5.6 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024

Sandėlių dezinsekcijos sezonas: ką reikia žinoti apie grūdų kenkėjų naikinimą?

Nors Lietuvoje vyravo pavasario sausra, baigiantis šiam metų laikui ūkininkai jau suka galvą, kaip paruošti grudų sandėlius šių metų derliui. Svarbiam etapui ruošiasi ir 41 ūkį vienijančiame kooperatyve „Šiaurės aruodai“ besidarbuojantis Aldas Gedvila, kuris pataria ūkininkams, kaip išlaikyti aukščiausią žemės ūkio produkcijos kokybę. Anot jo, kaip prevencinė priemonė nuo kenkėjų atsiradimo dezinfekuojant grūdų saugyklas pasitarnauja grūdų perdirbėjų rekomenduojamas preparatas „K-Obiol“.

Derliaus kokybę užtikrina kompleksiniai sprendimai

Pastaruoju metu didžiausias ūkininkų galvos skausmas – žemę alinanti sausra, tad daugiausiai pastangų jie skiria tam, kad augalai ją ištvertų ir nenukentėtų būsimas derlius. Kita potenciali grėsmė derliui yra kenkėjai, kurie pasak A. Gedvilo darosi vis aktyvesni.

„Baigiantis pavasariui, kenkėjai apninka užmezgusius rapsų žiedynus ir kitas kultūras, todėl ūkininkai pirmiausia dorojasi su jais. Derliaus gausą garantuoja kompleksiniai sprendimai, apimantys tręšimą, piktžolių naikinimą, grybinių ligų kontrolę ir pasiruošimą grūdų saugojimui“, – pasakoja „Šiaurės aruodų“ administracijos vadovas.

Nuo šių ūkininkų taikomų sprendimų tiesiogiai priklauso galutinė derliaus kokybė. A. Gedvila pažymi, kad grūdo kokybę parodo tiek vidiniai parametrai, kuriuos lemia tinkama augalo priežiūra laukuose, tiek išorinės produkto savybės, kurioms be kitų veiksnių įtaką daro ir nurinkto derliaus laikymo sąlygos.

Dėl šios priežasties ne mažiau nei darbas laukuose svarbus ir grūdų saugyklų paruošimas sandėliavimui. Kad būtų sudarytos tinkamos saugojimo sąlygos, juos reikia paruošti, itin kruopščiai išvalyti, o sandėliavimo talpas išpurkšti nuo kenkėjų apsaugančiomis priemonėmis. To neatlikus, perniek nueis kova su kenkėjais laukuose – šie sugadins derlių sandėliuose.

„Lietuvoje veikianti Valstybinė augalų tarnyba kontroliuoja ir nustato, kiek kartų įvairios kultūros gali būti purškiamos pesticidais ir kada atlikti paskutinius purškimus, kad cheminės medžiagos spėtų suirti ir pasišalinti iš augalo iki nuimant derlių. Sandėliuose taip pat rekomenduojama naudoti nesunkiai pasišalinančias priemones“, – sako A. Gedvila. Šiomis savybėmis pasižymintis „K-Obiol“ nesumažina grūdų maistinių savybių, o apdorotuose grūduose veikliosios medžiagos deltametrino aptinkama 8 kartus mažiau nei didžiausia leistina norma.

Reikalavimai grūdų kokybei auga

Panevėžyje įsikūrusi tarptautinės bendrovės „Roquette“ įmonė „Roquette Amilina“ superka 0,5 mln. tonų Lietuvoje perdirbimui užaugintų kviečių, tad jai ypač svarbu, kad pristatoma produkcija būtų kokybiška ir atitiktų aukščiausius standartus – tarp jų ir tvarumo. Maistui gaminti naudojamų grūdų kokybė tiesiogiai susijusi su visuomenės sveikata, todėl ypač svarbu, kad juose nebūtų pesticidų ir toksinų pėdsakų.

„Tiek purkšdami sandėlius, tiek pačius grūdus insekticidais, ūkininkai turi užtikrinti, kad veikliosios medžiagos likučiai neviršys nustatytų leistinų normų. Geriausia rinktis tokią priemonę, kurią galima naudoti visuose grūdų sandėliavimo etapuose – nuo tuščių saugojimo bokštų dezinsekcijos iki pačių grūdų apdorojimo prieš supilant juos į saugyklas“, – pataria „Roquette Amilina“ tiekimo grandies vadovas Renatas Šaikus.

Jis primena, kad tik nepažeistų savybių grūdai laikomi tinkamais perdirbti, todėl ir „Roquette Amilina“ pirmenybę teikia tvarias kenkėjų naikinimo priemones naudojantiems ūkininkams. Jei keli žemdirbiai pristato analogiškos kokybės kviečių partijas, pirmenybė teikiama apie grūdų saugyklų apdirbimą K-Obiol medžiaga patvirtinantį dokumentą pateikusiam ūkininkui.

„Dažnai siekdami greitesnio ir stipresnio efekto ūkininkai neapskaičiuoja vartojamos priemonės kiekio, purškia ją tiesiai ant grūdų arba renkasi ne pažangiausias medžiagas. „Roquette Amilina“ atstovas net patyrusiems ūkininkams pataria pasidomėti, kaip naudoti vieną ar kitą preparatą, ir vadovautis gamintojo instrukcijomis.

„Roquette Amilina“ yra Roquette grupės įmonė. Bendrovė „Roquette“ yra pasaulinė augalinės kilmės ingredientų ir naujų augalinių baltymų pradininkė. Įmonių grupė bendradarbiauja su savo klientais ir partneriais, taip pat siekia išnaudoti gamtos potencialą tam, kad galėtų pasiūlyti geriausius ingredientus maisto, mitybos ir sveikatos rinkose – prisidėti prie dabartinių ir būsimų socialinių iššūkių sprendimo. Įmonių grupė vadovaujasi novatoriškumu ir ilgalaike vizija, ir yra įsipareigojusi gerinti milijonų žmonių gerovę visame pasaulyje, tuo pat metu tausojant gamtos išteklius. „Roquette“ šiuo metu veikia daugiau nei 100 valstybių, metinė apyvarta siekia apie 3,3 mlrd. eurų, ir grupėje dirba 8,4 tūkst. darbuotojų visame pasaulyje.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Sugriežtinus patikrą rusiškų grūdų importo į Lietuvą neliko, bet išaugo jų tranzitas

confident-noyce

Trijų šalių atstovai Vilniuje sutarė ieškoti sprendimų dėl rusiškų grūdų draudimo

confident-noyce

Verslui toliau importuojant rusiškus grūdus, ministerija apeliuoja į jo moralę

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau