24.1 C
Panevėžys
Šeštadienis, 25 birželio, 2022

Šalčininkų rajone rasti žuvusių lenkų Armijos Krajovos partizanų palaikai

Lietuvoje dirbę Lenkijos ir Lietuvos mokslininkai Šalčininkų rajono Pabradės seniūnijoje rado žuvusių dviejų lenkų Armijos Krajovos partizanų palaikus. Dar vieno asmens palaikai bus tiriami, manant, kad tai taip pat gali būti lenkų partizanas.

Kaip BNS pasakojo jiems talkinusi lietuvė archeologė, Lietuvos edukologijos universiteto prof. Ilona Vaškevičiūtė, mokslininkai planuoja paieškas tęsti rudenį – jie tikisi surasti ir šiose apylinkėse nukauto žinomo lenkų partizano Jan Borysewicz (Jano Borisevičiaus), slapyvardžiu Krysia, palaikus.

Į Lietuvą liepos mėnesį atvykę Lenkijos Tautos atminties instituto (IPN) Pakraščių („Kresų“) skyriaus darbuotojai čia tris savaites ieškojo nacistinės Vokietijos ir sovietų NKVD nužudytų lenkų Armijos Krajovos karių palaikų.

„Jie turėjo numatę tuos keturis žmones, kuriuos čia norėjo surasti, pagal archyve rastą medžiagą ir žmonių pasakojimus“, – BNS pasakojo lenkų tyrimui vadovavusi I.Vaškevičiūtė.

Miknakiemio kaimo teritorijoje Šalčininkų rajone esančiame miške rasti Armijos Krajovos kapralo Edwardo Buczeko (Edvardo Bučeko), slapyvardžiu Grzybek (Grybukas), žuvusio 1944 metų rugpjūčio 1 dieną per susirėmimą su vermachto kalnų jėgerių daliniu, palaikai.

Pasak I.Vaškevičiūtės, iš kapralo bendražygių pasakojimų buvo žinoma, kad jis žuvo ir kovos draugų buvo palaidotas miške. Čia tyrėjai rado seną, tvorele aptvertą kapą. Lenkijos naujienų agentūra pranešė, kad prie palaikų rasta uniformos liekanų ir sagų, lenkiškos kariškos kepurės emblema – erelis.

Kariškos kepurės likučiuose rastas įstrigęs 7,62 kalibro šovinys, greičiausiai ir buvęs kario mirties priežastimi.

Rūdninkų girioje, Ilgosios Salos vietovėje, rasti leitenanto Wojchiecho Stypulos (Vojcecho Stypulos), slapyvardžiu Bartekas, palakai. W.Stypula žuvo 1944 m. liepos 22 dieną per susirėmimą su sovietais prie Visinčios upės.

Dar vieni palaikai, kaip manoma, Stanislawo Masiuko (Stanislavo Masiuko), slapyvardžiu Moroz (Šaltis), rasti senosiose Versekėlės kaimo kapinėse. S.Masiukas žuvo 1944 metais per ataką prieš NKVD postą Eišiškėse.

„Jis buvo palaidotas senose Versekėlės kaimo kapinėse. Pagal pasakojimus, jis turėjo būti palaidotas prie įėjimo, dešinėje pusėje. Ten palaikus radome, tačiau jie pasirodė labai jauno žmogaus, tada kasėme šalia esantį kapą, bet nustatyti, ar tai tas žmogus, kurio mes ieškome, nepavyko. Buvo paimti kaulų mėginiai DNR tyrimams ir tada paaiškėjus,  kurie palaikai yra S.Masiuko, jie bus ekshumuoti“, – sakė I.Vaškevičiūtė.

Tyrinėjimus Lietuvoje vykdė lenkų archeologai, istorikai bei antropologė. Rastus palaikus rengiamasi perlaidoti Eišiškių miestelio kapinėse, kuriose numatytas memorialas „Kario namai“ žuvusiems kariams perlaidoti.

Rudenį mokslininkai tęs kapitono Jano Borysewicziaus (Jano Borisevičiaus), slapyvardžiu Krysia, žuvusio šiose apylinkėse, palaikų paieškas. Jo palaikų archeologai ieškojo jau prieš kelerius metus.

„Buvo žinoma, kad jis yra įmestas į šulinį Eišiškių miestelyje. Pradžioje mums nurodė, kad tas šulinys yra ties piliaviete, bet ten jo neradus, kažkas pasakė, kad dar vienas šulinys yra buvęs prie Eišiškių pirties. Kasėme ten ir iš tikrųjų radome, bet tas šulinys buvo užverstas įvairiomis griuvenomis ir nepavyko palaikų iškasti“, – sakė I.Vaškevičiūtė.

Šio šulinio apžiūrą ir tyrimus archeologai planuoja atlikti sugrįžę.

„Jis yra labai žinomas jų partizanas ir vadovavo operacijoms, kuriose ir žuvo kiti surasti partizanai“, – sakė lietuvė mokslininkė.

Pasak jos, lenkai siekia sudaryti visų lenkų, žuvusių kovoje už tėvynę, sąrašą ir ieško įvairiose vietose, taip pat ir užsienyje, palaidotų šių kovų dalyvių.

„Netgi Emilija Pliaterytė irgi yra į tą sąrašą įtraukta. Pagal juos, ji yra lenkė ir yra tame sąraše“, – pasakojo I.Vaškevičiūtė.

Remiantis turimais duomenimis, lenkai siekia surasti atsitiktinėse vietose palaidotų kovotojų palaikus ir juos perlaidoti kapinėse.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kazachstane iš naikinamų kapinių perlaidoti lietuvių palaikai

confident-noyce

Anykščių rajone rastas vyro kūnas su žaizdomis, miške Šiaulių rajone – suirę palaikai

confident-noyce

Parlamente svarstoma leisti mirusiųjų pelenus išbarstyti Baltijos jūroje ir upėse

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau