiančią gerąją praktiką iš gyventojų priimti tekstilės atliekas.
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, pasinaudojant Aplinkos ministerijos teikiama parama, šalyje iki 2023 metų pabaigos daugelyje savivaldybių buvo nupirkta ir gyventojų naudojimui pastatyta apie 1,7 tūkst. tekstilės atliekų surinkimo konteinerių.
Ministerija tikisi, kad naujieji minimalūs reikalavimai tekstilės atliekų surinkimui iš gyventojų turės teigiamą įtaką tekstilės atliekų rūšiavimo ir atskiro surinkimo kokybei, o tai palengvins tolimesnį šių atliekų perdirbimą siekiant kuo daugiau dėvėtos tekstilės panaudoti pakartotinai, įskaitant perdavimą paramos tikslais.