Išsausėjus akims rytais sunku atsimerkti, pacientai jaučia skausmą mirkčiojant, akys bijo šviesos, mato tai geriau, tai blogiau. Dėl akių išsausėjimo atsiranda niežėjimas, nuolatinis pavargusių akių jausmas, apsunksta vokai, padidėja gleivių kiekis, padidėja paraudimas ir padaugėja gleivių rytais, kiti simptomai ryškesni vakare.
Kodėl mūsų akys sausėja?
Akys sausėja dėl daugelio priežasčių. Vasarą akis sausina karštas oras, vėjas, dulkės, dūmai, oro kondicionieriai. Žiemos metu būtina saugotis šalčių, sausinančių akis, drėkinti patalpų orą.
Senstant akys sausėja savaime, tad dauguma vyresnių nei 40 metų žmonių jau gali pajusti pirmus akių sausumo ligos požymius. 75 proc. vyresnių nei 65 m. žmonių gerai žino, kas yra sausos akys. Tiems, kurie dirba su kompiuteriais, dažnai žiūri televizorių, nuolat žaidžia kompiuterinius žaidimus, akys sausėja nuo nepakankamo mirksėjimo. Normaliai žmogus mirksi apie 12-15 kartų per minutę, o įsistebeilijus į ekraną mirksime daug rečiau, tad ašarų plėvelė mažiau drėkina mūsų akis. Jos sausėja ir dėl vaistų – kontraceptinių tablečių, antihistamininių preparatų, vaistų nuo slogos, kosulio, širdies, kitų ligų. Taip pat dėl organizmo hormoninių pokyčių – nėštumo, menstruacijų, kūdikio žindymo. Moterys menopauzės metu dažnai skundžiasi sausomis akimis. Kontaktiniai lęšiai, įvairūs akių uždegimai, kitos ligos taip pat gali būti akių sausėjimo priežastis.
Išeitis – ašaros?!
Tiems, kurie skundžiasi sausomis akimis, medikai pirmiausia pataria kuo dažniau mirksėti, kad akys būtų drėkinamos natūraliai. Tą ypač reikėtų priminti vaikams. Tačiau taip pat vertėtų drėkinti akis dirbtiniu būdu – natūralių ašarų sudėtį atitinkančiais akių lašais, vadinamomis dirbtinėmis ašaromis. Kiekvienam dirbančiam su kompiuteriu, tiems, kurių akys yra nuolat dirginamos išorinių veiksnių, vertėtų visą laiką po ranka turėti dirbtinių ašarų buteliuką ir, pajutus diskomfortą, sausumą, sudrėkinti akis.
Žmonės, dirbantys su kompiuteriu, turėtų palenkti ekraną 20 laipsnių kampu žemyn, kadangi tuomet akys žvelgia žemyn, vokai jas dengia ir akys yra šiek tiek daugiau drėkinamos. Nešiojantiems kontaktinius lęšius taip pat būtina nuolat naudoti dirbtines ašaras, skirtas būtent lęšių nešiotojams. Daugelis dirbtinių ašarų lašų turi savo sudėtyje konservantų, todėl tokių ašarų negalima lašinti ant kontaktinių lęšių, nes konservantas rezorbuosis į lęšį ir sukels akių diskomfortą, sugadins lęšius. Bet yra ir tokių dirbtinių ašarų, kurias galima lašinti ant kontaktinių lęšių, jų net neišėmus iš akių.
Akims drėkinti gydytojas gali jums rekomenduoti įvairių gelių bei tepalų, vadinamų kietų ašarų, kurias patogu naudoti naktį, kai ašarų liauka mažiau drėkina akį. Kiekvienas žmogus dirbtines ašaras pasirenka individualiai, nes kas tinka vienam, nebūtinai tinka ir kitam. Vaikams medikai dirbtinių ašarų nerekomenduoja, tačiau suaugusieji turėtų jiems priminti kuo dažniau mirksėti ir tokiu būdu drėkinti akis.