Praėjus penkiems metams po reido prieš Bin Ladeną „al Qaeda“ susilpnėjusi, bet...

Praėjus penkiems metams po reido prieš Bin Ladeną „al Qaeda“ susilpnėjusi, bet neįveikta

BNS / DELFI nuotr.

Praėjus penkeriems metams po džihadistų judėjimo „al Qaeda“ vadovo Osamos bin Ladeno nužudymo, jo įkurtas tinklas toli gražu nėra išardytas, nors ir patyrė virtinę skaudžių pralaimėjimų.

„Al Qaeda“, nors ir nustelbta pasaulinės džihadistų galiūnės „Islamo valstybės“ (IS), tebėra stipri ir išlieka pavojinga grėsme, sako eksprtai.

Pernai įvykdytos žudynės satyrinio žurnalo „Charlie Hebdo“ redakcijoje Paryžiuje ir virtinė šaudynių Vakarų Afrikoje parodė, kad „al Qaeda“ išlieka pajėgi surengti jos vizitine kortele tapusių įspūdintų atakų.

BIC

Be to, jos kovotojai Sirijoje ir Jemene pasinaudojo chaotiška padėtimi ir perėmė kontrolę didelėse teritorijose, netgi skelbdamasi galinti tapti alternatyva žiauriam IS valdymui.

Kai JAV specialiosios pajėgos nukovė O.bin Ladeną 2011 metų gegužės 2-ąją, grupuotė, įkurta 9-o dešimtmečio pabaigoje, jau buvo smarkiai susilpnėjusi, o daugelis jos kovotojų bei lyderių žuvę arba sučiupti per JAV „karą su teroru“.

Po O.bin Ladeno žūties tarp džihadistų kilo vidaus nesutarimų, kai naujasis „al Qaeda“ vadovas Aymanas al Zawahiri (Aimanas Zavahiris) stengėsi įsitvirtinti valdžioje. Galiausiai vienas iš šio tinklo padalinių – Irako „al Qaeda“ – pasiskelbė savarankiška grupuotė, Islamo valstybe Irake ir Levante (ISIL).

Po to, kai 2014 metais užėmė didelę dalį Irako ir Sirijos teritorijos, ši grupuotė paskelbė islamo „kalifatą“ savo kontroliuojamose teritorijose ir sutrumpino savo pavadinimą iki „Islamo valstybės“.

Nuo to laiko IS nustelbė savo buvusią partnerę, pritraukdama tūkstančius džihadistų ir prisiėmusi atsakomybę dėl šimtus žmonių gyvybių nusinešusių atakų Bruselyje, Paryžiuje, Tunise, Turkijoje, Libane, Jemene, Saudo Arabijoje, taip pat susprogdino Egipte vieną Rusijos keleivinį lainerį.

Karas daugialypėje terpėje

„Emyru“ pasiskelbusiam IS vadovui Abu Bakrui al Baghdadi (Abu Bakrui Bagdadžiui) ištikimybę prisiekė virtinė ekstremistų grupuočių Artimuosiuose Rytuose ir kitur pasaulyje. Ypač stiprios su „Islamo valstybe“ susijusios grupuotės veikia Egipto Sinajaus pusiasalyje ir Libijoje.

Paryžiuje dirbantis islamo ir džihadistų grupuočių ekspertas Jeanas-Pierre’as Filiu (Žanas Pjeras Filiu) sakė, kad IS itin veiksmingai naudoja naująsias technologijas, kurios buvo vienas iš veiksnių, padėjusių pranokti mažiau šiai sričiai dėmesio skiriančią „al Qaeda“.

„Al Qaeda“ propaganda tapo nematoma socialiniuose tinkluose dėl daugialypės terpės karo mašinos, kurią „Daesh“ sugebėjo sėkmingai sukurti“, – pažymėjo J.-P.Filiu, vartodamas IS arabišką akronimą.

„Al Qaeda“ pralaimėjo „Daesh“ visur, išskyrus Sachelį“ – Šiaurės Afrikos dykumų regioną, pridūrė jis.

Vašingtone įsikūrusio Brookingso (Brukingso) instituto ekspertas Williamas McCantsas (Viljamas Makantsas) pritarė, kad „al Qaeda“ iš dalies užleido pozicija IS, bet pažymėjo, kad ši organizacija atsigauna.

„Al Qaeda“ turi tvirtą pagrindą Sirijoje ir Jemene“, – aiškino jis.

Sirijoje šio tinklo padalinys „al Nusra Front“ yra viena stipriausių jėgų, kovojančių su prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimu ir kontroliuoja dideles teritorijas šiaurinėje Idlibo provincijoje.

Tuo tarpu Arabijos pusiasalio „al Qaeda“ (AQAP) užėmė dideles teritorijas Jemeno pietuose ir pietryčiuose, kai tos šalies kovoja su Irano palaikomais šiitais sukilėliais, užėmusiais sostinę Saną ir kitas teritorijas.

Vis dėlto AQAP praeitą savaitę patyrė nesėkmę, kai Jemeno pajėgos atkovojo svarbų al Mukalos uostamiestį, kurį džihadistai kontroliavo ilgiau negu metus.

Atakos Paryžiuje ir Vakarų Afrikoje

Kol kas AQAP išlieka pagrindinė džihadistų jėga Jemene: ši grupuotė ten turi tūkstančius narių, o IS – tik kelis šimtus, sakė W.McCantsas.

AQAP, kurią Vašingtonas laiko geriausiai organizuota ir pavojingiausia „al Qaeda“ grupuote, taip pat yra prisiėmusi dėl vienos svarbiausių šio tinklo įvykdytų atakų per kelerius pastaruosius metus.

Pernai sausį į „Charlie Hebdo“ redakciją Paryžiuje įsiveržė automatais ginkluoti užpuolikai, kurie ten nužudė 12 žmonių. Dėl to išpuolio atsakomybę prisiėmė AQAP.

Kitas padalinys – Islamiškojo Magribo „al Qaeda“ (AQIM) – nuo lapkričio įvykdė išpuolių viešbučiuose ir restoranuose Malyje, Burkina Fase ir Dramblio Kaulo Krante, per kuriuos žuvo dešimtys žmonių, tarp jų daug užsieniečių.

Atakos Vakarų Afrikoje „vėl įtvirtino AQIM buvimą regione ir parodė, kad jos pasiekiama teritorija išsiplėtė“, kovą rašė Niujorke įsikūrusi žvalgybos konsultacinė agentūra „The Soufan Group“.

„AQIM panaudojo tas atakas, kad mestų iššūkį „Islamo valstybės“ įtakai, pademonstruotų ir padidintų jai teikiamą palaikymą, taip pat parodytų, kad ji yra vieninga po ankstesnio žalingo susipriešinimo“, – pridūrė analitikai.

Briuselyje įsikūrusi idėjų kalvė „International Crisis Group“ (ICG) pripažįsta, kad „Islamo valstybė“ smarkiai pakeitė džihadistų pasaulio paveikslą, bet „al Qaeda“ „evoliucionavo“, o jos padaliniai Šiaurės Afrikoje, Somalyje, Sirijoje ir Jemene „tebėra stiprūs, o kai kurie – stipresni negu anksčiau“.

„Jie susisaistė su vietos sukilimais, demonstruodami tam tikrą pragmatizmą, vengimą žudyti musulmonus ir jautrumą vietos normoms“, – rašo ICG.

„Al Qaeda“ vadovai Jemene ir kitur smerkė IS dėl kai kurių jos veiksmų, įskaitant šiitų mečečių sprogdinimus.

„Džihadas tęsis dešimtmečius“

Akivaizdu, kad Jungtinės Valstijos tebelaiko „al Qaeda“ svarbia grėsme ir aktyviai rengia bepiločių lėktuvų smūgius prieš šią grupuotę Jemene.

Per tas atakas žuvo daug aukšto rango džihadistų, tarp jų antrasis pagal rangą „al Qaeda“ lyderis Nasiras al Wuhayshi (Nasiras Vuhaišis), nukautas pernai birželį.

Šių metų kovą per JAV smūgį vienai AQAP mokymų stovyklai Jemene žuvo bent 71 kovotojas.

Prancūzijos naujienų portalo „Atlantico“ balandžio pradžioje paskelbtame straipsnyje buvęs žvalgybos pareigūnas Alainas Rodier (Alenas Rodjė) sakė, kad IS dabar yra dėmesio centre, bet „al Qaeda“ galimybės ilguoju laikotarpiu galbūt yra geresnės.

Paskubėjusi paskelbti savo kalifatą ir primesti savo valdžią, IS tapo lengvesniu taikiniu, o tūkstančiai šios grupuotės šalininkų buvo nukauti per aviacijos smūgius, surengtus JAV vadovaujamos koalicijos ir Rusijos.

„Islamo valstybės“ žiaurus valdymas taip pat atgrasė jos potencialius šalininkus, o kitos grupuotės, tarp jų „al Nusra Front“ stengėsi bendradarbiauti su vietos jėgomis savo kontroliuojamose teritorijose.http://www.bns.lt/

„Al Qaeda“ tėvo įkūrėjo mirtis jokiu būdu nereiškia jo atžalų galo, – rašo A.Rodier. – Šis džihadas tęsis dešimtmečius.“

AIK

H2Auto plovykla

Mano namukas

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.