5.5 C
Panevėžys
Penktadienis, 19 balandžio, 2024

Profesorius S. Čaplinskas apie beždžionių raupus: virusas nepaiso nei lytinio elgesio, nei orientacijos

AutoriusLRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.ltFotoLRT.LT, FREEPIK.COM
S. Čaplinskas.

Anot virusologo profesoriaus Sauliaus Čaplinsko, beždžionių raupų virusas nesirenka lyties ar orientacijos – jis perduodamas artimo kontakto su sergančiojo oda ar skysčiais metu.

Daugiau atvejų nei Afrikoje

Prof. S. Čaplinskas atkreipė dėmesį, kad šiuo metu iš 28 tūkst. registruotų beždžionių raupų atvejų pasaulyje nuo metų pradžios tik maždaug 340 atvejų aptikti endeminėse šalyse, t. y. Vakarų ir Centrinėje Afrikoje.

„Kitaip sakant, pamirškime tai, kad nuvažiuosime į Afriką ir užsikrėsime beždžionių raupais, jeigu bendrausime su gyvūnais ar jų išskyromis, – sakė profesorius. – Europoje ir Amerikoje akivaizdu, kad virusas pakito ir pradėjo efektyviai plisti nuo žmogaus žmogui.“

Taip pat apie 340 registruotų atvejų buvo vaikai.

„Virusas nepaiso nei lytinio elgesio, nei orientacijos, nei lyties, – teigė S. Čaplinskas. – Paprasčiausiai tai yra odos kontaktas su oda, jeigu yra bėrimų, arba ilgesnį laiką kvėpuojant veidas į veidą – taip galima užsikrėsti šituo virusu.“

Panašesnis į ŽIV nei į COVID-19

„Beždžionių raupai tikrai nesukels tokios pandemijos kaip COVID-19“, – tikino prof. S. Čaplinskas.

Jo teigimu, beždžionių raupų viruso plitimą iš dalies galima lyginti su ŽIV plitimu.

„Užsikrėsti beždžionių raupais yra lengviau negu ŽIV infekcija. Bet yra vienas bet. ŽIV infekuotas asmuo virusą platinti gali visą likusį gyvenimą, ypač jeigu laiku nediagnozuotas ir negydomas, – aiškino virusologas. – Nuo beždžionių raupų organizmas išsivalo po tam tikro laiko.“

Jis pridūrė, kad tik apie 10 proc. žmonių Europoje ir Amerikoje reikėjo hospitalizuoti. Įprastai užtenka gydytis namuose. „Ir kai dingsta bėrimai, šašai, žmogus tampa nebeužkrečiamas. Tai yra dar viena iš priežasčių, kodėl beždžionių raupai neturėtų tapti tokia pandemija kaip ŽIV infekcija“, – teigė profesorius.

Beždžionių raupų viruso plitimas į ŽIV panašus ir tuo, kad ŽIV infekcija taip pat pradėjo plisti tarp vyrų.

„Naujausiais Amerikos duomenimis, 99 proc. užsikrėtusių JAV yra vyrai, o 94 proc. pasakė, kad jie prieš 3 savaites turėjo lytinių santykių su vyrais, – apie beždžionių raupų užsikrėtimo kelius pasakojo virusologas.

Tačiau, anot S. Čaplinsko, virusas neplis tik tarp homoseksualių vyrų. Jis teigė, kad virusui plisti reikia artimo, glaudaus kontakto, bet nebūtinai lytinių santykių.

Jei viruso plitimo nesustabdysime, reikės vakcinuotis

Profesorius S. Čaplinskas sakė, kad jeigu virusas ir toliau nesuvaldomai plis, reikės grįžti prie vakcinacijos programų.

Kai kuriose šalyse nuo raupų viruso jau skiepijami asmenys, esantys didelės rizikos grupėse. Kitose šalyse vakcinuojami žmonės, kurie artimai bendravo su užsikrėtusiuoju.

„Tai vadinama žiedine vakcinacija – tiems žmonėms, kurie turėjo artimą kontaktą ir galėjo užsikrėsti prisilietę prie infekuoto žmogaus odos ar, sakysime, nuo užterštos patalynės, rankšluosčių ir panašiai, yra siūloma vakcinacija“, – teigė virusologas.

Kaukių neprireiks

Profesorius patikino, kad tikimybė užsikrėsti beždžionių raupais parduotuvėje artima nuliui. Siekiant apsisaugoti nuo beždžionių raupų, kaukių nereikės. Virusas plinta artimo kontakto metu – liečiantis, bučiuojantis ar naudojant bendrus daiktus, taip pat per sergančiojo bėrimus.

Virusologas ragina stebėti save ir pajutus simptomus, ypač pastebėjus bėrimą, nedelsiant izoliuotis ir kreiptis į gydytoją.

„Bėrimai pereina įvairias stadijas. Tiksliausia galbūt būtų palyginti su vėjaraupių bėrimais – prasideda nuo pūslelės, paskui pereina prie šašų“, – bėrimą apibūdino profesorius.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą ligą?

confident-noyce

Raktas į sveikesnį rytojų: kas gali padėti apsisaugoti nuo lėtinių ligų?

confident-noyce

Sulauksime tymų protrūkio? Gydytoja įspėja apie grėsmę

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau