12.9 C
Panevėžys
Šeštadienis, 24 rugsėjo, 2022

Prezidentas įteikė apdovanojimus žydų gelbėtojams: apdovanotas ir amžinatilsis kunigas A. Lipniūnas

AutoriusSAMANTA ILONYTĖFotoLRP
Prezidentas įteikė apdovanojimus žydų gelbėtojams: apdovanotas ir amžinatilsis kunigas A. Lipniūnas. Apdovanojimą už jį atsiėmė Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos direktorė Danutė Kriščiūnienė.

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį artėjančios Lietuvos žydų genocido atminimo dienos proga įteikė apdovanojimus žydų gelbėtojams ir jų artimiesiems. Prezidento dekretu Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanoti 37 Lietuvos žydų gelbėtojai, iš jų 35 – po mirties. Vienas iš jų – kunigas Alfonsas Lipniūnas.

Ištremtas už pagalbą žydams

Apdovanojimą už jį atsiėmė Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos direktorė Danutė Kriščiūnienė. Jai A. Lipniūnas buvo močiutės brolis. Kartu su D. Kriščiūniene į Prezidentūrą vyko dėdė ir pusbrolis.

„Atsiimti šį apdovanojimą – labai geras, malonus ir šiltas jausmas. Gyvenime daugiau tokio jausmo nebebus“, – sakė ji.

Moteris atskleidė, kad jos amžinatilsis dėdė A. Lipniūnas išgelbėjo nesuskaičiuojamą skaičių žydų. „Žmonės iki šiol net bijo apie tai kalbėti ir atskleisti tokius darbus. Už žydų gelbėjimą dėdė buvo ištremtas į Štuthofo stovyklą“, – pasakojo D. Kriščiūnienė.

Moteris taip pat pridūrė, kad atsiimti apdovanojimą iš G. Nausėdos rankų – garbė. „Jie su žmona Diana – labai malonūs žmonės. Jau ne pirmą kartą su jais bendrauju. Tai, visgi, ne eilinės asmenybės.“

Lietuvos žydų tragedija atėmė iš Lietuvos žmonių ateitį

Apdovanojimai skirti Bronislavai Barkauskienei, Anastazijai Bendoraitienei, Juozapui Bendoračiui, Kotrinai Gerkienei, Jonui Jakubauskui, Silvestrui Jakubauskui, Magdalenai Jakubauskienei, Onai Jankauskienei, Aurelijai Jankevičienei, Antanui Januškai, Petrui Januškai, Petrei Januškienei, Zofijai Januškienei, Marei Januškytei,  Antanui Kačanauskui, Apolonijai Kačanauskienei-Slavinskaitei, Pranui Kasperaičiui,  Alfonsui Lipniūnui, Zofijai Lopečienei, Antanui Lopečiui, Bronislovui Lopečiui, Marijai Medėmienei.

Taip pat apdovanota Elena Mockaitytė, Stanislovas Paluckas, Zuzana Pašakarnienė,  Genovaitė Remeikienė, Antanina Samoškienė, Antanas Smetona, Paulina Staškevičienė, Aniceta Staškevičiūtė, Ona Šeputienė, Ona Šimkienė, Stasys Šimkus, Teresė Marija Tamulionienė, Elena Ungailienė, Ona Vaitkevičienė, Adomas Vaitkevičius.

G. Nausėda.

„Artėjanti Lietuvos žydų genocido atminimo diena – lyg atvira, negyjanti žaizda, iš kurios net ir dabar, daugybei metų praėjus, sklinda skausmas ir sielvartas. Ši diena mums atneša aiškų tragiškos praeities supratimą, be kurio negalėtume adekvačiai įvertinti šių dienų iššūkių“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas pabrėžė, kad Lietuvos žydų tragedija atėmė iš Lietuvos žmonių ateitį, kurioje būtų užtekę vietos visų tautinių grupių nariams.

Šie apdovanojimai – tai labai konkreti išraiška šviesių prisiminimų ir dėkingumo

Anot G. Nausėdos, beprasmiškas Holokausto nusikaltimas, kurio aukomis tapo šimtai tūkstančių Lietuvos piliečių žydų, „yra neatšaukiamas ir nepataisomas“.

„Tačiau šiandien prisiminsime tuos, kurie didžios neteisybės akivaizdoje neliko abejingi. Tuos, kurie ne nusisuko, o ištiesė ranką artimui savo, rizikuodami tiek savo pačių, tiek ir artimųjų gyvybėmis“, – sakė jis.

Prezidentas kalboje pabrėžė, kad kiekvienas, ryžęsis gelbėti ir ginti mirčiai pasmerktus Lietuvos žydus, metė iššūkį okupaciniam režimui ir rizikavo tiek savo, tiek ir artimųjų gyvybėmis. Anot šalies vadovo, jiems įteikiami Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiai atspindi unikalų žmogišką gelbėtojų ir išgelbėtųjų ryšį.

Prezidentas įteikė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžių.

„Šie valstybės apdovanojimai – tai labai konkreti išraiška šviesių prisiminimų ir dėkingumo, kuris buvo perduodamas iš kartos į kartą, kad palaikytų neblėstantį tikėjimą žmoniškumu“, – teigė prezidentas.

Lietuvos žydų genocido atminimo diena minima kiekvienų metų rugsėjo 23 dieną.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžyje paminėta Lietuvos žydų genocido diena

confident-noyce

Baltijos šalių ir Lenkijos premjerams skirti tarptautinės lyderystės apdovanojimai

confident-noyce

Kaip niekada garsi Europos judumo savaitė baigėsi: judriausios savivaldybės titulą gavo Panevėžys

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau