Prieš ketverius metus baustos panevėžietės medikės privati klinika – reitingų viršūnėje

V. Talaikienė.
V. Talaikienė.

Lietuvoje pradėtas gydymo įstaigų reitingavimas, ko iki šiol dar nebuvo. Nuo šiol ne tik pacientai galės matyti reitingų viršūnėse esančius medikus ir gydymo įstaigas, bet ir patys medikai matys, kokias užima pozicijas, kur reikia pasitempti. Pirmiausia įstaigos bus reitinguojamos pagal keliolika kriterijų, vėliau jų sąrašas bus plečiamas. Reitingai bus atnaujinami du kartus per metus. 

Reitinguojamos bus 409 pirmines sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos, kurios turi sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis: poliklinikos, šeimos centrai, šeimos gydytojų kabinetai. Į šias gretas patenka tiek viešosios, tiek privačios gydymo įstaigos. Tuo tarpu nevertinamos yra tos įstaigos, kurios neturi sutarčių su ligonių kasomis.

Užkopė į pirmaujančias pozicijas

Reitingas skelbiamas Valstybinės ligonių kasos (VLK) interneto svetainėje. Pirmąsias pozicijas šiuo metu reitinge užima privačios įstaigos. Panevėžyje tarp pirmaujančių minima individuali Violetos Talaikienės įmonė.

Naujienų portalas JP pabandė išsiaiškinti, kaip individuliai V. Talaikienės įmonei pavyko užkopti į pirmaujančias reitingų pozicijas.

Šeimos gydytojos V. Talaikienės kabinetas dabar yra Vilniaus g. 25 name, nors anksčiau gydytojas kabinetas buvo ir Laisvės aikštėje bei J. Tilvyčio gatvėje.

Be to, medikė prieš ketverius metus turėjo šiokių tokių problemų su legalia veikla. Kadangi Lietuvoje sveikatos priežiūros veikla licencijuojama, o tuo metu V. Talaikienės įmonė licencijos nebuvo patikslinusi, tik pateikusi dokumentus, todėl klinika negalėjo vykdyti jokios veiklos.

Vykdo ir kitokią veiklą

Šiuo metu įstaiga turi asmens sveikatos priežiūros licenciją – „Registrų centre“ skelbiama informacija atnaujinta šių metų rugsėjo 11 dieną.

Be to, V. Talaikienės įmonė įregistruota 1998 m. balandžio 15 dieną, o veiklos tikslai ir rūšys ne viena: baldų, namų ūkio reikmenų ir geležies dirbinių pardavimo agentų veiklą, reklama ir medicininės praktikos veikla.

V. Talaikienė.

Didelio džiaugsmo nejaučia

Šeimos gydytoja V. Talaikienė naujienų portalui JP sakė, kad pradžioje tokiais aukštais reitingais nepatikėjo.

„Tikrai nepatikėjau, nes ne pati mačiau, o pasakė pacientai. Kai pamačiau pati, pagalvojau – yra kaip yra. Didelio džiaugsmo nėra, nes tai yra darbas. Jį dirbi ir viskas. Priimu, kaip Kalėdų dovaną“, – ramiai kalbėjo medikė ir tęsė:

„Šiuo metu esi reitingų viršūnėse, rytoj būsi apačioje. Nežinau, ar tie reitingai svarbūs. Negaliu pasakyti, ar jie parodo tikrą šeimos klinikos darbą. Už kelių mėnesių bus kitokie reitingai, kitoks vaizdas. Labai daug lemia ligonių elgesys. Be to, turiu daugiau laiko savo ligoniams, jiems skiriu po pusvalandį. Klinikoje užsiregistravę iki 800 pacientų.“

Skaudūs prisiminimai

V. Talaikienė šeimos gydytoja dirba nuo 2013 metų.

„Per tą laiką keitėsi šeimos klinikos vieta. Tai jau trečia vieta“, – aiškino gydytoja, o pasiteiravus, kaip buvo 2015 metais su asmens sveikatos priežiūros licencija, ir kaip ji dirbo be jos, V. Talaikienė paaiškino:

„Skaudu tai buvo, bet negi tyčia darai. Taip gavosi per nežinojimą. Buvau nubausta ir teko atlyginti žalą. Todėl ir sakau, kad vieną dieną esi pagirta, o kitą dieną – sumalta su žemėmis. Nesureikšminu reitingų, bet gal pacientai jaučiasi saugiau.“

Lyginti su didesniais negalima

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) direktoriaus pavaduotoja Alma Čiplienė naujienų portalui JP aiškino, kodėl individualios V. Talaikienės įmonės reitingai tokie aukšti.

„Šeimos gydytoja neturi daug pacientų. Ji dirba viena ir kokybiškai vykdo visas privalomas prevencines programas. Tai ir krūties vėžio profilaktikos programa moterims, ir prostatos vėžio profilaktikos programa vyrams, ir gimdos kaklelio vėžio prevencinių priemonių programa. Skaičiuojami vaikų ir suaugusiųjų apsilankymai pas medikę. Skaičiuojame visus rodiklius ir šeimos gydytojos darbo kokybės rodikliai geri“, – aiškino A. Čiplienė ir teigė, kad individualios ir nedidelės klinikos pasiektų darbo rezultatų negalima lyginti su darbų poliklinikose, kuriose pacientų daug.

V. Talaikienė.

Licenciją susitvarkė

Pasiteiravus, kodėl šeimos gydytoja V. Talaikienė dažnai keitė darbo vietą ir turėjo problemų su asmens sveikatos priežiūros licencija, Panevėžio TLK direktoriaus pavaduotoja A. Čiplienė paaiškino:

„Individualios klinikos dažnai keičia darbo vietas. Tai nieko nuostabaus, kad kito ir gydytojos V. Talaikienės kabineto adresas. Taip, medikė turėjo problemų su licencija, bet ji susitvarkė ir pasitaisė. Dabar ji dirba tvarkingai ir licenciją turi.“

J. Narbutas.

Nuostolius teko atlyginti

Prieš ketverius metus kalbintas Panevėžio TLK direktorius Jonas Narbutas įsitikinęs, kad klinikos durys turėjo būti užrakintos.

„Lietuvoje sveikatos priežiūros veikla licencijuojama, o V. Talaikienės įmonė licencijos nėra patikslinusi, tik pateikė dokumentus“, – teigė Ligonių kasos vadovas ir sakė, kad šeimos klinikos veikla, kai nėra galiojančios licencijos, daro žalą Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui.

Panevėžio TLK direktorius J. Narbutas tuomet teigė, kad per jo darbo praktiką buvo ne vienas panašus atvejis: kai kam licencija buvo sustabdyta ar atimta, o Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui tekdavo atlyginti nuostolį.

Pasak jo, tiksliai negalėjo atsakyti, kokia gresia atsakomybė, bet ji tikrai numatyta, ir žala yra akivaizdi.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Jau šį savaitgalį reikės sukti laiką atgal: vaistininkas iš anksto turi patarimų

confident-noyce

Medikai prašo visuomenės susitelkti siekiant išvengti visuotinio karantino

confident-noyce

Dėl gaisro „Ekologistikoje“ poveikio ketinama tirti dar per 300 gyventojų sveikatą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau