1.5 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 2 gruodžio, 2021

Pristatys augintinius, dalysis patirtimi

AutoriusJustinas ADOMAITISFotoBNS, ORGANIZATORIŲ

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šalyje yra pusantro milijono sąlyginių gyvulių. Mokslininkai agrarininkai teigia, kad būtina daugiau dėmesio skirti tradiciškai stiprioms Lietuvoje gyvulininkystės sritims, didinti šalies patrauklumą ekonominėje Europos ir pasaulio erdvėje. Į tai bus orientuota rugsėjo 18–19 dienomis Algirdiškyje, Panevėžio rajone, UAB „Panevėžio veislininkystė“ teritorijoje vyksianti „Veislinių gyvūnų paroda Algirdiškis 2020“.

Svarbi šalies ekonomikai

Žemės ūkio ministro Andriaus Palionio teigimu, gyvulininkystės sektoriui valstybė teikia prioritetą, nes jis yra labai svarbus šalies eksporto šaltinis – atsiveria vis daugiau naujų rinkų, kurioms reikia gerų lietuviškų gyvulių. Šalyje veikia veisėjų asociacijos, už veislininkystę atsakingos valstybės institucijos, tačiau eksportui skirti gyvulininkystės produktai vis dar sudaro nedidelį procentą.

Ministras apgailestavo, kad pastaraisiais metais augalininkystės ūkių derlius perkopė 6 mln. tonų, tačiau didžioji dalis grūdų, užuot plėtojus gyvulininkystę, kūrus pridedamąją vertę – parduodant ne žaliavą, o galutinį produktą,  eksportuojama. Gyvulininkystė yra svarbi šalies ekonomikai.

A. Palionis.

Nuo verslo – iki pomėgių

Algirdiškyje vykstančioje parodoje veislinių gyvūnų augintojai ne tik parodys savo augintinius, bet ir dalysis patirtimi, pasiekimais, bendrai ieškos naujų galimybių. Pagrindiniai parodos eksponatai – mėsinių ir pieninių veislių galvijai, taip pat žirgai, avys, ožkos, triušiai, egzotiniai gyvūnai, paukščiai. Juos pristatys augintojų asociacijos, mokslo įstaigos, įmonės bei ūkininkai.

Vieni augintojai teigia veislinius (ir net egzotinius) gyvūnus laikantys kaip pagrindines, kiti – kaip papildomas pajamas nešantį verslą,  dar kitiems tai – laisvalaikio pomėgis

Dėmesys gyvūnų genetikai

„Parodos dalyvius vienija bendras vardiklis – dėmesys selekcinei veiklai ir noras išauginti kuo aukštesnės genetinės vertės gyvūną“, – sako UAB „Panevėžio veislininkystė“ direktorius Nerijus Gricius. Veislininkystės parodos šalyje vyksta jau daugiau nei 20 metų. Šiųmetinėje bus apie 500 eksponatų. Jų transportavimo išlaidas savininkams padengs valstybė.

Augantį parodos populiarumą liudija Žemės ūkio ministerijos, Panevėžio rajono savivaldybės dėmesys, taip pat didėjantis dalyvaujančiųjų gyvūnų veisėjų, specialistų, ekspertų skaičius. Be to, žemdirbių bendruomenė tiesiog pasiilgusi tokių renginių – pavasarį dėl koronaviruso neįvyko paroda „Ką pasėsi“, kol kas neketinama rengti ir „Sprendimų rato“.

Lauko dienose, kurios ūkiuose vyko įvairių verslo organizacijų dėka, žemdirbiai pageidavo renginio Algirdiškyje, nes čia rasdavo ne tik veislinių gyvūnų, bet ir žemės ūkio technikos, įrangos ekspozicijas. Naudingos būdavo mokslininkų, veislininkystės specialistų, verslo atstovų konsultacijos.

N. Gricius.

Laukiama ir jaunimo

Pasak „Panevėžio veislininkystės“ vadovo N. Griciaus, paroda pirmiausiai skirta veislininkystės specialistams, žemdirbių savivaldos organizacijų nariams, tvarkantiems gyvūnų kilmės knygas, ūkininkams, taip pat jaunimui – būsimiesiems gyvulininkystės specialistams, jauniesiems ūkininkams, moksleiviams. Parodoje pristatomos veislininkystės naujovės padeda ūkininkams rasti sprendimus, kaip išsilaikyti rinkoje esant netgi labai mažoms ūkio produkcijos pardavimo kainoms. Numatyti ir seminarai, praktiniai mokymai, edukacinės programos, planuojama surengti gyvūnų aukcioną.

Tačiau jo efektyvumas, pasak N. Griciaus, tikriausiai nebus toks, kaip anksčiau, kai dalyvaudavo pirkėjai iš užsienio. Praėjusiose parodose Algirdiškyje dalyvavo ir Lietuvoje išaugintais veisliniais gyvūnais domėjosi žemės ūkio specialistai, verslininkai iš Vokietijos, Turkijos, Italijos, Vengrijos bei kitų šalių.

Dauguma paviljonų – atvirose erdvėse

UAB „Panevėžio veislininkystė“ direktoriaus N. Griciaus teigimu, didžioji parodos dalis vyks lauko paviljonuose, atvirose erdvėse, todėl lankytojams tikrai bus saugu. Paminėtina, jog parodos lankymas – nemokamas. Organizatorių duomenimis, praėjusiais metais veislininkystės parodoje Algirdiškyje lankėsi apie 5 tūkst. ūkininkų, mokslininkų, specialistų, verslininkų, gyvulininkystės ir veislininkystės pažanga bei plėtra besidominčiųjų iš šalies ir užsienio.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio savivaldybėje atidaryta moksleivių fotografijų paroda

confident-noyce

Dailės galerijoje atidaromos E. Radvensko ir A. Stančiko personalinės parodos

confident-noyce

Seimo rūmuose – Naujamiesčio šiaudinių skulptūrų parko vaizdai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau