11.1 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 20 birželio, 2024

Raguvos gimnazijoje – Vytauto Narečionio pėdsakai

AutoriusDOVILĖ BARVIČIŪTĖFotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ
Iš kairės: mokytojos S. Vaičiulienė, A. Kizienė ir J. Šikšnienė, surengusios tapybos darbų parodą Raguvos mokyklos kūrėjui, buvusiam direktoriui, pedagogui, dailininkui Vytautui Narečioniui atminti, paruošė ir albumą, kur gula žmonių įrašai, prisiminimai apie V. Narečionį. Albumas taps dar viena istorija – palikimu augančiai kartai.

Raguvos gimnazijoje alsuoja šilti prisiminimai, o pėdsakai veda į kūrybos pasaulį. Gimnazijoje atidaryta Raguvos mokyklos įkūrėjo, buvusio direktoriaus, pedagogo, dailininko Vytauto Narečionio darbų paroda bei Raguvos gimnazijos pradinių klasių mokinių tapybos darbelių paroda ,,Vytauto Narečionio spalvų pasaulis”.

„Metai ant metų klojasi, viskas keičiasi, bet mūsų pareiga yra prisiminti“, – sako šios parodos iniciatorės Raguvos gimnazijos pradinių klasių mokytojos Angelė Kizienė ir Sandra Vaičiulienė bei dailės mokytoja Jovita Šikšnienė.

Šilti prisiminimai

Idėja rengti tokią parodą trims mokytojoms kilo po to, kai pamatė V. Narečionio sūnaus skelbimą, kad Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje ruošiama paroda. Iš pradžių kilo mintis į šią parodą atvežti Raguvos gimnazijos pradinukus. Bet kaip vežti, jeigu mokiniai jo nepažinojo? Tada drauge su gimnazijos dailės mokytoja Jovita Šikšniene pradinių klasių mokytojos Angelė ir Sandra suorganizavo renginį pradinukams „Vytauto Narečionio pėdsakai Raguvos mokykloje“.

Renginyje dalyvavo ir šiltais prisiminimais apie buvusį mokyklos direktorių dalijosi Irena Sabaliauskienė, tuo metu drauge su V. Narečioniu dirbusi mokyklos direktoriaus pavaduotoja, bei istorijos mokytoja Valentina Falamejeva, dailės mokytoja J. Šikšnienė jį pristatė kaip menininką, kūrusį grožį ir gėrį kitiems. O kad pradinukai geriau suprastų akvarelės liejimo ypatumus, mokytoja J. Šikšnienė 2013 metais gimnazijoje įkurtoje V. Narečionio dailės klasėje vedė integruotas pamokas pradinukams, ir taip atsirado paroda, skirta V. Narečioniui atminti „Vytauto Narečionio spalvų pasaulis“.

Neeilinė asmenybė

Širdyje gražius prisiminus apie V. Narečionį saugo ir viena iš parodos organizatorių A. Kizienė, kuri pasakojo: „Dirbti į Raguvos gimnaziją atvykau 1981 metais. Prisimenu, kaip jaudinausi ir kartu laukiau susitikimo su mokyklos direktoriumi Vytautu Narečioniu. Pirmo susitikimo metu nustebino, kad direktorius net atostogų metu buvo apsivilkęs kostiumą, lyg būtų laukęs svečių. Vėliau supratau, kad tai įprastas vaizdas. Jis pažiūrėjo ir su nerimu informavo, kad mano klasė bus labai didelė, joje – 42 mokiniai. Dabar suprantu, kad jam buvo neramu. Jis ateidavo į klasę patikrinti, ar veikia čiaupas, tai vėl kažko pasižiūrėti, ir tik vėliau supratau, kad jam buvo svarbu pažiūrėti, kaip man sekasi, ir reikalui esant padėti. Padirbėjusį kurį laiką pamačiau, kad direktorius – neeilinė asmenybė. Pasirodo, jis ne tik direktorius, puikus ūkvedys, bet ir dailininkas, muzikantas, tango meistras, šiltas žmogus. Toks buvo mano pirmasis direktorius V. Narečionis, kuris visam gyvenimui liko mano širdyje ir atmintyje. Jo rūpestį jutau visada.“

Raguvos gimnazijos mokytojos, parodos organizatorės sako, kad metai ant metų klojasi, viskas keičiasi, o visų pareiga yra prisiminti. Mokytojos dėkoja visiems už pagalbą, žmonėms, kurie iš namų nešė V. Narečionio paveikslus, dalinosi pasakojimais ir šiltais prisiminimais.

Paveikslai iš privačių kolekcijų

Po minėto renginio pasklidus žiniai „pasipylė“ ir prisiminimai pažinojusių V. Narečionį: buvusių kolegų, mokinių ir Raguvos miestelio gyventojų.

„Ne tik prisiminimais, bet ir išlikusiais darbais žmonės džiaugėsi. Iš to kilo iniciatyva suorganizuoti Raguvos gimnazijoje jo darbų parodą“, – džiaugėsi mokytojos.

Parodą darbais papildė iš privačių kolekcijų žmonių sunešti paveikslai. Dailininko darbais pasidalijo V. Falamejeva, A. Kizienė, D. Dainienė, R. Barbauskienė, A. Juknevičienė, G. Kairytė. „Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie pasidalijo savo turimais V. Narečiono darbais ir suteikė galimybę pradžiuginti ir kitus“, – dėkojo parodos organizatorės.

Gimnazijos bendruomenė kviečia aplankyti parodą visus: miestelio gyventojus, svečius, pažinojusius V. Narečionį, norinčius pasigrožėti jo ir mažųjų mokinių darbais, prisidėjusius prie parodos organizavimo ar gražiai praleisti laiką išpuoštoje gimnazijoje. Paroda veiks iki gegužės 24 dienos. Lankymo laikas nuo 9 iki 15 valandos.

Sugrįžo į Panevėžį

Su V. Narėčionio tapybos darbais šiuo metu galima susipažinti ir Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje, kur II aukšto ekspozicijų erdvėse veikia paroda „Sugrįžimas“.

„Tėvas mirė 1994 metais, dabar jau 2024-ieji… Mums (artimiesiems, buvusiems bendradarbiams, mokiniams) ši paroda – tai paskutinis priminimas apie jo nuveiktus reikšmingus ir gerus darbus, paskutinė proga paminėti Vytauto gyvenimą jo gimimo 100-mečio bei mirties 30 metų proga. Tad niekaip kitaip negalima pavadinti šios parodos, kaip tik „Sugrįžimas“, – sako dailininko, mokytojo sūnus Vilmas.

Mokytoja S. Vaičiulienė džiaugiasi Raguvos gimnazijoje esančia pradinių klasių mokinių tapybos darbelių paroda „Vytauto Narečionio spalvų pasaulis“.

Bibliotekoje pristatoma apie 30 akvarele, aliejiniais dažais nutapytų kūrinių – peizažai, natiurmortai, portretai.

„Atrinkome ir parodai paruošėme mums labiausiai patikusius, nors darbų gerokai daugiau. Neatrinktus saugosime ateičiai – gal kada nors Vytauto anūkai juos paviešins“, – teigia V. Narečionis.

Parodos lankytojus pasitinka ir nuotraukų stendai, iliustruojantys Vytauto Narečionio gyvenimo akimirkas.

Paroda „Sugrįžimas“ bibliotekoje veiks iki birželio 1 d.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Parodoje „Aukštaitijos dailė 2024. Metamorfozės“ – menininkų kūrybos kismas

confident-noyce

Bibliotekoje – I. Nosovos ir R. Grikevičiaus mokinių tapyba

confident-noyce

Vyriausybė ieško, kas sukurs Baltijos paviljono dizainą tarptautinei parodai Osakoje

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau