Sekmadienį rinkėjai skuba išreikšti valią Seimo rinkimų antrajame ture – kaip įprasta, ankstyvą rytą rinkimų apylinkes aplanko nuolat pilietinę pareigą atliekantys vilniečiai. Šalies ir užsienio politiniu gyvenimu besidomintys rinkėjai nerimauja, ar kandidatai rūpinsis Tėvynės gynimu, juos liūdina politikų elgesys ir politinės brandos stoka.
Ankstyvą rytą Vilniuje, prie Algirdo rinkimų apylinkės, įsikūrusios Vilniaus Gijos jaunimo mokykloje, sustoja automobilis. Iš jo išlipusi 58 metų Asta rinkimų apylinkėje užtrunka vos kelias minutes ir skuba keliauti toliau.
„Visuose rinkimuose dalyvauju, visada balsuoju, nesudėtinga, kai domiesi. Manau, kad žmogaus rankose gyvenimas, kai taip galvojame, paprasta yra. Šeimyna domisi ir visi balsuojam”, – Eltos žurnalistei sakė ji.
Mokykloje dirbanti moteris atlaidžiai žiūri į politikų darbus – kur laiką stebi, rezultatų iškart nereikalauja.
„Nemanau, kad žmogus vienas gali kažką padaryti, duodi pasitikėjimą žmogui, kuris dirba, o ne iškart lauki kažkokio stebuklingo rezultato. Iki subrendimo žmogus, pilietis ir valstybė eina lėtai, tai ir matyti. Dar toli mums iki brandžios pilietiškos visuomenės, mūsų kelias yra ėjimas į priekį“, – sakė Asta.
Jis stebėdavo politikų debatus ir anot, moters, politikų elgesys juose būdavo negražus ir nemalonus.
„Debatai parodo didelį negebėjimą būti ne tik politikoje, bet ir žmogumi. Tai mūsų, veidrodis, kaip leidžiame ateiti žmonėms iki tokių postų, tai nuo mūsų visų ir priklauso“, – Eltai sakė Asta
Vedina šuneliu į rinkimų apylinkę atskuba 64 metų Dalia.
„Visa giminė, visa šeima balsuoja, visi vienoje pusėje. Pirmiausia gynyba, o dėl tų pagerinimų…..Mano pensija nebloga, 446 eurai, tai man gyvenk ir džiaukis. Apie rinkimus su mano mano 91 metų mama reikia kalbėti. Ji sirgo, bet sakė: „kaip aš neisiu balsuoti“. Ji džiaugėsi, kad jos kandidatas buvo išrinktas pirmajame ture“, – kalbėjo sportiško sudėjimo, ryškių spalvų rūbais apsirengusi ir trispalvės elementais pasipuošusi moteris.
Dalia sakė nežiūrinti televizoriaus, bet visada skaito kandidatų rinkimų programas, rinkimuose dalyvauja ir užsienyje gyvenantys jos vaikai.
79 metų Stefanija sakė visada balsuojanti už vieną politinę jėgą.
„O kaip kitaip, balsuoju. Šįkart be galo nusivylusi prezidentu (Gitanu Nausėda – ELTA), nes jis davė liniją, iškart parodė, kokią politinę jėgą palaiko, šitaip dar nebuvo, kad taip prezidentas darytų. Už vienintelį dalyką gerbiu — Ukrainos palaikymą jį gerbiu, bet visa kita…”, – Eltos žurnalistei nusivylimo neslėpė ji.
Garbaus amžiaus moteris domisi ne tik Lietuvos, bet ir užsienio politika. Ji nepriimtinas politikų elgesys debatų laidose.
„Kultūros, brandos, smukimas, Trampas negražiai elgiasi, ar tai davė toną mūsų politikams? Neskanu, kai debatus, klausai ir skauda, kad jie nemato savęs iš šono, kai žemina konkurentus. Ar būsi aukštesnis, jei kitus pažeminsi? Gilaus vidaus, turinio nematau. Mūsų judėjimas į priekį vyksta lyg būtume surištomis kojomis”, — apgailestavo vilnietė.
„Daug šiukšlių ten bus”, – būsimą Seimo įvertino ji.
Stefaniją sako, kad kai kuriems politikams labiau tiktų dėstyti mokslinį komunizmą, nes jie daug šneka ir nieko nepasako. Ji norėtų, kad šalyje dominuotų būtų dvi stiprios politinės jėgos, jos turėtų aiškią kryptį.
„Aš prisimenu sovietmečiu reikėdavo egzaminus laikyti, nesuprasdavai, ką sakyti. Ant kiekvienos tvoros būdavo parašyta, kad suvažiavimas, bet nepasakysi, koks”, – sovietmečio realijas prisiminė pašnekovė.
ELTA primena, kad rinkimų apylinkės sekmadienį duris atvėrė 7 valandą ryto ir rinkėjų lauks iki 20 valandos vakaro. Savo Seimo nario per pirmąjį balsavimo turą neišsirinkę 63 vienmandačių rinkimų apygardų rinkėjai sekmadienį išrinks savo atstovus į parlamentą.
Mandatus į Seimą sekmadienį siekia iškovoti 37 socialdemokratai, 33 konservatoriai, 13 partijos „Nemuno aušra“ narių, 10 demokratų „Vardan Lietuvos“ ir 10 „valstiečių“, 9 liberalai, po 3 Laisvės partijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) ir Lietuvos regionų partijos atstovus. Pakartotiniame balsavime varžysis ir du partijos „Laisvė ir teisingumas“ atstovai, pora savarankiškai išsikėlusių kandidatų bei vienas Nacionalinio susivienijimo narys.