
Bene kiekvienas yra matęs vaidybinius filmus ar televizijos serialus, kuriose pagrindiniais herojais yra pareigūnai šunys. Tiesa, keturkojų gyvenimas tarnyboje kur kas rimtesnis nei televizijos ekranuose. Šiuo metu Panevėžio apskrities vyriausiajame policijos komisariate tarnybą atlieka 3 šunys ir 3 kinologai. O visai neseniai pareigūnų gretas papildė dar tik dviejų mėnesių kalytė Čeri, kurios laukia įkvepianti ir pilna nuotykių tarnyba.
Naujokė, būsima pareigūnės Renatos Milaknės pagalbininkė Čeri, į Panevėžio policijos gretas atvyko iš Čekijos. Mat tinkamą šuniuką tarnybai nėra lengva išrinkti, jie turi atitikti darbui reikalingus kriterijus.
„Mums svarbi ne tik išvaizda, tačiau ir charakterio savybės. Renkant naują pareigūną-šunį stebime, jog jis būtų energingas ir reaguojantis į aplinką, žaismingas, smalsus ir, aišku, drąsus“, – naujienų portalui JP pasakojo Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalistinių tyrimų biuro Kriminalistinio aptarnavimo skyriaus Kinologų grupės specialistas Arūnas Petraitis.
Dresūra prasideda nuo pirmųjų mėnesių
Kaip teigia A. Petraitis, šuns dresūra prasideda nuo pirmųjų mėnesių iki pat keturkojo senatvės.
Šiuo metu naujokei policijos pagalbininkei Čeri yra 2 mėnesiai ir ji jau dabar pradedama mokyti dresūros pradmenų: kalytė pratinama prie vardo, socializuojama su kitais šunimis bei žmonėmis, treniruojama įvairioje aplinkoje.
„Svarbu kaip pateikiamas mokymasis šuniui, jam turi būti smagu ir įdomu. Šunį visada skatiname skanėstais, su juo žaidžiame. Mums tarnyba ir šuns dresavimas yra darbas, šuniui tai turi būti žaidimas, kitaip jam bus neįdomu ir keturkojis taps apatiškas“, – apie dresūros ypatumus kalbėjo kinologas.
Per vienerius dresūros metus Čeri turės išmokti dresavimo pagrindų. Turės išmokti paklusti, išmokti sekti, ieškoti daiktų, žmonių. Žinoma, turės išmokti ir saugoti.
„Toks pagrindinis parengimo ciklas privalomas visiems tarnybiniams šunims. Vėliau vyksta šuns specializacija. Policijoje tarnybiniai šunys ieško narkotinių ir psichotropinių medžiagų arba lavonų, dingusių žmonių. Sprogmenų ir šaudmenų paieškai tarnybinius šunis dresuoja „Aro“ pareigūnai“, – pasakojo A. Petraitis.

Tarnauti policijoje dažniausia pasirenkami vokiečių ir belgų aviganiai
Kinologo teigimu, tarnauti policijoje dažniausiai pasirenkami vokiečių arba belgų aviganiai.
„Tai veislės, kurias lengviausia dresuoti. Tačiau muitinės pareigūnai dresuoja spanielius ar kitus medžioklinių veislių šunis, kadangi jiems dažniau reikia ieškoti narkotinių medžiagų, o tam reikia mažesnio šuns. Mažesnį tarnybinį šunį galima leisti ieškoti narkotikų ar kitų daiktų ir automobiliuose ar mažesnėse patalpose. Tuo tarpu toks darbas vokiečių aviganiui gal sukelti keblumų“, – pasakojo Panevėžio VPK atstovas.
Tarnyba – septyneri metai
Pagal parengtą programą, tarnybinis šuo, sulaukęs 7 metų, gali būti išleistas į „pensiją“, tačiau, jeigu augintiniui pavyksta išlaikyti gerą sveikatą bei darbingumą, jis gali dirbti ir toliau. Be to, kinologas be jau turimo šuns, privalo pradėti dresuoti ir naują keturkojį. Mat šuns paruošimas tarnybai užtrunka nei daug, nei mažai – apie vienerius metus.
„Taikant tokį metodą, kinologui būna lengvas perėjimas: tuo pačiu metu gali dirbti ir su senu šunimi, ir auklėti naująjį“, – teigė pareigūnas A. Petraitis.
Kinologo teigimu, šunys – kaip ir žmonės: vieni tarnauja iki paskutinės dienos, kiti, deja, neturi tokios stiprios sveikatos ir nepajėgia tarnyboje išbūti ilgiau.
Darbo metu visada atsižvelgiama į gyvūno gerovę ir būklę. O išėjus į „pensiją“, tarnybinį šunį pasilieka auginti pats kinologas, kuris su pastaruoju ir dirbo.

Jaudinantis darbas
Šunų-pareigūnų darbas – sulaikyti nusikaltėlius, ieškoti narkotinių medžiagų, žmonių ir jų kūnų. Jie – policijos pareigūnai. Keturkojai pareigūnai, kurių darbo svarba nei kiek nemenkesnė nei kitų pareigūnų.
Dar praėjusią savaitę Panevėžio VPK kinologai buvo iškviesti padėti kolegoms Biržuose. Tarnybinis šuo Lordas, išvykęs atlikti kratos, vienoje iš apžiūrimų sodybų, ūkiniame pastate atrado ir pareigūnams parodė gana nemenką narkotikų slėptuvę.