Prezidentė kviečia rinktis Lietuvą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė drauge su Jurgio Didžiulio projektu „ToBeLT“ ir iš užsienio parvykusiais žmonėmis paskelbė iniciatyvos „Rinkis Lietuvą“ pradžią.

Jos metu Prezidentė ypatingą dėmesį skirs grįžusiems, grįžtantiems ir savo ateitį mūsų šalyje jau kuriantiems žmonėms. Šalies vadovė susitiks su Lietuvoje jau gyvenančiais emigrantais, lankysis jų įkurtose verslo įmonėse, inicijuos priemones sugrįžusiųjų integracijai stiprinti ir dės pastangas šalinti biurokratines kliūtis.

Šalies vadovė su renginio svečiais aptarė pagrindines problemas, su kuriomis susiduria grįžusieji. Susitikimo dalyviai didžiausiais sunkumais laiko ne tik ekonomines sąlygas, bet ir biurokratinius trukdžius, informacijos apie reintegraciją į Lietuvos visuomenę trūkumą, neigiamą visų piliečių požiūrį į sugrįžusiuosius.

Vaikų integracija – taip pat viena svarbiausių problemų. Šiuo metu šalyje veikia tik 5 mokyklos, kuriose į Lietuvą grįžusių gyventi šeimų vaikai gali lankyti išlyginamąsias klases ir išmokti lietuvių kalbos arba patobulinti jos įgūdžius.

Milžinišką emigraciją šalies gyventojai laiko didžiausia Lietuvos bėda. Svetur ieškoti laimės kasmet išvyksta apie 40 tūkst. žmonių. Vien pernai iš mūsų šalies emigravo per 50 tūkst. piliečių, o per visą nepriklausomybės laiką Lietuva neteko beveik ketvirtadalio gyventojų.

Pastaruoju metu iš Lietuvos išvykstama ypač skambiai, o sugrįžtama labai tyliai. Pasak šalies vadovės, ši situacija turėtų pasikeisti – valstybė turi siekti, kad sugrįžimas ir įsikūrimas, o ne emigracija būtų laikomi sėkme. Kad tai įvyktų, Prezidentės teigimu, visos šalies institucijos, verslas ir su tuo dirbančios nevyriausybinės organizacijos privalo veikti išvien.

Emigracija palietė praktiškai kiekvieną Lietuvos šeimą, todėl sugrįžtantieji turi jausti valstybės palaikymą. Pasak Prezidentės, reikia ne tik vertinti užsienyje įgytas mūsų šalies piliečių patirtis, bet ir naikinti dirbtines biurokratines kliūtis jų sugrįžimui, padaryti taip, kad sugrįžti ir įsikurti būtų lengva ir paprasta.

Prezidentės teigimu, labai aktualios yra ir įvairios iniciatyvos, kurias organizuoja mūsų šalies žmonės. Viena tokių – šiandien renginyje pristatyta iš Kolumbijos į Lietuvą prieš 17 m. grįžusio Jurgio Didžiulio idėja „ToBeLT“. Įgyvendindamas ją, atlikėjas lankysis lietuvių bendruomenėse visame pasaulyje, skleis lietuvybės žinią ir skatins išeivius puoselėti lietuvišką tapatybę.

Patirtimi apie savo gyvenimą ir veiklą Lietuvoje dalijosi menų fabriko „LOFTAS“ įkūrėjas, prieš 20 metų įsikurti mūsų šalyje nusprendęs atlikėjas ir verslininkas Viktoras Diawara, verslininkai Vladas Lašas ir Ilja Laursas, žurnalistė ir rašytoja Beata Nicholson, prekės ženklo „LT Identity“ įkūrėjos Ieva Ševiakovaitė ir Jolanta Rimkutė, užsienyje išsilavinimą įgiję ir pasiūlymų dirbti svetur atsisakę, tačiau puslaidininkių lazerių gamyklą Vilniuje atidarę įmonės „Brolis Semiconductors“ įkūrėjai broliai Vizbarai ir kiti.

Nors emigracijos skaičiai ir atrodo gąsdinantys, tyrimai atskleidžia, kad šiuo metu apie grįžimą į tėvynę pagalvoja vis daugiau žmonių. Beveik kas antras iš Lietuvos išvykęs pilietis domisi galimybėmis grįžti namo.

Viena svarbiausių ketinimo grįžti priežasčių – gerėjančios sąlygos ir didėjanti darbo vietų pasiūla. Laisvų darbo vietų skaičius pastaraisiais metais sparčiai augo, o vien tik per šiuos metus yra numatyta sukurti per 25 tūkst. naujų.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ministerijų miestelio architektūrinį konkursą laimėjo „Studijos Archispektras“ projektas

confident-noyce

Trijų Panevėžio darželių laukia kapitalinis remontas

confident-noyce

Projektas senjorų psichologinei sveikatai stiprinti šįmet vyks dar 13 šalies savivaldybių

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau