5.5 C
Panevėžys
Sekmadienis, 19 rugsėjo, 2021

Rožyno pušynėlyje vyksta archeologiniai tyrinėjimai: specialistai ieško žmonių palaikų

AutoriusDOVILĖ BARVIČIŪTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Rožyno pušynėlyje vyksta archeologiniai tyrinėjimai: specialistai ieško žmonių palaikų.

Rožyno mikrorajone, ties Aguonų ir A. Baranausko gatvių sankirta esančiame pušyne, kur kitąmet planuojama pradėti pagalbą neįgaliems vaikams bei jų tėvams teiksiančio paslaugų centro „Harmonijos miestas“ statybas, darbuojasi archeologai. Specialistai turi informacijos, kad čia galėjo būti užkasti vokiečių karo belaisvių, rezistentų, jų ryšininkų bei rėmėjų palaikai.  

Atlikti tyrimus – privalėjo

Anot Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausiojo specialisto Benjamino Pučkio, archeologiniai tyrimai turėjo prasidėti anksčiau nei statybos. Mat, kitu atveju, tektų kuriam laikui jas stabdyti.

Be to, archeologinius tyrimus atlikti privalu, nes ši teritorija mena kraupias karo metų ir sovietmečio žudynes, yra Kultūros paveldo objektas.

„Savivaldybė privalomumo tvarka turi teritoriją ištyrinėti. Jeigu bus rasti žmonių palaikai, juos reikės iškasti ir perlaidoti kitoje vietoje“, – paaiškino B. Pučkis.

Rožyno pušynėlyje vyksta archeologiniai tyrinėjimai: specialistai ieško žmonių palaikų.

Kankino Slaugos ligoninėje

Specialistas naujienų portalui JP pasakojo, kad nuo 1944 iki 1952 metų tame kvartale buvo vežami nukankintų ir nužudytų žmonių palaikai. Ten jie buvo ir užkasami. O pati istorija glaudžiai susijusi su S. Kerbedžio gatvės 16-uoju numeriu pažymėtu pastatu.

„S. Kerbedžio gatvėje, kur savo laiku buvo Slaugos ligoninė, buvo įkurtas KGB Lietuvos geležinkelių valdybos Panevėžio poskyris. Ten jie prižiūrėjo geležinkelio stotis, gabenamus krovinius ir keleivius. Atitinkamai kurie ten pakliūdavo, galbūt su netvarkingais dokumentais ar be dokumentų, ar šiaip turėjo kažkokių motyvų, ši tarnyba piliečius sulaikydavo. Žmones rūsyje įkalindavo, tardydavo. Ne visi tardymus išlaikydavo. Yra daug liudijimų, kad maždaug toje vietoje, kur yra Rožyno pušynėlis, naktimis žmones veždavo krovininiais automobiliais, tarnyba ten užkasinėdavo aukas“, – pasakojo B. Pučkis.

Anot Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausiojo specialisto Benjamino Pučkio, archeologiniai tyrimai turėjo prasidėti anksčiau nei statybos. Mat, kitu atveju, tektų kuriam laikui jas stabdyti.

Karo belaisvių kapinės

Anot specialisto, po karo Pajuostės plente, vandentiekio teritorijoje, dar nuo nacistų laikų buvo tarybinių karių belaisvių stovykla. Po 1944 metų čia buvo laikomi Antrojo pasaulinio karo belaisviai.

„Jie dalyvavo ir miesto atstatymo darbuose. Pavyzdžiui, Ramygalos gatvės 15 namą statyti baigė būtent karo belaisviai vokiečiai. Kai jie mirdavo, juos irgi ten vežė ir laidojo. Po 1990 metų yra pastatytas paminklas, simbolizuojantis, kad toje teritorijoje yra sovietinio teroro aukų ir vokiečių karo belaisvių kapinės“, – sakė B. Pučkis ir pridūrė, kad tiksli vieta, kur buvo užkasami žmonių kūnai nėra aiški.

„Anksčiau Rožynas nebuvo taip apstatytas, buvo tik viena, kita sodyba. Tuščios, tik medžiais ir krūmais apaugusios pelkėtos vietos. Pagal vyresnių žmonių pasakojimus, kurie gyveno netoliese, žinoma, kad maždaug toje vietoje buvo laidojami žmonės“”, – sakė pašnekovas.

Rožyno pušynėlyje vyksta archeologiniai tyrinėjimai: specialistai ieško žmonių palaikų.

Statybos tik po tyrimų

B. Pučkis paaiškino, kad prognozuoti, kada baigsis archeologiniai tyrinėjimai, nėra galimybės. Mat specialistai informaciją tiria įvairias būdais: pagal dokumentus, daro topografines nuotraukas, kyla su dronu ir ieško medžiagos reljefe, kartais išryškėja fragmentai, duobės, rėžiai pievoje. Atitinkamai pagal tai, archeologai žino, kur didžiausia tikimybė, kad kažkas gali būti užkasta. Daug kas priklausys ir nuo to, kokią istoriją pavyks rasti.

„Tyrimai vyksta lėtai ir labai atsakingai. Viską matysime tik darbų pabaigoje, kai archeologai pateiks ataskaitą. Joje viskas ir atsispindės. Baigę tyrinėjimo darbus, specialistai parengs detalią ataskaitą  su matavimais, fotografijomis, planais ir vieną jų pateiks savivaldybei, kitą – Archeologijos mokslinei tarybai Vilniuje. Tada duomenys bus pateikti projektuotojui, kurie pradės rengti „Harmonijos miesto“ techninio darbo projektą“, – paaiškino B. Pučkis.

Rožyno pušynėlyje vyksta archeologiniai tyrinėjimai: specialistai ieško žmonių palaikų.

„Harmonijos miesto“ projektas turi būti įgyvendintas iki 2023 metų rudens. Kompleksinių paslaugų centro statybai skirta per 2,2 mln. eurų, iš jų daugiau nei 1,9 mln. eurų – europinė parama, likę per 336 tūkst. – valstybės biudžeto pinigai.


1 komentarai

KKK 2021-06-29 13:48 at 13:48

Itariu, kad ras Šermuonelio palaikus…

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Šalčininkų rajone rasti žmogaus kaukolės fragmentai

confident-noyce

JAV perduoti Lietuvoje rasti II-ojo pasaulinio karo amerikiečių karių palaikai

confident-noyce

JAV perduodami trijų II-ojo pasaulinio karo aukų palaikai, rasti Lietuvoje

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau