Pieno ūkių savininkai nusivylę

Pieno ūkių savininkai nusivylę

Arneta MATUZEVIČIŪTĖ / Arnetos MATUZEVIČIŪTĖS nuotr.

Pieno kainos pasiekė istorines žemumas: vieno kilogramo kaina tesiekia 10–15 eurocentų už kilogramą.

„Anksčiau sutartis su supirkėjais sudarydavome pusmečiui, porai mėnesių į priekį, o dabar kas savaitę kainos keičiais. Tik atvažiavus pienovežiui sužinai, kiek šįkart už parduotą pieną gausi“, – pasakoja ūkininkas Tautvilis Indilas.

Praėjusią savaitę ūkininkai protestavo: laukuose barstė pieno miltelius, taip siekdami atkreipti Europos Komisijos ir Vyriausybės dėmesį. Ūkininkai protestuoja, nes esą Europos Komisija nesugeba valdyti koronaviruso sukeltos krizės pieno sektoriuje.

BIC

Žemdirbiai pasisako už pieno gamybos mažinimą, kompensacijas jiems skiriant už nepagamintą pieną. Ir nesutinka, kad visoms ES šalims būtų padalyta 30 milijonų eurų  už pieno produktų saugojimą. Anot jų, tam, kad pieno gamintojų siūloma laikina krizės valdymo priemonė pasiteisintų, ji turi būti koordinuotai vykdoma visoje ES. Pavyzdžiui, uždrausti pieno importą iš kaimyninių šalių.

„Panaikindama kvotas Europos Komisija turėjo sugalvoti mechanizmą, kaip išgyventi ūkininkams. O dabar… Gaminkite ir paskęskite savo piene. Reikia sutvarkyti kvotas: gaminkime tiek, kiek jo reikia – juo daugiau gamini, juo mažesnė kaina“, – protesto metu kalbėjo Jonas Vilionis, Pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas.

Lietuvoje laikoma apie 240 tūkstančių karvių, bet jų tūkstančiais kasmet mažėja. Kupiškio rajono ūkininkas, laikantis apie 50 melžiamų karvių, sako, kad nuostolių dengti jau nėra iš ko, todėl jas išparduoda.

„Šiais metais naikinsim ūkį. Beveik. Gal paliksime kelias karves, bet po penkiolikos dienų 15 karvių jau išveš. Yra sutarta, kad pasiima. Metų gale gal dar 15 išvešiu, kurios keliaus į mėsos kombinatą tikriausiai“, – pasakoja T. Indilas.

„Žmonėms jau senka kantrybė: per praeitus metus 24 pieno ūkiai rajone likvidavosi. Ir mažesni, ir didesni.Mažesni dar turi kantrybės, iš jų tyčiojasi, moka po 10–13 centų, tai net nėra apie ką šnekėt“, – atkreipia dėmesį ūkininkė Danutė Adamonienė.

Pieno gamintojų asociacija tikisi, kad gelbėjimo ratą jiems dar mes Vyriausybė. Esą žadama, kad bus mokama kompensacija už kiekvieną karvę du mėnesius bus po 70 eurų. Tam planuojama skirti apie 18 milijonų eurų.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.