19.8 C
Panevėžys
Pirmadienis, 17 birželio, 2024

Sausio 13-osios byloje nuteistas Ukrainos pilietis prašo teismo atleisti nuo atsakomybės

AutoriusIngrida Steniulienė (bns)Fotobns

1991 metų Sausio 13-osios byloje už akių nuteistas Ukrainos pilietis Aleksandras Radkevičius prašo atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės.  

Anksčiau Sovietų Sąjungos kariuomenėje tarnavęs A. Radkevičius šiuo metu Ukrainos pusėje kovoja su jo šalį užpuolusia Rusija, vyras nurodo, kad dėl tarnybos kariuomenėje jis dabar negali atvykti į savo bylos nagrinėjimą Lietuvoje.

„Jis mano, kad veika prarado pavojingumą“, – BNS sakė A. Radkevičiui Lietuvoje atstovaujantis advokatas Arvydas Verpečinskas, jį nuteistajam skyrė Lietuvos valstybė.

Advokatui neteko pabendrauti su savo ginamuoju, jis BNS sakė anksčiau bendravęs tik su A. Radkevičiaus advokatais iš Kyjivo.

Ukrainos piliečio skundą trečiadienį nagrinės Lietuvos Aukščiausiojo Teismo trijų teisėjų kolegija.

„Vyks žodinis posėdis. A. Radkevičiui įteikė dokumentus jo advokatas Ukrainoje, šaukimo nebuvo, buvo pranešimas, kadangi kasacinis skundas paduotas jo paties. Yra grįžęs atsakymas su patvirtinimu, kad apie posėdį jam žinoma“, – BNS informavo teismo atstovė Rimantė Kraulišė.

Kriminalinė policija jau kurį laiką vykdo Sausio 13-osios byloje nuteisto ukrainiečio paiešką.

Pernai gruodį nuosprendis buvo išsiųstas Kauno apskrities vyriausiajam policijos komisariatui.

Anksčiau A. Radkevičius Lietuvos apeliacinį teismą yra informavęs, kad pripažįsta savo kaltę, ir jau šiame teisme prašė atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės arba bent sušvelninti bausmę.

Apeliacinis teismas pernai sušvelnino bausmę A. Radkevičiui vietoj anksčiau skirtų ketverių metų jam skyrė pusantrų metų laisvės atėmimo. Po Apeliacinio teismo verdikto šis nuosprendis įsiteisėjo.

Teismas į bausmės laiką įskaitė Graikijoje suėmime praleistus daugiau nei penkis mėnesius – nuo 2021 metų rugsėjo iki 2022 metų vasario – todėl realiai A. Radkevičiaus turėtų kalėti šiek tiek daugiau nei metus.

Apeliacinio teismo pirmininkas Nerijus Meilutis tada sakė, kad teismas nemato pagrindo keisti bausmės rūšį ir paliko laisvės atėmimo bausmę, kurią A. Radkevičius turi realiai atlikti. Teismas įvertino visas aplinkybes – nusikaltimų pavojingumą, visuomenės, nukentėjusiųjų interesus.

Teisėjai nesutiko su skundo argumentais, kad aukštesniųjų vadų įsakymų vykdymas laikytinas nuteistojo atsakomybę šalinančia aplinkybe.

Per 1991 metų sausio įvykius A. Radkevičius buvo 23-eji.

Šiuo metu 53-ejų A. Radkevičius Sausio 13-osios byloje už akių pirmos instancijos teismo buvo nuteistas ketverių metų laisvės atėmimo bausme už tai, kad vairavo tanką, dalyvavusį įvykiuose prie Spaudos rūmų.

Apeliacinio teismo teisėjų kolegija vertino argumentų visumą – buvo pateikta nemažai nuteistojo asmenybę charakterizuojančių dokumentų, įskaitant amžių, sveikatos duomenis, užsiėmimus, veiklą, teistumų nebuvimą.

Teismui pateikti duomenys, jog nuteistasis buvo sužeistas per kovas su Rusijos remiamais separatistais Ukrainoje 2015–2016 metais, dėl sužeidimų tapo neįgalus.

Sausio 13-osios byloje A. Radkevičius buvo pripažintas kaltu ir nuteistas pagal penkis Baudžiamojo kodekso straipsnius, numatančius atsakomybę už tarptautinės teisės draudžiamą elgesį su žmonėmis, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymą, žalojimą, kankinimą ar kitokį nežmonišką elgesį su jais, jų turto apsaugos pažeidimą, taip pat pripažintas kaltu dėl draudžiamos karo atakos ir uždraustų karo priemonių naudojimo.

Bylos duomenimis, 1991 metų sausio 11-ąją automatais, kulkosvaidžiais ginkluoti sovietų kariai, smūgiuodami kumščiais, baugino prie Spaudos rūmų aktyviai besipriešinančius civilius gyventojus. Tankais atvykusios papildomos sovietų karių pajėgos, tarp kurių buvo ir tanko mechanikas vairuotojas A. Radkevičius, išsirikiavo priešais Spaudos rūmus ir pradėjo pakartotinę Spaudos rūmų ataką, šaudyta tuščiais šoviniais, apie 50 civilinių patyrė akustines ir kitokias traumas.

Pagal Lietuvos arešto orderį Ukrainos pilietis buvo sulaikytas Graikijoje 2021-ųjų rudenį, tačiau šios šalies Aukščiausiasis Teismas nusprendė neišduoti jo Lietuvai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Teismui perduota byla dėl kovotojo R. Morkevičiaus nužudymo, kaltinimai pareikšti Estijos piliečiui I. Arakui

confident-noyce

Seksualiniais nusikaltimais prieš migrantus kaltinamą buvusį psichologą T. Kelpšą prokuroras prašo nubausti lygtine bausme

confident-noyce

Nuteistas aplinkosaugininką sužalojęs Kazachstano pilietis

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau