Praėjęs mėnuo nuo pat stebėjimų pradžios tapo karščiausiu birželiu pasaulyje

Praėjęs mėnuo nuo pat stebėjimų pradžios tapo karščiausiu birželiu pasaulyje

Gismeteo.lt / DELFI nuotr.

2019 metų birželis 2ºC viršijo normą ir pasauliniu mastu tapo karščiausiu nuo pat stebėjimų pradžios birželio mėnesiu, skelbia Europos Sąjungos Palydovų centras (European Union’s Satellite Agency).

Ši žinia nenustebins Prancūzijos gyventojų, kurie birželio 28 d. 1,8ºC pagerino nacionalinį temperatūros rekordą.

Tai menka staigmena ir centrinei Europai, kur daugelis regiono valstybių susidūrė arba su aukščiausiomis visų laikų temperatūromis, arba nustatė naujus birželio mėnesio rekordus.

BIC

137 stotys iš 150 Čekijoje fiksavo 30 metų fiksuotų duomenų rekordą. Iš šių meteorologinių stočių, 41 jų buvo pasiekti birželio mėnesio rekordai.

Daugiau nei pusėje Šveicarijos stočių buvo pasiekti visų laikų birželio mėnesio rekordai.

Ispanijoje Madridas tapo dar viena vietove, kur pasiektas visų laikų birželio mėnesio temperatūros rekordas.

Visos meteorologinės stotys išskyrus vieną, Ispanijos Kasteljono provincijoje šios karščio bangos metu fiksavo karščiausią istorijoje birželio mėnesio dieną.

Londone ir jo apylinkėse termometrų stulpeliai taip pat perkopė 32°C, tad buvo fiksuota viena karščiausių Jungtinės Karalystės birželio mėnesio dienų per pastaruosius 40 metų.

27–32°C karštis buvo fiksuotas ir pietinėje Norvegijoje ir Švedijoje, atokiau nuo pakrantės. Osle temperatūra buvo pasiekusi 26°C, kai įprasta temperatūra būna artima 19°C.

Anksčiau tą mėnesį Grenlandijoje vos per vieną dieną fiksuotas 2 milijardų tonų ledo praradimas, kuris įvyko gerokai anksčiau prieš įprastą tirpsmo piką. Daugybė kitų vietų pasižyminčių ypatingai didele populiacija, tarp kurių ir Delis, taip pat nustatė naujus karščio rekordus.

Karšta buvo ne visur ir kai kuriose pasaulio vietose praėjęs mėnuo žengė į vėsesnę pusę. Tarp šių pavyzdžių galima paminėti Kvinslandą, saulėtąją Australijos valstiją, kurioje iškrito staigmena tapęs sniegas.

Europos vidutinės trukmės orų prognozių centras (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) panaudojo duomenis iš „Copernicus“ klimato kaitos programos („The Copernicus Climate Change Service“) ir nustatė, kad globalus vidurkis 0,1ºC viršijo 2016 metų birželio rezultatą – ankstesnį rekordą.

Europoje šis birželio mėnesis ankstesnį rekordą lenkė 1ºC.

Daugelis ataskaitų vis dažniau šiuos pokyčius sieja su žmonių vykdomos veiklos sukelta klimato krize ir tiria žmonių indėlį į ekstremalius orų reiškinius.

Organizacija „World Weather Attribution“, vienijanti geriausius Europos meteorologus, parengė 32 puslapių ataskaitą apie Prancūzijos karščio bangą. Čia temperatūra birželį buvo būdinga Mirties Slėniui, esančiam JAV.

Pietryčių Prancūzijoje Gallargues-le-Montueux apylinkėse termometrų stulpeliai čia šoktelėjo net iki 45,9°C ir viršijo ankstesnį nacionalinį rekordą, kuris 2003 metų rugpjūčio 12 d. Conqueyrac siekė 44,1°C.

Tarp pagrindinių atradimų, skelbiamų ataskaitoje, yra paminėta tai: „Panašiai dažnos karščio bangos prieš maždaug šimtmetį būtų buvusios maždaug 4ºC vėsesnės“ bei „Karščio banga tapo mažiausiai 5 kartus labiau tikėtina dėl žmonių sukelto globalinio šiltėjimo.“

Vienas iš ataskaitos autorių Robert Vautard savo „Twitter“ paskyroje atradimus apibendrino štai taip: „Karščio banga Prancūzijoje tapo mažiausiai 5 kartus labiau tikėtina dėka klimato kaitos. Vis dėlto, mes iš modelių ir stebėjimų negalime pasakyti daugiau, visų pirma dėl to, kad ji tokia ekstremali, jog statistika pasiekė savo limitus, o visų antra – modeliai nėra pakankamai tikslūs.“

Palydoviniai duomenys renkami tik pastaruosius 40 metų, o išsamūs duomenys apie sausumos ir jūros temperatūras datuojami tik nuo 20 amžiaus pradžios.

Pakaitiniai duomenys, besiremiantys ledo šerdimis, medžių rievėmis ir stalagmitais nėra nei iki galo tikslūs, nei pakankamai plataus masto, dėl ko negali mums pateikti ankstesnių globalių matavimų reikšmių.

Nepaisant to, joks kitas birželio mėnesis, nuo kalendoriaus išradimo, neprilygo šiųmečiam.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.