Premjeras sako, kad tarnyba kariuomenėje ir politika yra nesuderinama

Premjeras sako, kad tarnyba kariuomenėje ir politika yra nesuderinama

Saulius JAKUČIONIS (BNS) / BNS nuotr.

S. Skvernelis.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad tarnyba kariuomenėje ir buvimas politikoje yra nesuderinami dalykai.

„Turėtų būti atskira tarnystė valstybei specialiose tarnybose, ar tai būtų krašto apsaugos, ar tai būtų vidaus reikalų sistema, ar kitos statutinėse organizacijos, nuo dalyvavimo politikoje“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė premjeras.

„Aš manau, kad ta riba yra svarbi ir nenorėčiau, kad būtų politizuotos tiek mūsų krašto apsauga, tiek mūsų vidaus reikalų sistema ar kitos specialios statutinės organizacijos“, – pridūrė jis.

BIC

Taip jis kalbėjo kaistant diskusijoms, ar kariams savanoriams turėtų būti leidžiama dalyvauti politikoje.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas trečiadienį nusprendė kreiptis į Vyriausybę, kad ši pateiktų teisės aktus, aiškiau reglamentuojančius karių savanorių statusą ir galimybes būti politikais.

Premjeras teigė, kad su šiuo prašymu kol kas nėra susipažinęs, tačiau Vyriausybė pateiks savo išvadą.

Diskusija šiuo klausimu kilo Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) gavus kariuomenės teisininkų išaiškinimą, kad karių savanorių tarnybą įstatymai priskiria tikrajai karo tarnybai.

Konstitucija draudžia tikrąją karo tarnybą atliekantiems asmenims būti dirbti Seime ir savivaldybių tarybose.

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis abejojo dėl Seimo komiteto prašymo. Pasak jo, dar pernai Seimui pateiktuose, bet iki šiol nepriimtuose teisės aktų projektuose yra aiškiai parašyta, kad buvimas Krašto apsaugos savanorių pajėgose yra tikroji karo tarnyba.

Vis dėlto ministras teigė esąs už siūlymą prašyti Konstitucinio Teismo įvertinti, ar draudimas kariui savanoriui dalyvauti rinkimuose yra proporcingas.

Kariuomenė sako, kad politikų dalyvavimas Krašto apsaugos savanorių pajėgose kelia riziką turėti „popierinę kariuomenę“, nes nebus aišku, ar šie asmenys atvyks į kariuomenę.

Kariais savanoriais gali tarnauti 18–60 metų amžiaus Lietuvos piliečiai. Žmogui tapus kariu savanoriu, jis siunčiamas į trijų savaičių trukmės įgūdžių kursą, paskui kariai savanoriai dažniausiai tarnauja savaitgaliais, per metus pratybose jie dalyvauja nuo 20 iki 50 dienų.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.