Panevėžio skaudulys – ne tik nebaigtos statybos, neprižiūrimi pastatai, bet ir neprižiūrimi bei apleisti žemės sklypai. Jų mieste apstu, nors tam tikrų svertų jų savininkus priversti tvarkytis turima, bet jie nėra tokie veiksmingi, kaip galėtų būti.
Panevėžio miesto savivaldybės valdininkai Praėjusiais metais užfiksavo 133 neprižiūrėtus ir nenaudojamus sklypus. Iš jų į raginimus susitvarkyti nereagavo 26 savininkai. Jiems buvo nustatytas mokėtinas padidintas 4 proc. žemės mokestis.
Kasmetiniai patikrinimai
Tačiau kartais net ir padidintas žemės mokestis neduoda teigiamų rezultatų ir tuomet griebiamasi griežtesnių priemonių – apsileidę žemės sklypų, pastatų savininkai baudžiami kitaip – tiesos ieškoma teisiniais ginčais.
Panevėžio savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus specialistai, kaip ir kasmet, iki liepos 1 dienos organizuos patikras ir bandys nustatyti, kiek mieste yra nenaudojamų, apleistų, neprižiūrimų žemės sklypų. Laiku nesusitvarkiusiems sklypų savininkams teks mokėti didesnį žemės mokestį.
Padeda ir gyventojai
Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Daiva Svirelienė aiškina, kad į pagalbą, kaip ir kasmet, ateina ir patys panevėžiečiai.
„Kasmet padeda miesto gyventojai, kurie suteikia naudingos informacijos apie neprižiūrimus sklypus. Tikimės, kad ir šiemet miestiečiai bus aktyvūs, rūpestingai susitvarkys teritorijas, už kurias yra atsakingi. Kviečiame panevėžiečius bendradarbiauti, pastebėjus neprižiūrimą, apleistą sklypą – informuoti Teisės ir viešosios tvarkos skyrių“, – kvietė D. Svirelienė panevėžiečius būti pilietiškais bei aktyviais.
Sudarys sąrašus
Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos pavaduotojas Aušrys Valkūnas naujienų portalui JP teigė, kad nustačius nenaudojamus, apleistus sklypus ar jų dalis, bus sudaryti preliminarus sąrašai.
„Jų savininkai arba naudotojai apie tai bus įspėjami žiniasklaidos priemonėse, Savivaldybės interneto svetainėje ir, pagal galimybes, asmeniškai el. paštu arba laišku. Tačiau atkreipiame dėmesį, jeigu nebus galimybės informuoti savininkų paštu arba el. paštu, bus laikoma, kad jiems pranešimas yra įteiktas nuo informacijos paskelbimo dienos svetainėje panevezys.lt. Iki rugpjūčio 1 dienos į preliminarų sąrašą įtrauktų sklypų savininkai galės pateikti Savivaldybei dokumentus, kad sklypas yra sutvarkytas ir nebeatitinka apleistų, neprižiūrimų žemės sklypų kriterijų“, – aiškino A. Valkūnas.
Bylinėjasi su verslininku
Išgirdęs klausimą apie neprižiūrimą nekilnojamąjį turtą Panevėžio centre, priklausantį pagarsėjusiam verslininkui Vladimirui Karpenko, Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos pavaduotojas A. Valkūnas teigė, kad visi klausimai jau sprendžiami teisiniais ginčais.
„Vasario 16-osios gatvėje daug nekilnojamojo turto priklauso V. Karpenko. Jų aplinka nekelia susižavėjimo ir yra, kaip gili piktžaizdė – nepuošia Panevėžio centro. Tačiau Savivaldybė yra suinteresuota ir gyventojų saugumą laiko prioritetu. Dėl neprižiūrėtų sklypų ir pastatų Vasario 16-osios gatvėje, su savininku V. Karpenko vyksta teisminiai ginčai. Byla jau išnagrinėta ir laukiame teismo sprendimo. Ieškinį pateikti teismui buvo priimtas Savivaldybės iniciatyva“, – kalbėjo A. Valkūnas ir teigė, kad reikia sulaukti teismo nuosprendžio, nes kai kuriais atvejais rezultato galima sulaukti tik teismo keliu.
Teismai gal padės
Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos pavaduotojas sakė, kad teismo nuosprendis greičiausiai bus – sutvarkyti pastatus ir aplinką.
„Sprendimu bandysime priversti apleistų pastatų savininką V. Karpenko susitvarkyti. Galbūt pavyks pasiekti rezultato, kad prasidėtų pastatų remonto darbai. Kitiems, praėjusiais metais nustatytiems savininkams, kurie priklauso neprižiūrėti ir nenaudojami žemės sklypai, padidintas 4 proc. žemės mokestis bei jie patraukti administracinėn atsakomybėn – gauna baudą, kuri gali siekti iki 600 eurų. Susitvarkyti negalime priversti sąvartynu paverstas sklypo A. Baranausko g. 28 savininko, Be to, net keli nešienaujami plotai yra Šaltinio gatvėje“, – aiškino A. Valkūnas.
Neprižiūrimo sklypo kriterijai
Žemės sklypas yra apleistas – apaugęs aukštesne kaip 20 cm (± 5 cm) žole, apaugęs menkaverčiais krūmais ir iki liepos 1 d. nenušienautas.
Žemės sklypas nenaudojamas, nesutvarkytas taip, kad būtų tinkamas naudoti pagal pagrindinę žemės naudojimo paskirtį arba visai neprižiūrimas, kaupiamos šiukšlės ar atliekos.
Žemės sklype netvarkingai laikomos, išskyrus tam pritaikytas ir apsaugotas vietas, statybinės ir teršiančios aplinką medžiagos, statybos laužas ar daiktai –akivaizdžiai netvarkingos, techninių reikalavimų neatitinkančios transporto priemonės, jų dalys, nenaudojami statybos vagonėliai.
Žemės sklypas neprižiūrimas pagal miesto tvarkymo ir švaros taisykles.