17.5 C
Panevėžys
Sekmadienis, 13 birželio, 2021

Savaitgalį – išskirtinis koncertas panevėžiečiams

„Hamdam Trio“.

Sekmadienį, lapkričio 18 d., 16 val., Panevėžio bendruomenių rūmuose vyks išskirtinis koncertas – panevėžiečiams pasirodymą surengs „Hamdam Trio“.

„Hamdam Trio“ nariai: Dariush Rasouli / nėjus, Behnam Ghazanfari pour / santūras, Arad Emamgholi / dafas.

Iranas vakariečio akimis yra paslaptinga šalis, kurioje daug kas vyksta kitaip – metai skaičiuojami 621 m. vėliau nei daugumoje pasaulio valstybių, savaitgalis čia prasideda ketvirtadienį, jame galioja daugybė griežtų apribojimų, moterys vaikšto prisidengusios čadromis, joms netgi uždraustas viešas solinis dainavimas. Tačiau Irano indėlis į pasaulinę kultūrą yra be galo didelis – šalis žymi savo literatūra, architektūros šedevrais, rankų darbo dirbiniais, o islamiškosios arabų bei iki islamiškosios persų kultūros įtakas apjungusi Irano muzika stebina, keri savo metafiziniu ir mistiniu būviu, pakylėjančiu į aukščiausią dvasinį lygį.

Persų klasikinė muzika yra vienas seniausių ir iškiliausių Rytų muzikos papročių, savo ištakomis siekiantis dar antikinių civilizacijų laikus. Tarp populiariausių persų instrumentų – dafas (didelis siauro rėmo būgnas su metalo grandžių žvangučiais), nėjus (pučiamasis instrumentas, priklausantis fleitų šeimai), santūras –(styginis muzikos instrumentas, priklausantis cimbolų grupei, sudarytas iš trapecijos formos pagrindo ir 72 stygų, grojama specialiais plektrais – mizrabais). Šiuos instrumentus pristatyti ir jais kuriamas magiškas kurdų, sufijų tradicinės muzikos gijas išausti atvyksta „Hamdam Trio“.

„Hamdam Trio“ susitelkimas – tai švelnus, svaigią, paslaptingą atmosferą kuriantis nėjus, Irano šventėse bei ritualuose svarbią reikšmę turintis dafas, Artimųjų Rytų muzikoje nepamainomas santūras.

Dariush Rasouli / nėjus

Iš šiaurės Irano kilęs „Hamdam Trio“ narys Dariush Rasouli (nėjus) groja vienu sudėtingiausiu pasaulyje pučiamuoju instrumentu nėjumi – persų klasikine fleita. Nėjaus istorija siekia apie 4 500 – 5 000 metų ir tai yra vienas seniausių tebenaudojamų muzikos instrumentų, iš kurio išsivystė šiuolaikinė fleita.

Nėjaus subtilybių Dariush Rasouli nuo 1991 m. mokėsi pas meistrą Mehdi Ebrahimi, baigė Teherano menų universitetą. Vėliau tradicinį repertuarą studijavo pas persų muzikos žinovus Mohammad Ali Kiyaninejad, Hassan Kassai, Majid Kiyani. Nuo 2004 m. Dariush Rasouli gyvena Varšuvoje, pasirodydamas solo ir su daugybe žinomų atlikėjų, Lenkijos filharmonijos orkestrų, yra kolektyvo „Chakad ensemble“ narys. Siekdamas populiarinti persų muziką Europoje, subūrė „PersoPolish“ ansamblį, sudarytą iš persų ir lenkų atlikėjų, išleido solinį nėjaus albumą, dalyvavo daugybėje tarptautinių projektų Irane, Lietuvoje, Lenkijoje, Estijoje, Latvijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Japonijoje. Atlikėjas reguliariai rengia persų, ypač sufijų, muzikos mokymus, dėsto nėjaus ir radifo technikas visame pasaulyje.

https://www.youtube.com/watch?v=BhWvYf_joYE

Behnam Ghazanfari pour / santūras

Santūro meistras kilęs iš Kermano – miesto pietryčio Irane. Grojimo technikos subtilybes įgijo mokydamasis Teherane, pas meistrą Pashang Kamkar 1989. 2002 metais, Jameno universitete baigė muzikos akademiją. Jo muzikinė veikla, koncertai ir edukacinės programos prasidėjo Teherane, o vėliau išplito ir po visą Iraną. Šiuo metu, Behman reguliariai koncertuoja Irane ir kituose miestuose Arabų Emyratuose, Turkijoje, Tadžikijoje, Libane, Graikijoje, Serbijoje. Šiuo metu šis santūrų meistras gyvena Varšuvoje, Lenkijoje.

https://www.youtube.com/watch?v=HxLsp76nXIg

Arad Emamgholi / dafas

Dafo meistras gimė 1983 m. Irano mieste Senendedže. Su Dafo instrumentu jis groti pradėjo vos sulaukęs 5 metų, o 1992 metais pradėjo savo karjerą, dalyvavo įvairiuose muzikos festivaliuose, pelnė keturis apdovanojimus Kurdistano provincijoje ir kituose Irano miestuose. Dirbo su žinomais kompozitoriais Ahmad Pejman, Fariborz Lachini, Nasir Razzazi. Taip pat dirbo ir su žinomais dalininkais kaip Ostad Seddigh Tarif, Hess al din Seraj, Hurvash Khalili, Ghasem Rafati. Išleido solinį Dafo albumą. Dafo meistras koncertavo įvairiose šalyse Europoje – Danijoje, Švedijoje, Lenkijoje, ir kituose pasaulio miestuose – Turkija, Iranas, Libanas ir kt. Aradas šiuo metu mokina groti Dafo instrumentu, rengia seminarus, taip pat dalyvauja įvairiuose muzikiniuose projektuose su Nėjaus meistru Dariush Rasouli.

Irano muzika visada buvo dvasinis įrankis, stipriai susijęs su religija. Sufijų mistikai į muziką žvelgia kaip į šventą meną ir naudoja kaip dvasinio tobulumo šaltinį, suteikiantį didžiulę su niekuo nepalyginamą naudą. Tad kviečiame atsiverti šiai kurdų, sufijų muzikai ir griauti visas sienas, visus suvaržymus tarp laikmečių, šalių, žmonių bei širdžių kartu su „Hamdam Trio“ kuriama muzika.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžiečiams – išskirtinis koncertas

erikas

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau