-5 C
Panevėžys
Šeštadienis, 9 gruodžio, 2023

Prasidėjo Panevėžio rajone esančios Pašilių pelkės atkūrimo darbai

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoKREKENAVOS REGIONINIS PARKAS
Prasidėjo Panevėžio rajone esančios Pašilių pelkės atkūrimo darbai.

Krekenavos regioniniame parke buveinių apsaugai svarbioje teritorijoje Pašilių pelkė vykdomi Europos Bendrijos svarbos buveinių tvarkymo darbai.

Pašilių pelkės dalis patenka į Krekenavos regioninio parko Ramygalos telmologinį draustinį. Jis įsteigtas siekiant išsaugoti Pašilių pelkinį kompleksą su Nevėžio žemumai būdingomis biocenozėmis, saugomų vabzdžių – auksuotųjų šaškyčių ir augalų – žvilgančiųjų riestūnių populiacijas.

Pašilių pelkėje saugomos buveinių apsaugai svarbios teritorijos: aktyvios aukštapelkės, degradavusios aukštapelkės, šarmingos žemapelkės, tarpinės pelkės ir liūnai, pelkėti lapuočių miškai, pelkiniai miškai.

Pašilių pelkė priklauso vandenskyriniam pelkiniam kompleksui, vadinamam Pašilių durpynu, kuris išvagotas melioracijos grioviais. Teritorija, kurioje buvo natūralios pelkės, pradėta sausinti dar XIX a., ypač intensyvūs darbai vyko paskutiniaisiais XX a. dešimtmečiais. Alkaežerio kanalas ir Tvenkimo kanalas buvo iškasti pagal melioracijos projektus, atliekant miškų sausinimą, tuo pačiu metu ištiesintas ir Liaušės upelis.

Tai kartu su klimato kaita lėmė labai spartų viso pelkinio komplekso sausėjimą ir jo augalijos sukcesiją. Teritorijoje esančios pelkės ir pelkiniai miškai dėl melioracijos poveikio ir toliau degraduoja. Kiek geriau išlikęs tik nedidelis aukštapelkės masyvas, tarpinių pelkių ir liūnų buveinė bei nedidelė dalis pelkinių miškų. Dėl pažeisto hidrologinio režimo vietovė užauga krūmais, medžiais, nendrėmis.

Pagrindinis šios ekosistemos tvarkymo būdas yra vandens lygio pakėlimas patvenkiant drenuojančius kanalus ir sumedėjusios augalijos pašalinimas. Tvarkymo darbai Pašilių pelkėje vykdomi vadovaujantis techninio projekto sprendiniais Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio patikėjimo teise administruojamuose valstybinės reikšmės miškuose. Pelkėje 2018 metais buvo įrengti 2 gręžiniai su automatinėmis vandens lygio matavimo ir duomenų kaupimo sistemomis.

Prasidėjo Panevėžio rajone esančios Pašilių pelkės atkūrimo darbai

Sausinimo kanaluose numatyta įrengti 11 žemės užtvarų, apie 100 metrų tvenkimo kanalo atkarpa užverčiama žemės gruntu. Užtvarų įrengimui naudojamos tik natūralios, gamtai draugiškos medžiagos: atvežtinė mediena, durpinis gruntas, akmenys.

Biologinės įvairovės kirtimai vykdomi EB svarbos buveinėse: 7110 Aktyvios aukštapelkės, 7120 Degradavusios aukštapelkės, 7230 Šarmingos žemapelkės. Sumedėjusios augalijos kirtimai vykdomi 19 ha plote.

Hidrologinio režimo atkūrimo darbai finansuojami vykdomi pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą.

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų Sanglaudos fondo lėšomis. Hidrologinio režimo atkūrimo darbus vykdo rangovas – Loretos Petkevičienės individuali įmonė. Projekto vykdytojas – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba. Projekto partneris – Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Projekto veiklų pabaiga numatyta 2023 m. gruodžio 31 d.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Įsteigtas Juodymų telmologinis draustinis, saugosiantis Rokiškio rajone esančią pelkę

confident-noyce

Siekiant išsaugoti Rėkyvos pelkę, jos teritorijoje ketinama iškirsti dalį medžių, krūmų

confident-noyce

Marijampolės savivaldybėje, pelkėje prie namų, kaip įtariama, paskendo vyras

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau