Rotary organizacijos metinė konferencija tapo dar viena prasminga paramos Ukrainai iniciatyva. Renginio metu pradėtos rinkti lėšos, už kurias bus perkamos būtiniausios priemonės Ukrainos civiliams gyventojams ir fronte besikaunantiems kariams. Palaikyti šią iniciatyvą Rotary organizacija kviečia visus geros valios Lietuvos žmones.
Kasmet didžiausiame Rotary metiniame renginyje apžvelgiami nuveikti darbai ir ateinančiųjų metų iniciatyvos svarbiausiose organizacijos veiklos srityse: taikos, sveikatos apsaugos, aplinkosaugos, švietimo. Pagalba Ukrainai tapo viena svarbiausių konferencijos „Rotary ir Lietuva: ateities perspektyvos“ temų, kuria kalbėjo ne tik tarptautinės organizacijos nariai, bet ir renginio svečiai – Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta, organizacijos „Blue Yellow“ įkūrėjas Jonas Ohmanas, eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus biuro vadovas Simonas Šatūnas.
„Esame labai dėkingi Lietuvai ir jos žmonėms už didžiulę paramą Ukrainai, kovojančiai už savo laisvę. Dabar yra metas, kai jūsų parama mums labai reikalinga“, – sakė Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta.
„Šiandien susiduriame su nauja ataka – okupantai, artėjant žiemai, taikosi į Ukrainos energetinę infrastruktūrą, jos jau sugriauta daugiau kaip trečdalis. Mūsų vyriausybė daro viską, kad mokykloms, ligoninėms būtų tiekiamas vanduo, elektra, šildymas, tačiau mums reikia pagalbos“, – kalbėjo ambasadorius P. Bešta.
Padėti Ukrainai pasiruošti žiemai kvietė ir Lietuvos Rotary apygardos valdytoja, kuri visai neseniai lankėsi sugriautuose Ukrainos miestuose.
„Šiemet mūsų organizacijos pagrindinis tikslas yra pagalba Ukrainai, o dabar – svarbiausia padėti ukrainiečiams pasiruošti žiemai. Prieš keletą savaičių lankiausi Charkive ir labiausiai sugriautame jo Šiaurinės Saltivkos rajone. Ten nėra nė vieno namo, kuris nebūtų pažeistas rusų raketų. Sugriautos mokyklos, vaikų darželiai, gyvenamieji namai, tačiau čia tebegyvena šimtai žmonių be elektros, šildymo, vandens. Maisto davinius jiems atveža Rotary savanoriai. Nepaisant baisių gyvenimo sąlygų, gyventojai tvarko savo miestą, valo gatves, atstatinėja pastatus. Vakarėjant viskas paskęsta tamsoje, gatvėse ir languose nėra šviesų, taip siekiama apsaugoti miestą, kad jis netaptų nauju priešo taikiniu. Susitikę su Charkivo rotariečiais, išsiaiškinome, kad dabar labiausiai gyventojams ir kariams reikia miegmaišių, elektros generatorių, krosnelių, šiltų drabužių, šildiklių rankoms, kojoms ir kitų priemonių, kurios padėtų ištverti šaltą žiemą“, – pažymi Lietuvos Rotary apygardos valdytoja Jurgita Turulienė.
Apie pilietinį pasipriešinimą Ukrainoje konferencijoje kalbėjęs Jonas Ohmanas, organizacijos „Blue Yellow“ įkūrėjas, pažymėjo, kad civilių gyventojų įsitraukimas daro stebuklus ir sunkioje kovoje yra labai svarbus.
„Mes privalome nugalėti Rusiją. Ukraina herojiškai ginasi ir atsikovoja savas teritorijas. Dabar svarbu, kad jose padėtume atkurti gyvenimą, kad savo laukuose žmonės vėl galėtų auginti javus, kad galėtų sugrįžti į savo namus“, – sakė J.Ohmanas.
Ukrainiečių vaikų mokykloms skirta 100 tūkst. parama
Pasak J. Turulienės, visi 59 Rotary klubai, veikiantys skirtinguose Lietuvos miestuose, nuo pirmųjų karo dienų Ukrainoje sutelkė pajėgas ir vykdo daugybę paramos projektų, skirtų ne tik žmonėms Ukrainoje, bet ir nuo karo į Lietuvą pabėgusiems ukrainiečiams. Nuo vasario, kai prasidėjo karas, organizacija Ukrainai suteikė pagalbos daugiau kaip už 1 mln. eurų.
Spalį tarptautinė Rotary bendruomenė, atsiliepdama į Ukrainos ambasados Lietuvoje prašymą, skyrė paramą dviems Vilniuje įkurtoms ukrainiečių mokykloms, kuriose mokosi beveik 1000 vaikų.
„Kartu su Danijos, Indijos ir JAV Rotary apygardomis parengėme paramos ukrainiečių mokykloms projektą ir mums pavyko gauti 100 tūkst. Eurų finansavimą iš Rotary tarptautinės organizacijos specialaus pasaulinės dotacijos fondo. Už šias lėšas buvo nupirkti baldai Tarptautinei Ukrainos mokyklai, kurioje mokosi virš 700moksleivių ir Charkivo mokyklai „Gravitacija“, kurioje užregistruota 120vaikų iš Ukrainos. Pavasarį skyrėme 25 tūkst. eurų kompiuteriams įsigyti, kad Ukrainos moksleiviai, nuo karo prisiglaudę Lietuvoje, galėtų tęsti mokslus nuotoliniu būdu. Šiandien ukrainiečių mokykloms dar trūksta kai kurių priemonių, net ne visose klasėse yra durys, tačiau svarbiausia, kad, čia vaikai jaučiasi saugūs ir gali mokytis savo gimtąja kalba“, – pažymi J.Turulienė.
Ukrainos ambasados Lietuvoje duomenimis, rugpjūčio mėn. mūsų šalyje buvo registruota beveik 6 tūkst. ukrainiečių vaikų iki 5 metų ir daugiau nei 17 tūkst. vaikų nuo 6 iki 17 metų.