„Pulsuojančios ekologijos“ pliūpsniais žadins panevėžiečių savimonę

DSC_0022Toliau tęsiasi Juozo Miltinio dramos teatro inicijuotas socialinis-kultūrinis projektas „Panevėžys vienija ir taškas!“. Projekto renginiai vyks šešis mėnesius – trys vyks pavasarį ir tiek pat rudenį.

Balandžio mėnesį panevėžiečiai galės dalyvauti renginių cikle, kuris dedikuojamas ekologijai, „Pulsuojanti ekologija“. Visi balandžio mėnesio projekto „Panevėžys vienija ir taškas!“ skirti paminėti 30-osioms Černobylio katastrofos metinėms.

Pristatydamas balandžio mėnesio renginių ciklą „Pulsuojanti ekologija“ dramos teatro vadovas Linas Marijus Zaikauskas teigė, kad šis renginių ciklas – tai bandymas kalbėti apie ekologiją plačiąja prasme, kuris verčia svarstyti ne tik apie žmogaus ir jį supančios aplinkos santykius, bet ir individo situaciją politinių – ekologinių katastrofų kontekste.

Primins Černobylio katastrofą

Miltinio dramos teatro vadovas L. M. Zaikauskas sakė, kad „Pulsuojančios ekologijos“ kulminacija – spektaklio „Černobylio malda“ (režisierius L. M. Zaikauskas) pagal Nobelio literatūros premijos laureatės Svetlanos Aleksijevič dokumentinę apysaką „Černobylio malda: ateities kronika“ premjera.

„Spektaklio premjera – balandžio 30 dieną. Knygos autorė S. Aleksijevič lankysis Panevėžyje. Tuomet vyks vieši susitikimai – diskusijos. Beje, susitikimuose dalyvaus ir Europos parlamento žaliųjų frakcijos pirmininkė Rebecca Harms. Su ja kartu atvyksta net aštuoni europarlamentarai iš Briuselio. Drąsiai galiam teigti – Europarlamentas spektaklio premjeros dieną iš Briuselio persikelia į Panevėžį. Po spektaklio „Černobylio malda“ J. Miltinio dramos teatre S. Aleksijevič įvyks susitikimas su žiūrovais, kurį moderuos Ginas Dabašinskas“, – pristatė premjerinį spektaklį L. M. Zaikauskas ir išdavė paslaptį, kad gegužės mėnesį galimai į Panevėžį persikels Vatikanas.

Renginių įvairovė

Pasak J. Miltinio dramos teatro vadovo, renginių ciklo „Pulsuojanti ekologija“ metu taip pat vyks edukaciniai renginiai moksleiviams, paskaitos, seminarai, kino peržiūros, parodos ir ekologinės akcijos. „Pulsuojančios ekologijos“ organizatoriai siekia, aktualizuoti ekologinės savimonės ir bioetikos klausimus, skatinti nepriklausomų pilietinių iniciatyvų radimąsi ir kitus procesus svarbius tiek Panevėžio bendruomenei, tiek kiekvienai šiuolaikinei visuomenei. Tikimės, kad renginių ciklo ekologiniai pliūpsniai pasieks kiekvieną mūsų. Juolab kad, ekologija turi rūpėti mums visiems“, – teigė L. M. Zaikauskas ir kvietė panevėžiečius dalyvauti balandžio mėnesio renginiuose „Pulsuojanti ekologija“.

Kurs ekologine tematika

Renginių cikle „„Pulsuojanti ekologija“ svarų žodį apie ekologiją ir jos reikšmingumą dabartiniame gyvenime tars Panevėžio menininkai. Kūrėjai dalyvaus projekte „X – kritinė riba“. Projekto autorius ir įgyvendintojas A galerijos savininkas Albinas Vološkevičius.

Projektą pristatęs Fotografijos galerijos parodų kuratorius Sigitas Laurinavičius sakė, kad šis projektas skirtas Černobylio katastrofos 30-ųjų metinių paminėjimui. „Šiuo projektu, minint Černobylio katastrofos 30-asias metines, norime atkreipti dėmesį į mūsų visų, kaip sąmoningų Žemės gyventojų, atsakomybę priimant svarbius sprendimus, suvokiant pramonės, energetikos, technologijų svarbą ir reikšmę. Privalome kalbėti apie ekologinio abejingumo faktorių ir akcentuoti ekologijos svarbą. Propaguoti ekologinį mąstymą, siekti brandaus ir atsakingo požiūrio, kokią aplinką mes kuriame aplink save, ir kokią ją paliksime ateinančioms kartoms“, – kalbėjo apie projekto svarbą S. Laurinavičius.

Susivienys menininkai

Pasak S. Laurinavičiaus, projekte „X – kritinė riba“ dalyvaus 15 panevėžiečių menininkų. „Kadangi projekte dalyvaus menininkai tai ir projekto tikslai meniniai – kurti naujas meninės saviraiškos formas, ieškoti naujų patirčių ir naujų išraiškos galimybių. Formuoti šių laikų kūrybą reprezentuojančią vizualaus meno kūrinių kolekciją, kuri numatoma padovanoti planuojamam mieste steigti naujam meno centrui. Be to, labai svarbu formuoti šiuolaikišką bei pažangų kūrybos ir meno klimatą mieste, atskleidžianti meno kūrėjų kūrybinį potencialą, juos pristatant tiek čia, Panevėžyje, Lietuvoje, tiek ir užsienyje“, – pasakojo apie kūrybinio potencialo galimybes Fotografijos galerijos parodų kuratorius.

Projekte dalyvaus 11 dailininkų: Mindaugas Breivė, Raimondas Gailiūnas, Rūta Grikevičienė, Ramūnas Grikevičius, Osvaldas Juška, Jūratė Kirtiklytė, Sigitas Laurinavičius, Eugenijus Marcinkevičius, Girmantas Rudokas, Tomas Rudokas, Diana Rudokienė.

Keturi fotomenininkai: Valentinas Pečininas, Stasys Povilaitis, Andrius Repšys, Saulius Saladūnas.

Poromis dirbs: Raimondas Gailiūnas ir Stasys Povilaitis; Osvaldas Juška ir Saulius Saladūnas; Jūratė Kirtiklytė ir Andrius Repšys; Sigitas Laurinavičius ir Valentinas Pečininas; Rūta Grikevičienė ir Ramūnas Grikevičius.

Meno kūrėjų paroda bus pristatyta balandžio mėnesio pabaigoje, apie 27 dieną.

Mąstymo ekologija

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka taip pat įsilies į socialinį-kultūrinį projektą „Panevėžys vienija ir taškas“. Renginius pristačiusi bibliotekos darbuotoja Virginija Januševičienė juos pavadino mąstymo ekologija. „Balandžio mėnesio renginių ciklui „Pulsuojanti ekologija“ skiriame mąstymo ekologijos renginius. Nuo knygų ekspozicijų „Ekologija – sąmoningas pasirinkimas“, „Žemei reikia draugų“, „Didžiosios Utopijos kronikos: daugiabalsė Svetlanos Aleksijevič kūryba“ iki mokslinės duomenų bazės „GreenFILE“ pristatymo“, – pristatė renginius V. Januševičienė.

Pasak jos, jaunimą turėtų sudominti GreenFILE. „Tai mokslinė duomenų bazė, išsamiai supažindinanti su visais žmogaus poveikio aplinkai aspektais. Jos mokslinį turinį sudaro mokslininkų, vyriausybių, kitų suinteresuotų organizacijų dokumentų kolekcijos, kuriose analizuojamas vietinių vyriausybių, korporacijų, atskirų individų griaunamasis poveikis aplinkai bei ieškoma visų įmanomų būdų, kuriais šį poveikį būtų kiek galima daugiau sumažinti. Pateikiama informacija apie globalinį klimato atšilimą, taršą, ekologiškus pastatus, atsinaujinančius energijos šaltinius, atliekų perdirbimą. „GreenFILE“ suteikia atvirą prieigą prie daugiau nei 4 700 viso teksto dokumentų bei prie daugiau nei 384 000 bibliografinių įrašų ir apžvalgų“, – teigė V. Januševičienė ir sakė, kad biblioteka suteikia galimybę savo skaitytojams šia baze naudotis nemokamai pačioje bibliotekoje ir nuotoliniu būdu, suteikdama prieigą bei visą reikalingą informaciją.

Švarins Nevėžio upę

Panevėžio bendruomenių rūmai balandžio 16 dieną nuo 12 iki 16 valandos panevėžiečius kviečia dalyvauti akcijoje „Nevėžio fiesta“.

Tądien kultūros įstaigos vadovė Sandra Myškienė panevėžiečius kviečia atvykti prie Nevėžio upės krantinės šalia Panevėžio bendruomenių rūmų. „Čia ir prasidės „Nevėžio fiesta“. Renginio metu vieni dalyviai rinks šiukšles plaukdami valtimis, kiti – eidami krantine. Surinktos šiukšlės bus sveriamos, daugiausiai jų surinkę dalyviai bus apdovanoti. Taip pat vyks jaunimo madų kolekcijos iš šiukšlių pristatymas, sporto varžybos, numatoma koncertinė programa, akcijos dalyviai bus vaišinami kareiviška koše, arbata“, – trumpai pristatė ekologinį renginį S. Myškienė.

Projektą papuoš filmų festivalis

Kino centras „Garsas“ taip pat prisideda prie socialinio-kultūrinio projekto „Panevėžys vienija ir taškas“. Kino centro direktorė Genė Pučinskienė pristatė 12-ąjį tarptautinį filmų festivalį „Europos kinas ir dieną, ir naktį“.

„Renginys prasidės balandžio 8 dieną ir tęsis iki 14 dienos. Šiais metais pagrindinis renginio tikslas – pristatyti žiūrovams aukštos meninės ir socialinės vertės išskirtinius europinius filmus bei sukurti nepamirštamos kino šventės atmosferą mieste. Žiūrovams bus pristatyti iš viso 31 žinomų režisierių filmas iš 14-kos Europos šalių: Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos, Vokietijos, Belgijos, Jungtinės Karalystės, Baltarusijos, Suomijos, Norvegijos, Nyderlandų, Ispanijos, Švedijos, Vengrijos ir Rumunijos“, – pasakojo G. Pučinskienė.

Kino centro „Garsas“ vadovė džiaugėsi, kad festivalį papuoš pasaulinę šlovę pelnęs Lenkijos kino ir teatro grandas režisierius Krzysztof Zanussi, Liuneno kino festivalio direktorius Michael Wiedemann su kolega Martin Schneider, vokiečių filmo „Herbertas“ (rež. Thomas Stuber) aktorė Lina Wendel, aktoriai Juozas Budraitis, Vidas Petkevičius bei Bistrampolio dvaro statytojo proproanūkis, kino ir televizijos režisierius iš Varšuvos Tadeušas Bistramas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau