7.2 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024

Plastikiniai maišeliai ir jų evoliucija dvidešimt pirmajame amžiuje

Dvidešimt pirmajame amžiuje plastikas tapo bene svarbiausia bei plačiausiai naudojama žaliava. Jis – universalus, pigus ir plačiai naudojamas pakuočių bei maišelių pramonėje, todėl sutinkamas kiekvieną dieną. Kaip teigia naujausi šaltiniai, per metus prekybos centruose parduodama bene 85 tūkstančiai plastikinių maišelių, jie – patogi ir neatsiejama apsipirkimo dalis. Tačiau šiuolaikinei visuomenei tobulėjant bei siekiant puoselėti ekologiją, plastikiniai maišeliai bei plastikas kaip žaliava vis smarkiau kritikuojami gamtos puoselėtojų.

Nuo kitų metų galo Lietuvoje įsigalioja naujas įstatymas, draudžiantis nemokamai dalinti lengvuosius plastikinius maišelius, kuriuose atsiduria mūsų pirkiniai kasdien (tokius, kurių sienelės yra plonesnės nei 50 mikronų). Tačiau ar tikrai plastikas yra tokia kenksminga žaliava, kad būtina jos visiškai atsisakyti? Greta kritikų imame vis dažniau girdėti ir nepriklausomų ekspertų nuomonę, kurie teigia, jog plastikas yra draugiškas gamtai, jeigu tinkamai naudojamas bei rūšiuojamas.

Kaip atsirado šios pakavimo prekės?

Tokie plastikiniai maišeliai, kokius šiandien naudojame prekių pernešimui, atsirado dvidešimtojo amžiaus šeštame dešimtmetyje, tačiau populiarumą pasiekė tiktai dar po trijų dešimtmečių. Juos išrado ir ilgą laiką rinką valdė švedas Stenas Gustafas Thulinas kartu su bendrove „Celloplast“. Dar po kelių dešimtmečių rinką perėmė JAV, kuri iki šiol sunaudoja bene daugiausiai plastikinių maišelių visame pasaulyje.

Kaip jie atrodė? Tai buvo maišeliai, pagaminti iš vientiso plastiko gabalo, kuriame išpjaunama skylė rankenai – išties paprasta bei ekonomiška. Plastikinių maišelių gamyba prasidėjo pakankamai seniai, o tolimesnį vystymąsi lėmė technologijų pažanga bei naujausi moksliniai tyrimai, siekę naujas žaliavas pritaikyti kasdieniame gyvenime.

Plastikiniai maišeliai šiandien

Šiandien plastikinių maišelių pramonė vystosi išties greitai, vis labiau atsižvelgiama ne tik į rinkos poreikius, bet ir aplinkosaugą. Pakavimo gamyba vis plačiau susijusi ir su perdirbimu, pradėta naudoti aukšto arba žemo tankio polietileno žaliava, kuri yra draugiškesnė aplinkai, todėl alternatyvų tikrai yra. Suprantama, jog plastikiniai maišeliai – neatsiejama patogaus apsipirkimo dalis, todėl daugelis perspektyvių įmonių keičia tradicinį požiūrį į plastiką ir siūlo maišelius iš perdirbtų medžiagų, kurias galima panaudoti daugiau nei vieną kartą.

Taigi, tikriausiai sutiksite, jog šiuolaikinėje visuomenėje plastiko atsisakyti beveik neįmanoma, tačiau ši žaliava savaime nėra tokia pavojinga – svarbiausia keisti visuomenės požiūrį į vartojimo kultūrą, o prie to prisidėti turėtų ir valstybinės institucijos. Plastikiniai maišeliai į aplinką nepatenka savaime, tai – žmonių darbas, todėl būtina šviesti visuomenę ir skatinti rūšiavimą bei perdirbimą.

ĮSIGYKITE MAIŠELIŲ: www.umaras.lt/maiseliai.


1 komentarai

Zip lock 2020-03-10 01:00 at 01:00

Na jo, kai dabar yra daugkartinių maišelių, tai naudoti plastikinius kažkaip ranka nekyla.

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Apmokestinus vienkartinius maišelius susidomėjimas daugkartiniais išaugo net 7 kartus

confident-noyce

Seimas: prekybininkai turės apmokestinti ploniausius plastiko maišelius

confident-noyce

Seimas apsispręs, ar bus apmokestinami ploniausi plastiko maišeliai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau