SAM ragina gydytojus neklaidinti pacientų dėl skiepų

SAM ragina gydytojus neklaidinti pacientų dėl skiepų

JP / SAM nuotr.

Atsižvelgiant į galiojančius etinius ir teisinius aspektus bei didėjantį sergamumą ligomis, nuo kurių apsaugo tik skiepai, sveikatos priežiūros specialistai raginami susilaikyti nuo viešų pasisakymų, keliančių nepagrįstas abejones dėl vakcinacijos efektyvumo ir saugumo. Tad gydytojai kviečiami elgtis atsakingai ir neklaidinti pacientų, kalbėdami apie neva neigiamą skiepų poveikį ir išsakydami savo asmeninę nuomonę.

Tokią poziciją pateikė Lietuvos bioetikos komitetas, kai Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kreipėsi į šią instituciją, prašydama įvertinti viešoje erdvėje pasitaikančius atvejus, kai gydytojai nepagrįstai neigiamai pasisako prieš skiepus. Tad SAM kreipėsi į visas mūsų šalies gydymo įstaigas ir jose dirbančius medikus, taip pat į sveikatos priežiūros specialistų asociacijas, kviesdama elgtis atsakingai informuojant pacientus apie skiepus.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, skiepai yra vienintelė veiksmingiausia mokslu grįsta prevencinė priemonė, kuri padeda išvengti daugybės infekcinių ar net onkologinių susirgimų, tad skiepytis yra būtina.

BIC

„Tai darau ir aš. Daugeliui žmonių apsispręsti padeda gydytojai. Deja, bet tenka girdėti, kad po pokalbio su jais, kartais pacientai nusprendžia nesiskiepyti. Ir labai gaila dėl to, juk šeimos gydytojas yra tas specialistas, į kurį pirmiausia kreipiasi žmonės. Dėl to labai svarbu, kad jis teiktų tik naujausią, mokslo įrodymais grįstą informaciją. Be to, visos tarptautinės organizacijos pabrėžia – skiepai yra pati efektyviausia apsauga nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų“, – sako ministras A. Veryga.

Būtent dėl to, anot ministro, išsiųstas minėtas kreipimasis, kuriame raginama su darbuotojais aptarti vaikų skiepų kalendoriaus vykdymo svarbą, priminti medikams, kad viešoje erdvėje ir bendraujant su pacientais jie turi teikti tik įrodymais pagrįstas medicinos žinias ir neklaidinti pacientų.

Kaip akcentuoja Lietuvos bioetikos komitetas, atlikdamas savo profesines pareigas gydytojas, remdamasis Lietuvos gydytojo profesinės etikos kodeksu, yra nepriklausomas, tik tai turi būti derinama su pareiga vadovautis šiuolaikinėmis medicinos žiniomis ir teikti tik kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas bei principu, kad asmeniniai gydytojo įsitikinimai neturi pakenkti pacientui.

Gydytojas turi aiškiai, suprantamai ir laiku informuoti pacientą apie jo sveikatą, profilaktikos, diagnostikos ir gydymo procedūras, alternatyvių procedūrų panaudojimo galimybes bei riziką ir prognozuojamus rezultatus.

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.