B raupų protrūkis nėra dar vienas COVID-19, nes jau turima daug žinių apie šį virusą ir jo kontrolės priemones.
Tai pareiškė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).
Nors reikia atlikti daugiau tyrimų dėl greito I-ojo tipo („Clade 1b“) atmainos, kuri paskatino šią Jungtinių Tautų (JT) agentūrą paskelbti pasaulinę ekstremalią visuomenės sveikatai situaciją, b raupų plitimą galima pažaboti, nurodė PSO Europos biuro vadovas Hansas Kluge.
2022 metų liepos mėnesį PSO dėl švelnesnės greito II-ojo tipo („Clade 2b“) b raupų atmainos, kuri labiausiai paveikė homoseksualius ir biseksualius vyrus, taip pat buvo paskelbusi pasaulinę ekstremalią visuomenės sveikatai situaciją. 2023 metų gegužę pavojus buvo atšauktas.
„B raupai nėra naujasis COVID“, – tvirtino H. Kluge. Vaizdo ryšiu kalbėdamas Ženevoje surengtoje spaudos konferencijoje, jis pažymėjo, kad „mes žinome, kaip kontroliuoti b raupus“.
„Prieš dvejus metus mes suvaldėme b raupus Europoje dėl tiesioginio bendradarbiavimo su labiausiai paveiktomis bendruomenėmis. Inicijavome stiprią stebėseną; nuodugniai tyrėme naujų atvejų kontaktus ir teikėme patikimus su visuomenės sveikata susijusius patarimus. Prie protrūkio suvaldymo prisidėjo elgesio pokyčiai, nediskriminuojantys veiksmai visuomenės sveikatos srityje ir skiepijimas nuo b raupų“, – kalbėjo H. Kluge.
Pasak jo, plačiajai visuomenei kylanti rizika yra maža. „Ar PSO Europos regione bus įvestas karantinas, tai dar vienas COVID-19? Atsakymas aiškiai yra ne“, – sakė jis.
H. Kluge teigė, kad vyraujantis perdavimo būdas vis dar yra artimas fizinis kontaktas. Tačiau jis nurodė, kad asmenys, išgyvenantys ūminę užsikrėtimo b raupais fazę, ypač kai burnoje esama pūslių, gali perduoti virusą artimai kontaktavusiems žmonėms lašeliais tokioje aplinkoje, kaip namai arba ligoninės.
„Perdavimo būdai vis dar šiek tiek neaiškūs. Reikia atlikti daugiau tyrimų“, – nurodė H. Kluge.
PSO atstovas Tarikas Jasarevic pažymėjo, kad PSO neteikia rekomendacijos naudoti kaukes.„Nerekomenduojame masinio skiepijimo. Rekomenduojame naudoti vakcinas protrūkio salygomis toms grupėms, kurios patiria didžiausią riziką“, – pridūrė jis.
PSO rugpjūčio 14 dieną paskelbė pasaulinę ekstremalią visuomenės sveikatai situaciją, kilus susirūpinimui dėl greito I-ojo tipo atvejų skaičiaus augimo Kongo Demokratinėje Respublikoje ir išplitimo į kaimynines šalis.