Psichologė: kas yra tikras draugas?

Viešojoje erdvėje sklando tokia frazė: „Kodėl merginoms nereikia psichologų? Nes Dievas sukūrė sofą, telefoną ir geriausią draugę.“ Išties, išsipasakojimas geriausiam draugui veikia kaip puiki terapija, o ir apskritai nuoširdi draugystė yra vienas iš didžiausių turtų. Apie draugystę, draugus bei draugų patarimus, mintimis dalijasi psichologė Laura Alčiauskaitė.

Kas yra svarbiausia draugystėje? Kaip išsaugoti draugus šalia savęs?

Yra sakoma, kad draugai – tai šeima, kurią patys pasirenkame. Iš tiesų, draugai mūsų gyvenime yra labai svarbūs. Ne veltui yra sukurta tiek gražių žodžių apie draugystę. O ir moksliniai tyrimai įrodo draugystės naudą. Nustatyta, kad asmenys, turintys artimų draugų, yra labiau patenkinti gyvenimu, rečiau suserga depresija, yra atsparesni kylantiems sunkumams, labiau pasitiki savimi. Be to, tokie žmonės pasižymi geresne fizine sveikata ir ilgiau gyvena.

Tačiau reikia nepamiršti, jog draugystė neatsiranda šiaip sau. Ji yra kuriama, auginama, puoselėjama. Ir tikro draugo vardą reikia užsitarnauti. O kas yra tas tikras draugas?  Tai sunkus klausimas, į kurį vieno atsakymo tikriausiai ir nėra. Kiekvienas žmogus draugystę vertina savaip, ir jiems gali būti svarbūs skirtingi aspektai, pavyzdžiui, vieniems būtina susitikt su draugais bent kartą per savaitę, o kiti gali nesimatyti metų metus ir vis tiek laikyti vienas kitą gerais draugais.

Mano nuomone, tikras draugas yra tas, su kuriuo tu gali būti savimi. Tai žmogus, kuris sugeba mylėti, priimti tave tokį, koks tu esi, nepaisant to, kad mato visas mūsų silpnybes, klaidas ir trūkumus. Kitaip tariant, tikra draugystė – pastovūs, ilgalaikiai, abipusį pasitenkinimą teikiantys santykiai, kurie remiasi abipuse pagarba, pasitikėjimu ir atvirumu. Atrodo, kad draugams yra keliami nemaži reikalavimai? Taip ir yra, ir tikriausiai būtent dėl to tikrų draugų mūsų gyvenime nėra daug. Be to, reikia nepamiršti ir bene pagrindinės draugystės taisyklės – norint turėti gerų draugų, pirmiausia pats turi tokiu tapti!

Be to, laikui bėgant draugystės samprata kinta. Ir tai visiškai normalu, nes žmogui bręstant keičiasi jo vertybės, prioritetai, tikslai, tad ir lūkesčiai draugų atžvilgiu tampa visai kitokie. Jei ankstyvoje vaikystėje svarbu turėti su kuo pažaisti slėpinių, ar statyti pilis smėlio dėžėje, tai augant svarbus tampa ne tik kartu leidžiamas laisvalaikis, bet ir kiti dalykai – pasitikėjimas vienas kitu, ištikimybė, nuoširdumas, panaši pasaulėžiūra, galop – tiesiog žinojimas, kad parpuolus draugas tau išties ranką (ne veltui liaudis sako, kad bėdoje draugą pažinsi, ar ne?).

Kodėl išsipasakojimas geriausiam draugui veikia kaip puiki terapija?

Kai sunku, mes instinktyviai ieškome žmonių, kurie mus suprastų, užjaustų, galų gale – tiesiog išklausytų. Turbūt visi yra girdėję (ir patyrę), kad išsipasakojus palengvėja. O kas galėtų geriau išklausyti, nei tikras draugas? Jis (ar ji) nesmerks, paguos, apkabins ir tiesiog pabus šalia sunkiu gyvenime momentu. Regis, tiek nedaug, o diena iškart šviesesnė.

Ar visuomet draugų duodami patarimai yra geri? Kaip juos pasverti?

Iškilus sunkumams dažnam iš mūsų kyla noras paklausti draugų patarimo, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Ir kartais draugai iš tiesų sugeba pasiūlyti puikią išeitį iš susidariusios keblios situacijos. Kita vertus, reikėtų nepamiršti, jog dažnas patarimų prašymas, ypač santykių srityje, iš tiesų yra bijojimas prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą. Taip, artimi draugai neretai pateikia gerų įžvalgų, taip, jie dažnai gali objektyviau įvertinti esamą situaciją, tačiau mes patys esame savo gyvenimo ekspertai ir patys žinome, kas mums geriausia.

Tad siūlyčiau nepulti iškart klausti patarimo savo artimiausių draugų, bet patiems gerai išanalizuoti kilusią problemą, nusistatyti prioritetus, įsivertinti lūkesčius ir galimus pasirinkimus. Tai tikrai nėra taip sunku, kaip atrodo. Bet kokiu atveju, jei ir paklausėte draugo patarimo ir pasielgėte taip, kaip jums patarė, vis tiek tai buvo jūsų pačių pasirinkimas. Tad nekaltinkite draugo, jei viskas susiklostė ne taip, kaip tikėjotės – esate suaugęs žmogus, ir tik Jūs, o ne kas kitas, esate atsakingas už sprendimus jūsų gyvenime. Aišku, nieko bloga paklausti draugų nuomonės vienu ar kitu klausimu ar jiems pasipasakoti, bet neverskite jų prisiimti atsakomybės už savo sprendimus.

Draugai, nors ir sugeba suprasti ir išklausyti kaip niekas kitas, visgi nėra profesionalūs psichologai. Tad nepiktnaudžiaukite jų gerumu.

gamtos grozio formule


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Dalis naujamečių pažadų jau primiršti – kaip sugrįžti prie šių metų tikslų?

confident-noyce

Po švenčių 6 iš 10 gyventojų patenka į emocinę duobę: kaip darbdavys gali palengvinti šią naštą?

confident-noyce

Žinomi Lietuvos žmonės ragina šventiniu laikotarpiu su vaikais pasikalbėti ir nepatogiomis temomis

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau