10.5 C
Panevėžys
Trečiadienis, 20 spalio, 2021

Pirmi ukulėlių akordai Raguvos gimnazijos muzikos pamokose

Po Naujų metų į Raguvos gimnaziją grįžę mokiniai muzikos kabinete rado visiškai naujus instrumentus. Iš pirmo žvilgsnio labai panašios į gitarą, tačiau gerokai mažesnės, lengvesnės ir kiek kitaip skambančios Raguvoje įsitaisė 24 ukulėlės. Tai pirmoji mokykla Panevėžio rajone, nusprendusi vaikus mokyti groti šiuo instrumentu.

Ukulėlė yra lengvas, nedidelis instrumentas nailono stygomis ir mažu grifu. Šios ukulėlės sandaros ypatybės leidžia ja išmokti groti muzikos mėgėjams, kuriems grojimas spaudžiant metalines akustinės gitaros stygas gali pasirodyti pernelyg skausmingas pirštams. Šiuo atveju ukulėlė gali būti alternatyva gitarai.

„Tai vis labiau populiarėjantis instrumentas, kuriuo susižavi visi – vaikai, merginos, vaikinai ir net patyrę profesionalūs muzikantai. Tai ne tik instrumentas, kuriuo galima išpildyti savo troškimą pradėti kurti autorinę muziką, bet ir puikiai akompanavimui tinkantis instrumentas“, – apie naujuosius instrumentus facebook‘o paskyroje rašė Raguvos gimnazija.

Idėja muzikuoti šiuo instrumentu pamokose gimė Raguvos muzikos mokytojai Ingridai Bučinskienei.

Mokytis iš kitų

Ingrida Bučinskienė pasakoja, kad mintis pamokose pritaikyti visai naują, rajono vaikų dar mažai čiupinėtą instrumentą gimė vedant atviras pamokas, kuriose dalyvavo mokytojai iš įvairių Lietuvos vietų. Tarp jų buvo ir mokytoja Julija, dirbanti Vilniaus Valdorfo mokykloje, o jos klasėje jau buvo ukulėlės. Smalsi, pernai geriausia Panevėžio rajono mokytoja išrinkta Ingrida Bučinskienė pirmiausia išklausinėjo, kaip sekasi, ar vaikams įdomu, ar jie noriai groja, ir išgirdusi tik teigiamus atsiliepimus nusprendė šį instrumentą „apgyvendinti“ ir Raguvos gimnazijos muzikos klasėje.

Išmokti groti ukulėle reikėjo ir pačiai I. Bučinskienei. Ji jau mokėjo groti gitara, tad įvaldyti šiek tiek paprastesnį styginį instrumentą jai kiek lengviau. „Pirmiausia išmokstu pati, po to mokau vaikus… Vienu žodžiu, vyksta mokymosi procesas ir mano, ir vaikų kartu, – sako mokytoja. – Bet labai smagu ir tikrai nėra sunku, lengviau nei su gitara.“

Vaikai dabar muzikos pamokų metu mokosi akordus, perėjimus, pirštuotes, lengvesnes dainas. Nors ukulėlės gimnazijoje vos kelios savaitės, vaikai jau tikisi popamokinio būrelio, miklinti pirštų į klasę užbėga ir pertraukų metu.

„Mokosi visi – nuo pirmokų iki dvyliktokų. Pirmokai mokėsi dar tik paimti į rankas instrumentą, o štai jau ir trečiokai, ir septintokai, ir dvyliktokai bando įveikti pirmąsias lengvai atliekamas dainas, – pasakoja I. Bučinskienė.  – O kad smagu, parodo tai, kad per pertraukas jie ateina groti. Pilni kampai vaikų, kiekvienas groja sau ir savarankiškai. Net prašo namo parsinešti instrumentuką, kad galėtų namuose pagroti.“

Galimybė muzikuoti kartu

Vienu kartu įgyti net 24 instrumentai mokiniams suteikė galimybę klasėje vienu metu visiems mokytis groti tuo pačiu instrumentu. Iki tol pamokose būdavo dalijamasi skirtingais muzikos instrumentais, ieškoma jų dermės, taikomi kiti muzikos mokymo metodai.

„Labai supratingos Raguvos gimnazijos direktorės Astos Sakalauskienės bei susiklosčiusios palankios finansinės situacijos dėka galėjome vienu kartu įgyti gana nemažą skaičių instrumentų. Aš pristačiau idėją – papasakojau, kad tai ir įdomu, ir gana nesunku, ir tikrai smagu – na ir buvo priimtas sprendimas ukulėles įgyti“, – instrumentų įsigijimo istoriją pasakoja I. Bučinskienė.

Šiuo metu pirmoji tokio tipo muzikos pamokas Panevėžio rajone inicijavusi Raguvos gimnazijos muzikos mokytoja planuoja pradėti kurti savą mokymo metodiką konkrečiai darbui su ukulėle. Ji planuoja vykti į Vilnių, stebėti ten kitų mokytojų vedamas pamokas, o vėliau įžvalgas pritaikyti darbe su savo mokiniais.

Būti pirma nebijo

„Yra lengviausia sėdėti patogiai, o kiekvienas naujas žingsnis yra iššūkis, kurį smagu įveikti ir, vat, tiesiog tobulėji“, – sako I. Bučinskienė. – Jau buvo kaip ir patogu – viskas žinoma, pažįstama, viskas susidėlioję,  o dabar vėl žingsnis į priekį – ukulėlės. O taip mokaisi, mokaisi, tobulėji – įdomu.“

Pašnekovė atvirauja, kad yra gavusi pasiūlymų dirbti ir kitose mokyklose, kultūros centruose, tačiau kol kas nė už ką neiškeistų darbo vietos Raguvos gimnazijoje į kokią kitą. Anot jos, erdvės kurti ir gimnazijoje, ir Panevėžio rajone niekas nevaržo, netgi skatina. Todėl nei iššūkiai, nei visiškai nauji projektai neatrodo baugūs.

„Mes kiekvienais metais su Raguvos kultūros centru bendradarbiaujame – organizuojame bendras veiklas, koncertus. Visą laiką stengiamės, kad jų metu pasirodytų mokyklos mokiniai. Ne būreliai, ne ansambliai, bet mokiniai, taip įprasmindami muzikos pamokose įgytas žinias, kurias ilgainiui, tikiuosi, kiekvienas jų puoselės. Pagrindinis tikslas, kad vaikai išmoktų groti, o būdami suaugę galėtų patys groti. Sau ar kitiems, šeimai koncertą surengti, – šypsosi muzikos mokytoja I. Bučinskienė. – Tikiuosi, kad ir su ukulėlėmis parodysime numeriukų. Dar anksti, dar tik pirmus žingsnius žengiame, dar net mėnesio nėra, kai grojame, bet vaikai instrumentą jau pamilo, tad ir rezultatai, manau, greičiau pasimatys.“


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau