3.4 C
Panevėžys
Šeštadienis, 20 balandžio, 2024

Sartų lenktynėse – raguviečio startas

Kaip pripažįsta Alvydas Banėnas, žirgų lenktynės jam yra svajonė, kuri neapleidžia ir nepaleidžia, todėl svarstymo – dalyvauti Sartuose vykstančiose žirgų varžybos ar ne – nė nebuvo. Šiandien Sartų hipodrome raguvietis stos prie starto su 35 vadeliotojais.
Kaip pripažįsta Alvydas Banėnas, žirgų lenktynės jam yra svajonė, kuri neapleidžia ir nepaleidžia, todėl svarstymo – dalyvauti Sartuose vykstančiose žirgų varžybos ar ne – nė nebuvo. Šiandien Sartų hipodrome raguvietis stos prie starto su 35 vadeliotojais.

Vasario pirmasis savaitgalis puošiasi tradicija, kai tūkstančiai žmonių iš visos Lietuvos ir kitų valstybių plūsteli Dusetų link, kur vidurdienį skelbiamas Sartų lenktynių startas.

Šiais metais Sartų lenktynėse dalyvauja 50 žirgų, kuriuos tramdys 35 važnyčiotojai iš trijų Baltijos valstybių. Yra kas varžybose gins ir Panevėžio rajono garbę. Kaip ir pernai, taip ir šiemet į hipodromą išlėks ir raguviškio Alvydo Banėno žirgai.

„Nė nekilo mintis Sartų varžybose nedalyvauti. Čia mano svajonė tokiuose dideliuose renginiuose varžytis. Aš ir į Taliną važiuoju, tai Lietuvoje juo labiau tokių praleisti negaliu. Nors ir liga šiemet pagavo, bet vis tiek važiuoju“, – sako devintus metus Sartų varžybose dalyvaujantis A. Banėnas.

Pasiruošime svarbu detalės

Nuo vaikystės žirgų sportu besidomintis ir jį puoselėjantis raguviškis pasakoja, kad žiemą vykstančioms varžyboms pasiruošimas vyksta labai panašiai kaip ir vasaros startams. Tik kaustymas kiek kitoks. Anot pašnekovo, įprastai žirgų varžybos būna beveik kas dvi savaites, tad ir žirgo paruošimas trunka panašiai.

Sartų lenktynėms šiais metais A. Banėnas paruošė du žirgus, kuriuos vadelios ne jis vienas.

„Pasimokiau pernai. Dalyvausiu šiemet antrame, trečiame ir ketvirtame važiavimuose. Pats vienas nespėčiau suvaldyti abiejų žirgų, o dar ir varžytis, nusiteikti reikia“, – pasakoja žirgininkas, savo vieną žirgų patikėjęs vadeliotojui Vigimantui Perednikui.

Pašnekovas neslepia, kad ir į komandą priimti bet ko negali, reikia mokėti suvaldyti ristūnus.

„Žirgai, turintys sportinio kraujo, jaučia, kad artėja varžybos. Jie dega, neišstovi vietoje, stoja ant dviejų kojų, tad vienas neužlaikytum. Reikia pagalbos. Kai kinkai žirgą, jis jau žino, kad ruošiasi startui ir ima veržtis, judėti, konkuruoti, – pasakoja ilgametis žirgų sporto entuziastas. – Psichologinis pasirengimas svarbus ne tik vadeliotojui, labai svarbus ir žirgui. Aišku, būna ir ramių žirgų, bet mano Felicija labai karšto būdo.“

Starto netikėtumai Alvydo Banėno negąsdina: pats žirgą treniruoja, pats kinko, pats ir vadelioja. Savo varžybų partnerę jis pažįsta puikiai. Prieš pat varžybas viskas vyksta tarsi savaime, visa komanda turi savo atsakomybes, jas išmano, todėl ką užmiršti ir į ką atkreipti dėmesį mintys jau nebekyla – viskas teka tarsi vaga.

„Labai daug kas ir nuo žirgo nuotaikos priklauso. Išvažiuoji į trasą ir matai, ar jis savo vidumi atitinka važiavimą, ar visgi abejoja. Iškart matai, kaip šiandien gali pasisekti“, – pasakoja šiandien Sartuose startuosiantis žirgininkas.

Draugystė tik po finišo

„Kiekvienas nori laimėti, todėl važiuojant į varžybas reikia nusiteikti, kad draugų hipodrome nėra. Bet tai galioja tik varžyboms. Baigėsi rungtys, prizai išdalyti – tai visi dalyviai kartu juokiasi, kartu laiką leidžia, naujienas aptaria. Bet pačioje trasoje visi už save“, – sako raguviškis.

Su kitų šalių žirgininkais ir vadeliotojais – iš Latvijos, Estijos – tiek A. Banėnas, tiek dauguma lietuvių sutaria gerai. Jie gana dažnai prasilenkia tarptautinių varžybų hipodromuose, tad didelių skirtumų tarp skirtingoms šalims atstovaujančių dalyvių, pašnekovas neįžvelgia.

Bus su kuo konkuruoti

A. Banėnas pripažino, kad varžybų nerimas jį gaudė jau renginio išvakarėse. Dusetose jis jau nuo penktadienio popietės, kur vyko pirmieji susirinkimai, aptarimai, pasiruošimai.

Sartų lenktynės šiemet vyksta jau 86-ąjį kartą. Dusetų hipodromo take dėl Didžiojo žiemos ir kitų ne mažiau garbingų prizų bei viso 21 100 eurų prizinio fondo varžysis 35 važnyčiotojai iš trijų Baltijos šalių, vadeliosiantys 50 eikliųjų ristūnų.

Kaip ir dera, daugiausia ristūnų – 37 – pristato Lietuvos žirgų augintojai ir treneriai. 9 žirgai atvežami iš Latvijos, o 4 – iš Estijos. Aktyviausi – Respublikinės lenktyninių žirgų lygos atstovai, Dusetose pristatantys 34 ristūnus.

Lietuvos sportininkų delegacija irgi gausiausia – 27 žmonės. 5 atvyksta iš Latvijos, 3 – iš Estijos. Jei masiškumas lemtų meistriškumą, čia absoliutūs lyderiai būtų Ukmergės rajono žirgų augintojai, į Dusetas atvežantys net 13 ristūnų, kuriuos vadelios 12 šio rajono važnyčiotojų. 5 žirgus pasiryžę tramdyti trys širvintiškiai ir tiek pat žirgų – du Utenos sportininkai, o 4 ristūnus – du varėniškiai. Dusetose startuos trys lazdijiškių išauginti žirgai, po du – alytiškių ir Panevėžio žirgininkų.

„Nė vieno negali nuvertinti. Kiekvienos varžybos yra kaip loterija: vieną sykį aš laimiu ir tai padarau lengvai, nes žirgas atbėga gerai, o kitą sykį stengiesi ir tu pralaimi, nes paprasčiausiai žirgas nebėgo kaip tikėjaisi“, – teigia A. Banėnas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio rajono žirgų augintojų eržilai – tarp geriausiųjų

confident-noyce

Sartų žirgų lenktynėse – vadeliotojo iš Panevėžio rajono A. Banėno triumfas

confident-noyce

Panevėžio rajonui atstovaujantis raitelis A. Čepelė – Lietuvos konkūrų čempionas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau