-2.5 C
Panevėžys
Šeštadienis, 23 lapkričio, 2024

SAM: žvynelinės gydymą vaistais galės pratęsti ir antrinio lygio įstaigų gydytojai

AutoriusBNS
FotoFREEPIK.COM

Žvynelinės gydymą vaistais galės pratęsti ir antrinio lygio paslaugas teikiančių gydymo įstaigų gydytojai dermatovenerologai, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Anot ministerijos, iki šiol psoriazės gydymas moderniais vaistais galėjo būti skiriamas, keičiamas arba nutraukiamas tik tretinio lygio dermatovenerologijos paslaugas teikiančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojo dermatovenerologo sprendimu.

Dabar pacientai gydymą galės tęsti arčiau namų esančioje ambulatorines antrinio lygio dermatovenerologijos paslaugas teikiančioje įstaigoje.

Anot pranešimo, šis pakeitimas turėtų pagerinti gydytojų dermatovenerologų paslaugų prieinamumą ir sumažinti pacientų laukimo eiles, ypač ambulatorinėms tretinio lygio dermatovenerologijos paslaugoms.

Pakeitimus inicijavo Lietuvos dermatovenerologų draugija, pateikusi pasiūlymus ministerijai.

Psoriazė, dar vadinama žvyneline, yra lėtinė atsikartojanti uždegiminė odos liga, kurios pasireiškimą ir eigą lemia genetiniai bei aplinkos veiksniai.

Ji dažniausiai pasireiškia odos bei nagų pažeidimu, tačiau net trečdaliui pacientų būdingi ir sąnarių pažeidimai (psoriazinis artritas), bei kitos būdingos gretutinės ligos: uždegiminės žarnyno, širdies ir kraujagyslių ligos, metaboliniai sutrikimai – nutukimas, cukrinis diabetas. Ši liga nėra užkrečiama ir išgydoma.

Kad išvengtų šių komplikacijų, pacientai, pastebėję šiai ligai būdingus simptomus, turėtų nedelsdami kreiptis į gydytoją dermatovenerologą, kurio konsultacijai galima registruotis be siuntimo.

Lengvos žvynelinės gydymas pradedamas tepamais priešuždegiminiais vaistais, kartu gali būti taikoma fototerapija.

Esant vidutinio sunkumo ar sunkiai žvynelinės formai bei esant nepakankamam efektui taikant prieš tai minėtus būdus, gali būti skiriamas sisteminis žvynelinės gydymas geriamais arba leidžiamais vaistais. Pradedama nuo tradicinių cheminių vaistų, o jei jie neefektyvūs – skiriama biologinė terapija.

Anot ministerijos, biologinė terapija yra sąlyginai naujas ir pažangus bei saugus ir gerai toleruojamas žvynelinės gydymo būdas, kuris teikia naujas žvynelinės gydymo perspektyvas – daugiau nei 80 proc. pacientų pavyksta pasiekti visišką ligos kontrolę.

Lietuvoje šiuo metu prieinami beveik visi naujausi ir pažangiausi biologiniai preparatai žvynelinei gydyti.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kokliušas – kūdikiams ir vaikams itin pavojinga liga: kaip sumažinti jos riziką?

confident-noyce

Iki metų pabaigos dar 16 tūkst. gyventojų pasieks kvietimai pasitikrinti dėl vėžio

confident-noyce

Minint krūties vėžio sąmoningumo mėnesį, atsakė į opiausius klausimus apie klastingą ligą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau