Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Lietuva neketina įleisti Rusijos piliečių vien dėl to, kad jie bėga nuo mobilizacijos, ir kiekvienas atvejis turi būti vertinamas individualiai, didžiausią dėmesį skiriant šalies nacionalinio saugumo interesams.
„Pats faktas, kad yra vengiama mobilizacijos ir karo tarnybos, dar nereiškia, kad Lietuva yra atvėrusi savo glėbį visiems, nenorintiems atlikti mobilizacijos tikslo. (…) Lietuva turi tikrai labai didelį dėmesį kreipti savo nacionaliniam saugumui, todėl šitų sprendimų nepriims urmu arba neįjungs žalios šviesos visiems, bėgantiems nuo mobilizacijos“, – ketvirtadienį žurnalistams Vilniuje sakė prezidentas.
Pasak G. Nausėdos, kiekvienas atvejis turi būti vertinamas individualiai, nes pasitraukiantys iš Rusijos gali turėti ne tik šios, bet ir kitų valstybių pilietybes, tačiau negali būti visuotinio sienų atvėrimo mobilizacijos vengiantiems rusams.
Vidaus reikalų ministerija trečiadienį informavo, jog remiantis vien tuo, kad asmuo nenori vykti į Rusijos pradėtą karą, prieglobsčio Lietuvoje gauti negalima. Kilusiai grėsmei įrodyti nepakaks tik parodyti gautą šaukimą į karo tarnybą.
Prieglobsčio Lietuvoje suteikimo tvarkos apraše nurodoma, kad asmuo gali gauti prieglobstį, jeigu bus nustatyta, jog jis pagrįstai bijo būti persekiojamas dėl atsisakymo atlikti konflikto metu karo tarnybą, kurią atliekant reikėtų daryti nusikaltimus taikai, žmoniškumui ar karo nusikaltimus.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ketvirtadienį perspėjo, kad tuo atveju, jei Sakartvelas ir Kazachstanas uždarys sienas nuo mobilizacijos bėgantiems rusams, jie gali patraukti prie Europos Sąjungos (ES) sienų.
V. Putinui paskelbus dalinę mobilizaciją tūkstančiai rusų vyrų išvyko ir tebevyksta į šalis, kurios juos priima, – Sakartvelą, Kazachstaną, Mongoliją, Turkiją.
Antradienį Sakartvelo vidaus reikalų ministras Vachtangas Gomelauris pareiškė, kad nuo pastaruoju metu į šalį kasdien atvykstančių Rusijos piliečių skaičius pasiekė maždaug 10 tūkst. per parą.
Lietuva kartu Baltijos valstybėis ir Lenkija jau anksčiau, nuo praėjusio pirmadienio, užvėrė sienas Rusijos piliečiams. Įleidžiami tik Vyriausybės patvirtintus kriterijus atitinkantys asmenys: Rusijos diplomatai, disidentai, pervežimo bendrovių darbuotojai, ES piliečių šeimų nariai, taip pat Šengeno zonos valstybių leidimus gyventi ar ilgalaikes nacionalines vizas turintys rusai.
Taip pat Rusijos piliečiai toliau gali per Lietuvą tranzitu traukiniais keliauti į Kaliningrado sritį ir iš jos.
Draudimas įleisti Rusijos piliečius numatytas Seimo priimtame nutarime dėl nepaprastosios padėties paskelbimo Rusijos ir Baltarusijos pasienyje. Jis galios mažiausiai iki gruodžio 16 dienos imtinai.
Regiono šalys atvykimo ribojimų rusams ėmėsi Maskvai tęsiant invaziją Ukrainoje.