Pranešama apie neįprastai didelę ozono skylę

AutoriusGISMETEO.LTFotoESA

Ozono skylė Žemės apsauginiame ozono sluoksnyje, kuri pasirodo virš Pietinio pusrutulio, yra didesnė nei įprastai ir praėjusią savaitę ji užėmė plotą, didesnį už Antarktidą.

Ozono sluoksnį eikvoja cheminės reakcijos, kurias skatina saulės energija, ir kurios sukelia šalutinius žmogaus sukurtų cheminių medžiagų produktus, kurie išsilaiko atmosferoje.

Kasmet, tarp rugpjūčio ir spalio mėnesių, žyminčių vasaros sezoną pietų pusrutulyje, tai sukelia skylės susiformavimą virš pietų polio, o jos pikas pasiekiamas spalio mėnesio pradžioje.

Skylės dydis yra stipriai priklausomas nuo orų sąlygų. Vėsios sąlygos praėjusiais metais lėmė didžiausią per stebėjimų istoriją ozono skylę, tuo tarpu 2019 metais ji buvo pati mažiausia.

Po vidutinės šių metų pradžios, rugsėjo pirmoje pusėje, ozono skylė gerokai išaugo, skelbia Europos sąjungos „Copernicus“ atmosferos stebėjimo tarnyba. Praėjusią savaitę ji apėmė apie 23 milijonų kvadratinių kilometrų teritoriją.

Įprastinių orų sąlygų metais ši skylė paprastai užauga iki maksimalaus ploto, siekiančio apie 20,7 milijonus kvadratinių kilometrų.

Nepaisant šių natūralių svyravimų, ekspertai tikisi, kad skylė visam laikui užsivers iki 2050 metų, taip reaguojant į ozoną ardančių cheminių medžiagų apribojimus, įsigaliojusius 1987 metais.

„Prognozės rodo, kad šių metų skylė išaugo į didesnę nei įprasta,“ – sakė Vincent-Henri Peuch iš „Copernicus“ atmosferos stebėjimų tarnybos.

„Mes stebime gana didelę ir potencialiai gilią ozono skylę.“

Anot Dr. Peuch, ozono skylė, kuri buvo stebima praėjusiais metais, iš pradžių niekuo neišsiskyrė, tačiau vėliau tapo viena ilgiausiai trukusių šio fenomeno apraiškų per stebėjimų istoriją.

Iš tiesų, atlikus „Copernicus Sentinel-5P“ palydovo matavimus paaiškėjo, kad praėjusių metų skylė taip pat buvo viena didžiausių ir giliausių pastaraisiais metais, o jos bendras plotas pasiekė maždaug 25 milijonų kvadratinių kilometrų plotą.

Kaip skelbia Europos kosmoso agentūra, praėjusių metų skylę plėstis skatino „stiprus, stabilus ir šaltas poliarinis sūkurys“, kuris nuolat žemino ozono sluoksnio temperatūrą virš Antarktidos.

Šių metų ozono skylės evoliucija atrodo progresuojanti tuo pačiu keliu ir šiuo metu ji yra didesnė už 75 proc. skylių, fiksuotų nuo 1979 metų.

„Ši ozono evoliucija yra tai, ko mes tikimės, atsižvelgiant į dabartines atmosferos sąlygas,“ – sakė Europos vidutinio laikotarpio orų prognozių centro vyresnioji mokslininkė Antje Inness. „Ozono skylės progresas per ateinančias savaites bus nepaprastai įdomus.“

Šiais metais, anot Dr. Peuch, „sūkurys yra gana stabilus ir stratosferinės temperatūros yra net žemesnės, nei jos buvo pernai, taigi, per artimiausias dvi-tris savaites ozono skylė gali dar šiek tiek padidėti.“

„Ozono skylės stebėjimas virš Pietų ašigalio privalo būti interpretuojamas atsargiai, nes vienos skylės dydis, trukmė ir ozono koncentracijos yra veikiamos vietinio vėjų lauko arba meteorologijos aplink Pietų polį.“

Pirmą kartą ozono sluoksnio irimą mokslininkai nustatė 1970-aisiais.

Buvo išsiaiškinta, kad žmonių sukurtos cheminės medžiagos, tiksliau halogenangliavandeniliai šaldymo skysčiai ir chlorfluorangliavandeniliai (CFC), didino irimo procesus.

1987 metais, pagal tarptautinę sutartį, vadinamą Monrealio protokolu, buvo pradėta laipsniškai atsisakyti šių gaminių gamybos ir vartojimo.

Vis dėlto, faktas, jog ozono sluoksnio atsistatymas yra labai lėtas procesas.

Iš tiesų ekspertai prognozavo, kad tai užtruks bent iki 2060-ųjų, kol žalingos medžiagos, naudojamos šaldymo skysčiuose ir purškimo skardinėse, visiškai pranyks iš atmosferos.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Baiminasi, kad palydovų gausa gali ardyti ozono sluoksnį

confident-noyce

Ozono skylė virš Antarktidos nustebino savo dydžiu: tokios nebuvo jau daugybę metų

confident-noyce

Dėl klimato kaitos gėlės visame pasaulyje keičia savo spalvas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau