Rajono bendruomenių sąjungos pirmininkė: „Drąsiai ženkime į 2021-uosius, tęskime pradėtas veiklas ir imkimės naujų iniciatyvų“

AutoriusSAMANTA ILONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Bendruomenių sąjungos pirmininkė O. Baltramiejūnienė.

Nors 2020 metai buvo kupini iššūkių, vis dėlto jie Panevėžio rajonui atnešė ir daug gero. Rajono bendruomenių sąjungos pirmininkė Odeta Baltramiejūnienė papasakojo, kokie šie, jau išeinantys, metai buvo rajonui ir jo gyventojams.

– 2020 metai. Kokie jie buvo rajone?

– Praeinantys 2020-ieji metai tiek mūsų rajone, tiek visame pasaulyje buvo iššūkių metai, įdomūs naujomis patirtimis, atradimais, teikiantys vilčių ir nerimo.

Metų pradžioje negalėjome įsivaizduoti, kad teks bendrauti, organizuoti pasitarimus, posėdžius ar net renginius nuotoliniu būdu. Šiandien tai realybė. Užsidarius teatro salėms, muziejams, nebevykstant koncertams, žmonės ir atlikėjai prisitaikė. Kalėdiniai koncertai, parodos, bendruomenių susibūrimai, pokalbiai, mokymai, diskusijos, net teatro spektakliai persikėlė į virtualią erdvę. Dalyvauti tokiuose renginiuose galėjome iš savo namų ar darbo vietos. Manau, kad šios naujovės, atradimai, įgytos patirtys išliks ir ateityje, pasibaigus karantinui.

– Kokius įvykius būtų galima išskirti? Kodėl?

– Pandeminė situacija šalyje nesustabdė bendruomeninių veiklų. Bendruomenės šiais, ypatingais, metais aktyviai dalyvavo šalies ir rajono konkursuose, teikė projektines paraiškas, įgyvendino numatytas veiklas, dalyvavo mokymuose, bendradarbiavo.

Metų pradžioje Žemės ūkio ministerijos inicijuotame konkurse „Krašto auksas“ apdovanotos Panevėžio rajono kaimo bendruomenė „Pažagieniai“ už projektą „Mobilus SPA“ ir Ėriškių kaimo bendruomenė už projektą „Vienybėje jėga“. Tiltagalių kaimo bendruomenės teikta paraiška Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos organizuojamam konkursui „Lietuvos mažoji kultūros sostinė 2021“ taip pat sulaukė įvertinimo – Tiltagaliai paskelbti 2021 metų Lietuvos mažąja kultūros sostine Panevėžio apskrityje.

Mykolo Romerio universiteto ir LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuoto respublikinio bendruomenių konkurso nominacija „Sveiką gyvenseną propaguojanti vietos bendruomenė“ įteikta Panevėžio r. gyventojų bendruomenei „Upytės žemė“. Projekto „Prisijungusi Lietuva“ bendruomenių įtinklinimo projekto konkurso nugalėtojais tapo Panevėžio r. kaimo bendruomenė „Pažagieniai“ ir Panevėžio r. Bernatonių bendruomenė.

Sąskrydžio metu buvo paskelbti konkurso „Žydintis kaimas“ nugalėtojai, tai Smilgių bendruomenė „Bitė“, Vadoklių ir Mikėnų, Berčiūnų kaimo bendruomenės, gražiai savo gyvenamosios vietovės aplinką tvarko ir kitos konkurse dalyvavusios Uliūnų, Paliūniškio, Vaivadų, Linkaučių, „Naujasis Velžys“ bendruomenės.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai dėl 2020 metų nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai vykdyti paraiškas pateikė 14 Panevėžio rajono bendruomenių, 10 gavo veiklų finansavimą.

Panevėžio r. savivaldybė skatina bendruomeninių veiklų organizavimą ir skiria joms finansavimą. Paraiškas „Kaimo bendruomenių, religinių bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų programų rėmimui“ pateikė ir lėšas panaudojo 50 rajono bendruomenių.

Net 15 bendruomenių pateikė savo idėjas Panevėžio r. savivaldybei dėl viešųjų erdvių infrastruktūros gerinimo ir patrauklumo didinimo. Daugiausia rajono gyventojų balsų sulaukė ir finansavimą gavo Bernatonių k. bendruomenė – viešosios erdvės Sanžilės pakrantėje, skirtos poilsiui, laisvalaikiui ir rekreacijai, įrengimui, Liūdynės kaimo bendruomenė – vaikų žaidimų aikštelės įrengimui, Vadoklių ir Mikėnų kaimų bendruomenė – Juodžio ežero maudymvietės ir poilsio zonos sutvarkymui.

Panevėžio r. bendruomenių sąjunga 2020 metais tęsė projektą „Panevėžio rajono bendruomenių tradicijų puoselėjimas per aktyvią kultūrinę veiklą“, kurio metu buvo suorganizuotas bendruomenių sąskrydis Šilagalio kaime. Sąjunga, bendradarbiaudama su Bernatonių, Geležių, Molainių, Upytės, Šilų, Vadoklių ir Mikėnų kaimų bendruomenėmis, pateikė paraišką Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos organizuojamam konkursui „Eismo saugumas bendruomenėse 2020–2021 m.“. Vykdomo projekto metu bus įgyvendinama švietėjiška saugaus eismo veikla bendruomenėse.

Panevėžio r. bendruomenių sąjungos nariai iš Šilų, Trakiškio, Pažagienių, Upytės, Vadoklių ir Mikėnų spalio mėnesio pradžioje dalyvavo Lietuvos bendruomenių forume „Trakai 2020“. Forumo metu buvo siekiama stiprinti bendruomeniškumą, susipažinti su įvairiomis Lietuvos bendruomenių iniciatyvomis, dalintis patirtimi, ieškoti naujų bendradarbiavimo formų, skatinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą.

Daugelis bendruomenių prisitaikė prie ypatingos situacijos šalyje. Rūpinosi savo gyvenamosios vietovės patrauklumo didinimu, organizavo renginius, išvykas, stovyklas, žygius, skatino rinktis sveiką gyvenseną, rūpinosi vienišais, socialinę atskirtį patiriančiais bendruomenės nariais.

– Ką karantinas ir visa ši pandemija suteikė rajonui, rajono gyventojams?

– Vasario pabaigoje, pradėjusi eiti Rajono bendruomenių sąjungos pirmininkės pareigas, tikėjau ir planavau, kad per 2020 metus pavyks susipažinti ir aplankyti daugelį Panevėžio r. bendruomenių, norėjau pamatyti, kuo gyvena kiekvienas kraštas, sužinoti ir išsiaiškinti, kokie bendruomenių poreikiai ir lūkesčiai. Kovą prasidėjęs pirmasis karantinas, o netrukus užklupusi ir antroji karantino banga to padaryti neleido, tačiau su bendruomenių lyderiais, tarybos nariais, seniūnais, Panevėžio rajono savivaldybės administracijos specialistais bendraujame nuotoliniu būdu, jaučiu daugumos pritarimą ir palaikymą.

Kaip ir minėjau, pandemijos metu privalėjome išmokti bendrauti ir dirbti nuotoliniu būdu. Išbandėme įvairias platformas. Manau, kad taupydami laiką šiuos įgūdžius ir įgytas patirtis kartas nuo karto panaudosime ateityje organizuojant dalykinius posėdžius ar susirinkimus. Karantino metu iš naujo pamatėme savo kraštą, pamėgome keliones Lietuvoje. Tačiau, kad ir kiek privalumų beskaičiuotume – gyvo žmonių bendravimo virtuali erdvė nepakeis.

Karantino metu, prieš pat šv. Kalėdas, bendradarbiaudami su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos savanoriais, bendruomenių lyderiai ar seniūnai lankė ir beldėsi į Panevėžio rajono senjorų duris, kalbino, domėjosi jų kasdieniu gyvenimu, emocijomis. Atneštos mažos lauktuvių dovanėlės, dėmesys ir rūpestis – sušildė senolių namus ir širdis. Taip pat norėčiau pasidžiaugti Panevėžio r. gyventojų bendruomenės centro „Šuoja“ pirmininkės Danutės Kelpšaitės veikla karantino metu. Ši moteris kartu su valdybos nariais iš surinktų bendruomenės nario mokesčio lėšų nupirko vienkartines medicinines kaukes bei dezinfekcinio skysčio ir išdalijo visiems kaimo gyventojams, kad esant poreikiui jie būtų apsirūpinę reikalingomis priemonėmis. Už šią iniciatyvą Panevėžio r. gyventojų bendruomenės centrui „Šuoja“ įteikta Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašūnienės padėka už pilietiškumą 2020 metais sprendžiant su COVID-19 pandemija susijusias problemas.

– Ko tikimasi iš ateinančių metų? Kuo jie bus kitokie?

– Tikiuosi, kad ateinančiais metais bus suvaldytas ir nugalėtas pasaulį sukaustęs virusas, o visos rajono bendruomenės galės aktyviai tęsti savo pradėtas veiklas. Jų vykdomi projektai prisidės prie bendruomenės narių aktyvinimo, socialinių kaimo žmonių problemų sprendimo, užimtumo didinimo, kultūros tradicijų puoselėjimo, gyvenamosios aplinkos priežiūros ir tvarkymo.

2020-ieji mums visiems buvo iššūkių metai, kurie privertė atsinaujinti, prisitaikyti, ieškoti naujų, geresnių sprendimų. Kiekvienas iššūkis – pamoka, kurios metu įgyjame naujų gebėjimų. Pasiėmę šią neįkainojamą, per metus įgytą, patirtį, drąsiai ženkime į 2021-uosius, tęskime pradėtas veiklas ir imkimės naujų iniciatyvų.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Paįstryje išrinkti gražiausiai šventėms papuošti namai

confident-noyce

Panevėžio rajone – pasiruošimas vakcinacijai nuo COVID-19

confident-noyce

Panevėžio rajono Garbės piliečiu komisija išrinko gamtininką A. Slučką

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau