Po lietaus pastebėjo keistą fenomeną – sliekų „viesulą“

AutoriusGISMETEO.LTFotoFACEBOOK

Daugelis žino, kad po lietaus žemės paviršiuje pasirodo gausybė sliekų, tačiau neseniai Naujajame Džersyje po praūžusios liūties ėmė formuotis keistas „sliekų tornadas“, privertęs mokslininkus nemenkai pasukti galvas.

Hobokeno gyventoja didžiules šimtų sliekų suformuotas spirales pastebėjo ant šaligatvio.  Šie šliaužiantys sutvėrimai nejudėjo ratu, tačiau keli pavieniai sliekai rangėsi vietoje.

Yra žinoma, kad sliekai formuoja „bandas“ – tankius mazgus, sudarytus iš tūkstančių sliekų, tačiau negirdėta, kad jie formuotų tokias palaidas struktūras.

Kyungsoo Yoo, Minesotos universiteto biologas „Live Science“ sakė, kad nors po lietaus sliekai būriais išlenda į žemės paviršių, tačiau niekada anksčiau jis nebuvo regėjęs tokio cikloninio grupavimosi.

Šią formą jis pavadino „labai įdomia“.

Su šiuo paslaptingu fenomenu kovo 25 d. susidūrė moteris, vedžiojusi savo šunį netoli Hadsono upės. Fotografijas paviešinus internete, nusirito teorijų, apie šį keistą susibūrimą, banga.

Kai kurie komentatoriai dėl jo kaltino biblijinį marą, o kiti prisiminė pastarąją „Sliekų pilnatį“, kurios vardu Amerikos indėnai vadino ankstyvą pavasarį patekančią pilnatį, kuomet žemė jau tampa pakankamai šilta, kad iš jos į paviršių imtų lysti sliekai.

Vienas „Reddit“ vartotojas spėjo, kad sliekai buvo „mirties spiralėje“ – fenomene, kuris pasitaiko tarp skruzdėlių kareivių, kuomet jų nariai tampa atskirti nuo pagrindinės kolonijos.

Skruzdės pameta savo bendruomenės paliktus feromonų pėdsakus ir ima sekti viena kitą nesibaigiančiomis kilpomis, kas dažnai baigiasi jų mirtimi nuo išsekimo.

Šis fenomenas taip pat stebėtas tarp vikšrų ir žuvų.

Taip pat vyrauja teorija, jog netoliese stovinčio gatvės žibinto sukeltas elektromagnetinis laukas galėjo sutrikdyti sliekų navigaciją.

Remiantis „2015 metų Nacionalinio sveikatos instituto ataskaita“, kai kurios kirmėlės gali jausti šiuos laukus.

Judėjimas link magnetinio lauko padeda Caenorhabditis elegans, vieno milimetro ilgio permatomoms apvaliosioms kirmėlėms, surasti maisto šaltinius, teigia biologai iš Teksaso universiteto Ostine.

Sliekai kvėpuoja per savo odą, taigi kuomet dirvožemis yra pritvinkęs smarkių liūčių vandens, jie išlenda į paviršių, kad nenuskęstų.

Sliekai įprastai yra vienišiai, tačiau kartais ant paviršiaus jie suformuoja ypač tankias bandas, taip dalindamiesi informacija, tam pasitelkdami lietimąsi, o ne cheminius signalus, aiškinama Belgijos Lježo universiteto biologų atliktame tyrime.

Susidūrę su ekstremaliomis temperatūromis ar drėgmės trūkumu, Lumbriculus variegatus supina savo kūnus į krūvą ir suformuoja „kirmėlių kamuolį“, kurį gali sudaryti daugiau nei 50000 individų.

Įspūdinga tai, kad sliekai gali kolegiškai judėti būriu, ta pačia kryptimi.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Orų prognozė: artėjančios Velykos atneš ypač malonius orus

confident-noyce

ORAI: toliau džiugins pavasariška šiluma

confident-noyce

Orų prognozė: termometrų stulpeliai kops aukštyn

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau