5.6 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024

Rugpjūtis krintančių žvaigždžių ir gandrų išlydėjimo mėnuo

Iš rugpjūčio 12 į 13 prasidės Perseidų meteorų lietus, kurio intensyvumą labai sunku numatyti, kasmet jis būna kiek skirtingas.

Rugpjūčio naktys jau tamsesnės. Dienos ilgumas trunka 16-14 valandų.  Mėnesio pabaigoje kai kuriose Lietuvos rajonuose gali būti užfiksuotos pirmosios šalnos, vis dažniau rytais pasirodys pirmieji rūkai. Dažniau pasitaikys kritulių.

Po susikaupusių karščių, kurie svilino dar vasaros pradžioje žaliavusią žolę, gali pasitaikyti audringų dienų, kuriomis siaus škvalas. Gali iškristi kruša. Dangumi nuvingiuoti žaibo blyksnis ir griaudėti perkūnija.

Rugpjūtis – derliaus nuėmimo, rinkimo metas. Gamtos dovanos keliaus ant mūsų stalų. Tai, ką subrandino karšta vasaros saulė, vėjas ir lietus. Kaimuose pats darbymetis – laukuose vyksta rugiapjūtės, šienapjūtės darbai. Tinkamas metas uogauti.

Rugpjūčio saulėlydžius palydi skambi žiogų melodija. Svirpia jie iki kol nakties tamsa nepaliečia žemės. Vis dažniau pasirodo vorai kryžiuočiai ausdami tinklus ten, kur galima sulaukti grobio. Rudenėjant vorų tinklų bus ypač gausu. Nors dar vasara, tačiau jau šio mėnesio pabaigoje pradės pamažu gelsti kaštonų ir daugelio kitų medžių lapai, o pati gamta mums tarsi sakys, kad pamažu artėja ruduo. Miškuose jau galima surasti pirmųjų grybų.

Kad ir kaip norėtume sustabdyti šį vasaros laiką, nepavyks. Gamtoje išlieka tas pats kasmetinis ritmas. Dar rodos visai neseniai laukėme parskrendančių paukščių, o štai rugpjūčio 24-ąją ar netgi kiek anksčiau mus paliks gandrai, ruošis kelionėn kregždės, gegučių jaunikliai,  ims migruoti varnėnai.

Mėnesio pabaigoje jau nebeliks lakštingalų ir jų skambi giesmė nebelydės vasaros saulės į vakarus. Paukščiai ruošiasi jau nuo rugpjūčio pradžios ilgam ir varginančiam skrydžiui, daugelis jų palieka mus tyliai ir nepastebimai, pasirinkdami keliauti naktį. Rytą patekėjus saulei kai kurių iš jų jau galima nepamatyti.

Dangaus skliaute ryškėja Paukščių Takas, tarsi orientyras sparnuočiams. Verta ir mums dažniau pasižvalgyti po tamsėjantį rugpjūčio dangų, kuriame būtent šį mėnesį suintensyvės Perseidų meteorų srautas, dovanodamas galimybę stebėti taip vadinamų krintančių žvaigždžių pėdsakus. Romantikos išsiilgusiems tai reikš norų išsipildymą, o mokslininkams – galimybę tyrinėti.

Iš rugpjūčio 12 į 13 prasidės Perseidų meteorų lietus, kurio intensyvumą labai sunku numatyti, kasmet jis būna kiek skirtingas. Reginiui labai svarbu giedras dangus. Perseidų meteorų lietaus sukėlėja yra tuo metu virš mūsų Žemės skriejanti periodinė Swifto-Tutlio kometa, kurios branduolys siekia net 8 km.

Kuomet Žemė patenka į jos paskleistą dulkių šleifą, jame esančios dalelės patenka į mūsų atmosferą ir sudega, mes regime danguje greit įsižiebiančius ir užgęstančius meteorų pėdsakus. Intensyvumo piko metu gali pasitaikyti ir kur kas stambesnių kosminių dalelių įsiveržimo į atmosferą atvejų. Tuomet regime itin ryškų ugninį pėdsaką, vadinamą bolidu. Gali pasitaikyti ir meteoritų kritimo atvejų, nors jie yra retesni.

Šio meteorų lietaus radiantas, t.y regimoji vieta iš kurios tariamai lekia meteorai, randasi Persėjo žvaigždyne. Būtent ties ten driekiasi šios milžiniškos kometos kelias. Jei sąlygos palankios ir srautas intensyvus yra tikimybė per valandą suskaičiuoti iki 100 krintančių meteorų.

Žvaigždėtame rugpjūčio danguje vis dar dominuos didysis Vasaros Paukščių Trikampis, sudarytas iš trijų ryškiausių žvaigždžių priklausančių Gulbei, Lyrai ir Ereliui. Jis pamažu vis labiau svirs į vakarus. Dar galima grožėtis Arktūru, ryškiausia Jaučiaganio žvaigždyno žvaigžde. Puiki galimybė stebėti kamuolinį žvaigždžių spiečių M13 esantį Heraklio žvaigždyne.

Žemiau Heraklio matomas pusiaujo zonos Gyvatnešio žvaigždynas su Gyvatės žvaigždynu. Šalia Heraklio galima pasigrožėti spindinčiu Šiaurės vainiku. Kaip visuomet šiaurinėje dangaus pusėje bus matoma Kasiopėja, kurioje vis tamsėjant dangaus fonui verta pasidairyti daugybės padrikųjų žvaigždžių spiečių.

Saulės sistemos planetoms stebėti šis mėnuo nėra labai palankus. Venera šio mėnesio pabaigoje iškart po Saulės laidos trumpam sužibs labai neaukštai virš horizonto, tad ją stebėti geresnių sąlygų dar teks palaukti. Merkurijaus stebėjimo sąlygos taip pat nedžiugins, planeta, nors ir pasiekusi rytinę eloganciją leisis tik pusvalandžiu vėliau nei Saulė, todėl ir jos pamatyti nepavyks.

Marsas šį mėnesį taip pat keliaus palygnti žemai ir bus matomas Skorpiono žvaigždyne, kur rugpjūčio 24 d. Marsas priartės kiek mažesniu nei 2 laipsnių kampu šalia ryškiausios Skorpiono žvaigždės Antario. Rugpjūčio 25 d. Jupiteris prasilenks su netoliese esančia Saturno planeta, kiek didesniu nei 4 laipsnių nuotoliu viena nuo kitos. Saturnas bus matomas vakarais vos keletu laipsnių pakilęs virš pietvakarių horizonto.

86 milijardai


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nepraleiskite meteorų lietaus šį savaitgalį, o po jo – žvaigždes kviečia stebėti kiaurus metus

confident-noyce

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsaugoti save ir savo įrenginius?

confident-noyce

Reiškiniai, kuriuos verta stebėti naktiniame kovo mėnesio danguje

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau